Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Бошнакова: Да учим децата си да се пазят в социалните медии, а не да им забраняваме „да летят“

проф. д-р Десислава Бошнакова
Снимка: Личен архив


Според изследване на британския медиен регулатор 99% от децата и тийнейджърите от 3-годишна до 17-годишна възраст използват активно интернет ресурси. Най-често това са You Tube и TikTok.

Изследването очертава тревожни тенденции - децата са все повече време онлайн, във виртуалното пространство, а това води до промяна в поведението, сензорно претоварване, както и по-сериозни когнитивни и емоционални последици като проблеми с вниманието, стрес и тревожност.

Според различни изследвания, дигиталната форма на комуникация, особено от последните пандемични години, не може напълно да замени човешката. Коментарът е на проф. д-р Десислава Бошнакова, преподавател, PR специалист, издател, блогър. „Истината е, че различните социални мрежи влияят по различен начин на различните хора, в зависимост от това как ги ползват. Изследване показва, че много повече сме склонни да се скараме и да се разграничим от другите хора, когато не общуваме директно. Комуникацията в социалните мрежи е индиректна. Не виждаме очите на човека. Не се изправяме срещу него. Не чуваме гласа му. Не виждаме какво казва тялото. И това ни позволява много по-лесно да се отдалечим от този човек и да не можем да създадем връзка, което ни прави много по-разделени. И може би това е някаква възможна форма на обяснение на разделението, на което сме свидетели“, каза проф. Бошнакова. Тя цитира изследване, според което хората са много по-депресирани, ако са престояли в Instagram час, отколкото ако не влизат или ако престояват там само около 20 минути.

Според проф. Бошнакова от възрастните зависи как социалните мрежи ще влияят на децата, защото там няма само опасности, които дебнат, а и полезна информация. „Аз, като родител, винаги съм се опитвала, поне докато са малки децата ми, да ги напътствам да търсят място за учене в онлайн пространството, не просто воайорство и гледане на някакви глупости“, подчерта експертът.

„Ролята на родителя не е да ги защити (децата си, б.а.), а да ги научи да се защитават. Не можем да сме като майки-орлици, защото това не позволява на децата да летят. Това, което можем да правим е да говорим, да общуваме и ако детето има достатъчно интересни неща да прави и те му носят удоволствие, то седи много по-малко в онлайн пространството“, каза проф. Бошнакова.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56