Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Димов: Държава, която сама не може да се охранява, няма как да има тежест в международните отношения


В края на март се навършиха 18 години, откакто България е членка на НАТО, а в началото на април се отбелязаха 73 години от създаването на НАТО с подписването на Северноатлантическия договор. По темата разговаряме с историка-политолог Димитър Димов, който е и водещ на предаването на Радио Кърджали "По стъпките на историята". 
Какво спечелихме и какво загубихме с подписването на Североатлантическия договор? 

 "От както влязохме в НАТО,  ние вече нямаме наборна служба. Според мен в това отношение загубихме дисциплината при младите хора. 6 месеца на младия човек да бъде в една казарма за в бъдеще не е нещо лошо. С това донякъде може би загубихме отношението на младия мъж към това сам да се справя, да бъде поставен в различни ситуации, защото, който е бил в казармата знае, че тя учи на самостоятелност и справяне с проблемите.

Друг аргумент, който искам да дам за това какво загубихме с членството си в НАТО е, че ние до някъде загубихме своя суверенитет. Но и това е малко спорно. Честно казано ако трябва да отговоря на въпроса какво спечелихме и какво загубихме, няма какво толкова да се каже какво сме загубили и кой знае какво сме спечелили". 

Премиерът Кирил Петков, а и не само той на няколко пъти използва фразата "Ние не сме в НАТО, Ние сме НАТО". Има ли действително тежест българската страна, относно решенията, които се взимат и стъпките, които се предприемат относно политиката на НАТО? Или голямото влияние е от страна на големите страни като САЩ, Канада, Турция и страните в Западна Европа? 

"Ще дам няколко примера, които ме смущават. Гръцка група идва да ни обучава, преди това нидерландски самолети ни отбраняват, преди това испански… ако трябва да вземем тези факти предвид, ситуацията не е много приятна. Бих казал, че щом ние разчитаме на чужди сили, да, те са ни съюзници, но ние да не можем сами да охраняваме въздушното си пространство, за мен е малко трудно да приема, че едва ли не имаме някаква тежест. Една държава, която сама не може да се охранява, не знам каква тежест може да има в международните отношения и в очите на своите съюзници". 

Какво мислите за предложението на „Демократична България" за изпращане на военнотехническа помощ за Украйна? 

"Настояването за изпращане на военна помощ за Украйна е по-скоро пиар-ски ход на най-малката партия в коалицията. Ако погледнем чисто технически, министърът на отбраната много добре каза, че каквото и да пратим няма да помогнем войната да свърши. Ние не сме нито толкова богати, нито имаме оръжия, които да пратим. За мен това е по-скоро пиар ход, с който искаме да се покажем на съюзниците в НАТО“.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56