Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поройни дъждове най-често причиняват наводнения в България

Старши инспектор Иван Гьошев и главен инспектор Злати Дрянов
Снимка: Радио Кърджали

Наводненията са един от най-опасните и непредвидими природни бедствия. Подготвени ли са институции и общество за справяне с тях. Как трябва да се реагира, какво трябва да знаят хората. Това са част от основните задачи, по които в последните години превантивно работи Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението, като осъществи редица обучения на различни организации, ученици и сектори от обществото. 
Причините за наводненията са разнообразни, но последната година 2021 г. основна причина са проливните валежи, които се изсипват концентрирано по места, повишават нивата на реките, водният откос се увеличава и залива населените места. Друга причина е снеготопенето, но вече мина сезонът на топене на снеговете, коментира за Радио Кърджали главен инспектор Злати Дрянов, началник Превантивна и контролна дейност в Регионалната дирекция в Стара Загора.
Всички сме свидетели на сериозни климатични промени, които водят до по-чести наводнения. Това е добър повод да се замислим как се планира застрояването на териториите, как се подготвяме за самите кризисни ситуации. За това, че човешката намеса върху екосистемите също оказва влияние на процесите, каза старши инспектор Иван Гьошев, началник участък Ракитово към Районната служба във Велинград.
Двамата специалисти са категорични, че е необходимо знание и подготовка за справяне с кризисните ситуации - всички трябва да бъдем добре подготвени - и институции, и общество, всеки в своята си работа, казват те. Всеки един от нас е отговорен за това да се запознае с бедствията, които могат да възникнат в близост до неговия дом, работно място предварително, за да може да реагира адекватно по време на бедствието и да знае как да се справи. Така ще бъде в полза на себе си, близките си. тази подготовка ще доведе до по-малко загуби, казва Злати Дрянов.
Актуална, ясна, коректна, надеждна и недвусмислена информация е така да се каже оръжието в комуникацията между институции и общество по време на бедствието. Основна част от този комуникационен процес са медиите. Това коментираха още двамата професионалисти, които бяха лектори по време на обучение на представители на медиите от Южна България, в обучителния център на Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението в пазарджишкото село Бошуля.
Кои са мерките за намаляване на риска от наводнения и защитата на населението. Как да разбираме риска и каква е ролята на медиите преди, по време и след природното бедствие. Това са въпроси, на които потърсих отговор от двамата лектори. 
Разговорът с тях може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59