Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дългата зима и снегът затрудняват дивия живот в Източните Родопи

Изключително дългата зима и студеното време парализират дивия живот в планината. По високите части на Източните Родопи снегът не се е топил с месеци, а това затруднява съществуването на дивите животни. Всяка година зимата измества пролетта и тя настъпва все по-късно. Една от основните причини за това е човешката дейност, която влияе и изменя климата не само в региона, но и в целия свят. Как оцеляват в тези условия зубри, елени и диви коне, с какво се хранят, какви са проблемите им? 
Според Христо Христов, експерт по биоразнообразие във фондация "По-диви Родопи", проблемът не е в студеното време, а в продължително задържалия се сняг, който не се е топил по високите части на планината от 90-на дни. Това, че няма паша, е проблем за всички животни, които излизат изтощени от зимата. За съжаление, тази година, младата зелена трева ще се появи към средата на април, смята Христо Христов.
Най-потърпевши от дългата зима са домашните животни. Дивите са се адаптирали към местните условия и намират с какво да се хранят. Добре са дивите коне, добре са и зубрите, които незнайно защо напролет много обичат да ядат мъх, попарен от падналия сняг. Намират го за деликатес, казва Христо Христов. По негови наблюдения добре се чувстват и елените в Източните Родопи, които в зимния период са подхранвани от ловците, които имат задължението да се грижат за полезния дивеч.
Подхранвани са и зубрите и то защото има постоянно нови животни, освободени в дивата природа от различни зоопаркове в Европа. Процесът на адаптация на тези животни продължава минимум две години и затова подхранваме най-вече тях, казва Христо Христов. Стадото зубри вече наброява 12 животни, очакват се и три нови женски от Полша, очакват се и новородени да има напролет.
Дивите коне, които живеят на свобода в Източните Родопи, не се повлияват от продължителната зима. Стадото тарпани се е адаптирало към условията и се справя добре със студеното време и снеговете, смята Христо Христов. Според него единствен проблем може да се окаже подранилият размножителен сезон тази година, кончетата се раждат през февруари, вместо през април. Не знаем на какво се дължи това и защо се измести тази година времето на раждане при дивите коне. Те, като едни диви животни, си имаха точен размножителен сезон и всички кончета се раждаха края на март до края на април, много рядко някое през май да се роди. А тази година още в началото на февруари има новородени, коментира Христо Христов. Студовете не влияят на малките кончета, но се отразяват на майките, които трябва да кърмят, а когато няма паша и прясна храна, кърмата им намалява, смята специалистът. 
Цялото интервю на Станислава Георгиева с Христо Христов може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59