Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десето издание на фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“ се организира в родното ѝ село Сладун

Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

В края на юли и началото на август (31.07 - 01.08) в родното село на тракийската певица Кичка Савова ще се проведе X-ти Национален фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“. Целта на фестивала е да се съхрани и популяризира песенното творчество на народната изпълнителка Кичка Савова и респективно песенното наследство на Сладун. 
Интересът е голям към конкурса, казва Надка Щегрова, секретар на НЧ „Изгрев“, организатор на фолклорния фестивал. 
„Голям е интереса към нашия фестивал. Имаме записани състави от Североизточна България – Добрич, Шабла. Тук от Странджанско-Сакарския край също“, разказва Надка Щегрова. 
Фестивалът е с конкурсен характер. Участниците представят песни, танци и народни обичаи, като в категорията народна песен всеки участник трябва да представят и една песен на Кичка Савова.  Ясни са и членовете на журито.  Председател на журито ще е доц. Наталия Рашкова - етномузиколог, доктор по изкуствознание, доцент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН; университетски преподавател по етномузикология и музикална фолклористика. Членове са: народната певица и солистка на ФА „Тракия“ – Пловдив Дарина Славова, народните певци Петър Георгиев, Тенчо Тенчев и представител от община Свиленград. 
Съорганизатори на конкурса са кметство село Сладун и община Свиленград. Фестивалът се осъществява с подкрепата на фондация „Кичка Савова, която е основана преди година и половина от Стефка Здравкова, дъщеря на тракийската певица. 
„В основаването на фондацията не участвам само аз, а и моя брат, и нашите семейства. Решихме да я основем фондацията, за да запазим паметта на нашата майка и песните ѝ живи. Да подкрепим фестивала, който се провежда в Сладун. Идеята ни е да подкрепим фестивала с това което можем. Имаме две идеи със създаването на тази фондация – да запазим паметта на майка ни жива, да се помни името на майка ни, както и да остава вечна тракийската песен. Другото което искахме да направи, фестивала да е под егидата на Министерството на културата, под егидата на института по фолклористика към БАН. Това успяхме да свършим. И другото, което ще направим да осигурим награден фонд от 2500 лева за отличил се участник на фестивала“, разказва дъщерята на Кичка Савова. 
В това погранично село живеят около 130 души и в дните покрай фестивала идват хора от близо и далеч. Така поне веднъж в годината Сладун се пълни с хора, каквато беше мечтата на Кичка Савова – селото да е живо. 
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фини прахови частици над нормата в Кърджали

През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..

публикувано на 10.01.25 в 15:20

Чакат живите коледни елхи за следпразнична гощавка в зоопарка в Хасково

Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..

публикувано на 10.01.25 в 15:10

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35