Инфлацията е изискан начин да се съобщи за нарастващите цени. Инфлационните фактори задълбочават своя ход и цените на основни хранителни стоки и услуги продължават да се покачват. Почти всеки ден цените на храната, дрехите, самолетните билети и други се движат, тъй като някои марки повишават цените, а други предлагат отстъпки. Заради пандемията и локдауните изведнъж инфлацията започна да нараства с бързи стъпки.
Последните данни показват, че индексът на потребителските цени за месец Септември 2021 г. спрямо месец Септември 2020 г. e 104.8%, т.е. инфлацията е 4.8%., което предизвиква опасения, че икономиката прегрява.
Индексите за храна, подслон и бензин са ключови двигатели за растежа на инфлацията. Разбира се, тези елементи са от ключово значение за основния финансов живот на българите, като по този начин разтягат крайната им линия, която става още по-тънка.
Цените на суровия петрол продължават да се повишават и оскъпяват не само отоплението, но и горивата, а от там скачат и цените на стоките и услугите. Цените на „Brent“ се колебаха между печалби и загуби около $84,5 за барел в петък и почти не се променят на седмична база, а пазарът наближава територия на свръхкупуване сподели икономистът Румен Гълъбинов.
„Brent непрекъснато нараства от четвъртата седмица на август и достигна 3-годишни връхни стойности от $85 долара за барел, тъй като продължаващата енергийна криза в Европа и Азия, както и неспособността на страните от ОПЕК+ да увеличат нивата на добив оказват натиск върху пазара и засилват дисбаланса между търсенето и предлагането през последните месеци.“
Според последни данни, запасите на суров петрол в центъра за съхранение в Кушинг, Тексас, САЩ са паднали до тригодишно дъно, освен това, и инвестициите за откриване и разработване на повечето нови газови и нефтени находища са временно спрени. Цената може от $85 да стигне на $150 за барел “Brent” в следващите 12-18 месеца, като това ще подклажда и инфлацията.
Въпреки това обаче, очакванията на Румен Гълъбинов са инфлацията да продължи да се увеличава поне до първото тримесечие на 2022 година, след което нещата да се нормализират.
Същевременно обаче в световен мащаб все по усилено се коментират опасенията за хиперинфлация. По същество това е пълно унищожаване на националната валута. Не е малък проблем. Това е абсолютно най-лошият вид финансова криза, която икономиката може да има.
И ако смятате, че финансовата криза от 2008 г. беше лоша, това беше разходка в сравнение с това, което прави хиперинфлацията. Финансовата паника съсипва икономиката за десетилетие, но хиперинфлацията съсипва икономика за цяло поколение. С хиперинфлация артикул от 1 лв днес може да струва 10лв или 50лв за година.
Риск обаче от хиперинфлация в България няма, уверява Гълъбинов, понеже валутният борд предотвратява този вариант. Естествено икономистът подчертава, че трябва да се наблюдават паричните агрегати и да се следи фискалния резерв да е достатъчен, както и да се финансира за да отговаря адекватно на фиксирания курс.
В същото време обаче криптовалутата поскъпна до нов исторически връх, като цената на Биткойна достигна $67 000, като според някои тя е добър хедж срещу инфлацията.
Ще тласне ли глобалната инфлация хората да съхраняват част от спестяванията си под формата на Биткойни и как ще се отрази приемането на еврото на инфлацията в България?
Очаква ли се централната банка да свие икономическите си стимули въведени заради пандемията от COVID-19 и можем ли да кажем, че именно тези стимули предизвикаха засилване на инфлацията?
Отговорите чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Румен Гълъбинов в звуковия файл.
Само с вериги се пътува в много райони на Гърция. Днес екстремното време продължава. Проливни дъждове засегнаха голяма част от островите в Егейско море. Има наводнени пътища и прекъсване на трафика в рискови участъци, съобщават от полицията. Сняг вяли в южната област Атика, където е задължително движението с вериги. Има затворени пътища около..
Двадесет и второто издание на "Българската Коледа" под патронажа на Президента на Република България продължава. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя вчера в Народния театър "Иван Вазов", съобщават от..
В Гърция на много места изискват вериги за автомобилите. Вали сняг и има заледени участъци. Гърция посрещна Коледа със сняг, ниски температури и дъжд. По високите части на страната са задължителни веригите, ако колата няма зимни гуми, предупреждават от Пътна полиция. Пътищата се почистват, но има и заледени участъци. Сняг заваля и на остров Крит. Дъжд..
Светът очаква раждането на Божия син – един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството. Този празник носи послания за надежда, любов, смирение и спасение. Той ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се. В Родопите денят преди Коледа, с който завършва рождественският пост, се нарича Суха..
Свещта, използвана за питката на празника на Света Варвара (4 декември), се запалва повторно на Бъдни вечер, като се вярва, че има магическа защитна сила. Според уредничките Диляна Пецова и Маргарита Цветанова от отдел „Етнография“ на Регионалния исторически музей в Хасково, тази традиция е характерна за Хасковския край, разказват пред БТА. На Бъдни..
През празниците Коледа и Нова година се увеличават предпоставките за тежки пътнотранспортни произшествия. Причините - употреба на алкохол, неправоспособност, превишена скорост и неправилно изпреварване. Към тях се прибавят и зимните условия по пътищата и образуването но колони по най-натоварените участъци и проходите. При влошаване на времето има..
От 2014 г. до момента, на територията на област Кърджали са сключени 1 146 договора за инвестиции в различни сфери и дейности по всички програми, съфинансирани от Европейските фондове. Общата стойност на привлечените средства е над 447 млн. лв., като безвъзмездната финансова помощ е над 391 млн. лв. От тях 148 договора са по..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478