Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Библиотекарите честват професионалния си празник

Елисавета Кехайова, директор на регионална библиотека "Н.Й. Вапцаров" - Кърджали
Снимка: Личен архив

На 11 май църквата отбелязва денят на светите братя Кирил и Методий. Светското отбелязване на техния ден е преместено на 24 май и става Ден на славянската писменост и култура. От 2006 година 11 май е професионален празник на библиотекаря, определен за честване с Решение 344 на Министерски съвет. Своя двоен празник отбелязват и в Националната библиотека ‚Св. Св. Кирил и Методи“ в София. С различни прояви библиотеките в страната посрещат професионалния си празник.

Регионалната библиотека в Кърджали „Никола Йонков Вапцаров“ отбелязва празника с отворени врати. В този ден всеки желаещ може да си открие едногодишна абонаментна карта в библиотеката.

Ако в една библиотека няма библиотекари, които да се грижат за книгите и за обслужването на читателите те е просто един склад за книги. В регионалната библиотека „Н. Й. Вапцаров“ в Кърджали работя 27 библиотекари.

„Без човешкия ресурси и човешкото отношение тук в библиотеката няма как да се получат нещата“, казва директорът Елисавета Кехайова.

„Благодарение на колегите, книгите се съхраняват и обгрижват, за да стигнат до нашите читатели. Ние се гордеем с един богат библиотечен фона, съпоставяйки се други регионални библиотеки. Той вече наброява 300 000 хиляди книжни единици. Нашият стремеж и призиви са повече към младите хода, с различни инициативи да пробудим интереса към книгата и да ги накараме да четат повече“, разказва още Кехайова.

Чрез различни инициативи регионалната библиотека се опитва да достига до повече млади хора. Последната такава е „Госпожа Библиотека“.  

„Нашите библиотекари с голяма кошница с детски книги стигнаха до малките деца в СУ „Петко Р. Славейков“. През следващата учебна година ще разширим инициативата и в други училища. Мисията ни е чрез тези инициативи да достигнем до повече млади хора“, казва директорът на библиотеката.


В регионалната библиотека "Никола Йонков Вапцаров" в Кърджали най-дългогодишния библиотекар е Сийка Маргаритова. Тя е започнала работа в библиотеката преди 41 години. Кариерата в тази професия Сийка започва след като завършва Библиотекарски институт и е разпределена в Регионалната библиотека през 1980 година.

„Моята мечта беше да бъда приета в Софийски университет с психология, но след като не се получи, прехвърлих документите си в Библиотекарския институт и бях приета в профил книгоразпространение, което е по-тесния профил на института. След това се прехвърлих в Библиотекознание, което дава по-широк спектър на работата и никога до сега не съм съжалила, че съм избрала тази професия“, разказва Сийка Маргаритова.

Тя започва работа в кърджалийската библиотека в годините, когато е нямало ксерокси, принтери и толкова помощна техника. Всичко се е вършило на ръка и човешкия ресурс е бил много повече.

"Читателите бяха други, повече ученици посещаваха библиотеката. Защото тогава нямаше тази техника с която разполагаме днес и всичко се четеше на място или се преписва на място. Почти залата беше пълна, не достигаха и места. Днес благодарение на техниката може он-лайн може да си комуникираш с читателите и да си търсят материали. По-лесно става достъпа до литературното богатство, разликата е огромна“, разказва библиотекарката Сийка Маргаритова. 

Чуйте повече в приакчените файлове. 


Сийка Маргаритова, най-дългогодишния библиотекар


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56

Хотелите в Златоград са резервирани преди година за празника на чевермето

Под звуците на каба кайда в Златоград ще въртят чевермета и ще демонстрират как се приготвя качамак. Празникът на чевермето ще се състои на 10, 11 и 12 май. Очакват се хиляди гости, а хотелите и местата за настаняване са резервирани още от миналата година. Цената за килограм агнешко чеверме още не е определена, но търговците работят без..

публикувано на 16.04.24 в 14:21
Василка Рашкова

Нахапана от кучета: Чиновниците да плащат глобите от джоба си, а не от хазната

Кърджалийка осъди Общината, след като беше нахапана от бездомни кучета. Василка Рашкова получи обезщетение от 5000 лв., на което обаче не се зарадва. „ Исках делото да има друг ефект, не формален – ето ти парите и върви където си искаш. Въпросът е, че колко хора минават и ги съдят, плащат си делата и никой не прави нищо “, огорчена е жената...

публикувано на 16.04.24 в 09:47
Даниела Петрова

Даниела Петрова: Кърджали има всички дадености за развитие на туризма, но трябва да работим заедно

Редица идеи обмисля и ще предложи за ефективното изпълнение на Програмата за развитие на туризма в Община Кърджали за 2024 година Даниела Петрова, общински съветник, избрана с листата на партия „Възраждане“ и председател на комисията „Европейски проекти и туризъм“ в местния парламент. Програмата трябва да доведе до повишаване на интереса на..

публикувано на 16.04.24 в 08:42

Никола Райков: Любовта към добрата книга се създава в семейството

А сега ви срещам с автора на книги-игри Никола Райков, който е успял в САЩ и Китай. Той дори за известно време живее в Америка, където учи информационни технологии и поддържа сайт за кино рецензии, но се разочарава и връща у нас. Живее в малко българско селце, далеч от проблемите на големия град, заедно със съпругата си и сина си , за..

публикувано на 15.04.24 в 17:57
Проф. Емил Паскалев

проф. д-р Емил Паскалев: Честотата на бъбреченото заболяване е всеки осми-девети човек в страната

Бъбречната заболеваемост такава, която е тиха и недоказана е около 12% .  Това обясни проф. д-р Емил Паскалев, ръководител на Нефрологичното дружество в България, началник на Клиниката по нефрология и трансплантации в Александровска болница. Честотата на бъбреченото заболяване е  всеки осми-девети човек в страната . То може да протича тихо, а..

публикувано на 15.04.24 в 15:29