Самодейците от община Мадан ще посрещнат Първа пролет с дефиле с народни носии. Това е съвместна инициатива на община Мадан и НЧ „Иван Вазов – 1999“. Преди години Пролетното равноденствие било отбелязвано с карнавал, но тази година за първи път организаторите решават да направят дефиле с народни носии.
„В дефилето могат да се включат всички, но най-вече призоваваме младите хора да се присъединят в това дефиле. Защото целта не е само да отбележим Първа пролет, но да събудим интереса на младите хора към фолклорното ни богатство участвайки под такава форма, облечени в народни носии с дефиле, по този начин те ще опознаят спецификата на българската народна носия, която във всяка една от българските етнографски областни е различна,“ разказва Лидия Чападжиева от отдел култура на община Мадан и допълва.
„Нещо интересно, което могат да видят хората, които ще присъстват на инициативата е носия от село Върбина, община Мадан. Тази носия, впечатлява със своята уникалност и колорит и орнаментика. Преминала през вековете. Тя говори за красотата на жените от този край. Малко по-различна е. През 2012 година читалището кандидатства по „Живи човешки съкровища“, точно за изработване на орнаменти от среднородопската носия. Те имат едни фесове, които се отличават носии в този край,“ разказва Лилия Чападжиева.
Дефилето ще е на 21 март от 16.30 часа на площада в Мадан.
След дефилето всички ще се хванат на кръшно хоро. Предвидена е и музикална програма.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
След тов а Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Ако ви се пие хубаво вино, извън празника на любовта и виното, защото алкохолът от грозде е сам по себе си е празник за душата и сетивата, задължително се отбийте в Момчилград . Там се намира единствената винарска изба в област Кърджали , а собственикът й Венцислав Драмалиев се отличава с ентусиазъм, креативен подход при..
Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..
На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..
В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..
Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..
Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478