Швейцарското градче Давос посрещна държавни лидери от 50 държави, 300 представители на правителството и приблизително 2500 представители на световния бизнес, които се срещнаха, за да обсъдят настоящето и бъдещето.
Вместо облекчение и надежда за по-светло зелено бъдеще, доминирано от новите технологии, в което растежът и развитието се обединяват с устойчивостта, на срещата се усещаше по-скоро мрачно настроение, а във фокуса на разговорите бяха заплахите, пред които са изправени развиващите се страни днес – продоволствена, финансова и криза с горивата и надвисналата над нас сянка на войната.
На фона на всичко това една тема, която през последните 3 десетилетия ни се струваше немислима, си проправи път и се превърна във водеща сред участниците – деглобализацията. Почти неусетно пред очите ни се извършва епохална промяна, заяви политологът и историк Димитър Димов. Глобализацията е в отстъпление. А с това значението си губи не само световната търговия. Европейската икономика също трябва да се преосмисли.Нищо не е, както беше преди.
Все по-ясно става, че финансовата криза от 2008/09 г. и последвалата рецесия са променили всичко, каза още политологът. Страхът от загуба и несигурността доведоха до отбранителни рефлекси и тенденции на отлив у частните потребители. В по-голямата картина самите държави са все по-склонни към протекционизъм и национализъм. Резултатът е забавяне на глобализацията и по-бързо ускорение на цифровизацията,
Редица кризи през последното десетилетие забавиха осезаемо темпа на глобализацията - от Брекзит през обръщането на Китай "навътре" и споровете му с редица западни страни, до пандемията от Ковид-19 с безпрецедентните й ограничения, която принуди световната икономика да отстъпи от глобалната икономическа интеграция за първи път от Втората световна война, посочи Димов.
Деглобализацията в икономически смисъл е нещо лошо и опасно. И вече видимо се случва. Двата лагера – източен и западен – вече се обособяват. А в следствие на това избуяват зависимости – енергийни, продоволствени и суровинни. Това е жалко, защото означава, че няма да ползваме ефикасността на другите и ще трябва да произвеждаме неща, в които нямаме сравнително предимство – на климат, на залежи, на ноу хау, казва Димов.
Повече по темата чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Димитър Димов в звуковия файл.
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478