Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кремена Георгиева: Неделните училища в чужбина са малки храмове на българщината

Снимка: снимка: архив

Казват, че Родината е навсякъде, където се съхраняват историческата памет на един народ, на неговите личности и герои. Българските училища в чужбина са онези стотици малки Българии, които съхраняват и предават народната памет и самосъзнание на бъдещите поколения. Така е и в британската столица Лондон, където, в училище Звънче като учител работи Кремена Георгиева от Кърджали. За всеотдайната й работа тази година колективът на училището я номинира за националната награда "Неофит Рилски", която Министерството на образованието връчва на отличени педагози.

За децата в Англия 24 май е ден като всички останали. Да почувстват, че е празник, зависи от нас, учителите. Ние полагаме големи усилия, а децата са като цветята, те усещат нашето вълнение и показват най-красивите си цветове, каза в интервю за Радио Кърджали Кремена Георгиева. Опитвам се да обясня на децата, че трябва да обичат своя език, култура, да не отразяват чуждата светлина, а да светят със своя собствена. Това ги прави различни, уникални, категорична е тя. Според нея най-голямото ни богатство е да запазим себе си.

Тази година 24 май е по-различен в българското неделно училище, тържеството ще е обрано, по стаите, по класове. Кремена Георгиева разказва, че с учениците от 7 до 12 клас са подготвили и изненада за децата, които напускат училището и Англия, за да се приберат със семействата си в България. Взели сме тениски и учениците ще нарисуват за спомен дъга, която е символ на надеждата. Всеки ще напише на другите своето послание и пожелание за бъдещето, казва Кремена Георгиева. Според нея расте броя на семействата и децата, които избират да се върнат в България. Не знам дали това е носталгия. Може би е дошло времето да се върнат в дома си, защото за тях домът е в България, казва Кремена.

Тя описва работата си в българското неделно училище като огромно удоволствие, което държи силна връзката й с България. Според нея е тъжно, че много семейства в Лондон късат тази връзка, като отказват да говорят с децата си на български в семейството. Затова е убедена, че училищата са малки храмове на българщината.

Тази година е номинирана за наградата "Неофит Рилски" на МОН, която се връчва на изявени педагози на 24 май. За мен номинацията на колегите означава, че си върша добре работата, смята Кремена Георгиева. 

Пожеланието й към българите зад граница да запазят езика, колкото и да е трудно. 

Цялото интервю на Станислава Георгиева с Кремена Георгиева може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. д-р Дора Янчева

Доц.д-р Дора Янчева: Науката в Кърджали се отличава със специфичност и оригиналност, което я прави уникална

Научните работници в Източните Родопи отбелязват тази година два юбилея - 80 години от създаването на Съюза на учените в България и 40 години от учредяването на клона на съюза в Кърджали. Тържествена сесия ще бележи двете събития. Тя ще се проведе на 15 октомври в конферентната зала на хотел „Арпезос“ от 17.30 ч. и ще бъде под патронажа на..

публикувано на 15.10.24 в 08:47
 Мария Митева

Мария Митева: Активното и целенасочено сътрудничество между учители и родители е от ключово значение за успеха на учениците

 Разработка на тема „Съвместната работа между учители и родители на деца с изявени дарби“  на извоюва една от наградите в конкурс за успешни практики за образователната интеграция и приобщаването на деца и ученици от уязвими групи.  Конкурсът беше организиран от Министерството на образованието и науката, а разработката й беше отличена сред..

публикувано на 12.10.24 в 16:52
Проучванията до двете кули в крепостта край Храстово продължават и тази есен

Археолози ще търсят още тайни в двете кули и църквите на крепостта край Храстово

Разкопките на късноантичната и средновековна крепост до крумовградското село Храстово се подновяват от началото на следващата седмица. Това е четвърта археологическа експедиция на обекта. За трети път финансирането е осигурено от Община Крумовград. Тази есен то е в размер на 60 хиляди лева. Интересен паметник, който дава много интересни..

публикувано на 11.10.24 в 13:58

Танер Чобанов: Музеят в Ардино привлича туристи от цял свят

Дошли да видят прочутият Дяволски мост, все повече  хора посещават и Общинският музей в Ардино. В родопското градче отчитат силен летен сезон. Ръстът на туристите е около 60 процента, каза  главният  уредник  на музея Танер Чобанов, според него "посещаемостта на музея нараства драстично". Той е убеден, че една от причините за този посетителски..

публикувано на 10.10.24 в 16:20

Кометата, която ще се приближи до Земята на 12 октомври, няма да може да се наблюдава с невъоръжено око

Ярка комета приближава Земята. Най-близо до нашата планета тя ще ена 12 октомври. Това е кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), която бе открита в началото на 2023 г. и предизвика голям интерес сред астрономите заради прогнозите, че ще се наблюдава с висока яркост към края на лятото и през есента на 2024 г.  За жалост обаче през..

публикувано на 10.10.24 в 15:52

Министерството на младежта и спорта насърчава младите хора да бъдат физически активни

Министерството на младежта и спорта обяви нова инициатива под името "Be Active", чиято цел е да стимулира младежите да спортуват повече и да започнат да водят здравословен начин на живот. Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов коментира за Радио Кърджали и още други проекти и инициативи, насочени към младите хора. Той заяви, че в..

публикувано на 10.10.24 в 15:48

Бойко Синапов: Положението е тревожно, губим ферми с часове

Като отчайващо определи положението не само в животновъдството, но и в целия земеделски сектор председателят на Асоциация "Обединени български животновъди" Бойко Синапов. Той уточни, че напрежението в животновъдния сектор е голямо, защото фермерите са поставени в трудна ситуация: "Много важно е да отбележим да се  знае, че има една голяма..

публикувано на 09.10.24 в 11:39