Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

Вече три години учениците от СУ "Васил Левски" изготвят и разпространяват исторически бюлетин, подготвят и втора книга

Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.
Снимка: фейсбук страница СУ "Васил Левски"

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек.

"Неслучайно избрахме тези теми. Искахме да отправим едно послание, че и ние искаме да оставим нещо трайно за тези, които са след нас, че учениците искат да оставят пример за тези, които тепърва ще станат възпитаници на Средно училище "Васил Левски" - Крумовград и членове на клуб "Историкон" и затова акцентирахме върху тракийската култура, която е една от най-древните всъщност по нашите земи", обясни в ефира на Радио Кърджали преподавателят по история и ръководител на клуба Илиян Тосков.

Той приема като свой и на учениците успех работата по историческия бюлетин, започнал като проект за диплянка в час по история, но утвърдил се за три години в традиционен месечен бюлетин от 8 страници, който се изработва от ученици с интереси в областта на историята и се разпространява безплатно сред жителите на града.

В клуба участват 37 деца от 5-ти до 12-ти клас, разпределени в различни направления. Дейността е организирана не под формата на часове, а като самостоятелна работа. Новите членове тръгват от най-ниското стъпало - разпространението. С течение на времето се включват и в другите дейности - сглобяват бюлетина, участват в подбора на теми, издирването на информация и комуникирайки с останалите членове, обменят опит и се самообучават, обясни Илиян Тосков.  

"Съвсем нарочно съм подбрал такава форма, за да могат да се записват ученици, които са мотивирани. Да не се записват едва ли не по задължение или за да се отчита някаква формална дейност. Те не са ангажирани с определен час. В определено време това им дава свобода да избират дали да работят или не. И всъщност до голяма степен те започват да изграждат едни изследователски умения. Започват да изграждат умения, които са необходими за всяка една личност, която иска да се развива, да планират своите задачи, да отделят време, да реализират своите проекти. И разбира се, аз им давам пълна свобода, когато не работят по темите, а когато оформят дизайна на бюлетина - да изразяват себе си, да представят нещата по начин, по който искат. И съм изключително радостен, че все повече ученици се записват в клуб "Историкон" и искат да участват в такъв тип дейност", коментира Илиян Тосков.

Според него децата имат интерес и се вълнуват повече от краеведческите теми, "тъй като националните теми са по-познати от часовете по история и когато тръгнат да се занимават с тема, която е свързана с родния край, там като че ли има по-голямо любопитство, още повече че те работят с първични документи, тоест сами проучват изцяло цялата история на дадена личност или на дадена институция".

Освен традиционната работа по месечния си бюлетин, в момента членовете на клуб "Историкон" имат и друга амбициозна задача - да подготвят и отпечатат книга за стария Крумовград. "Миналата година издадохме една малка книжка, посветена на нашето училище "110 години светско образование в Крумовград". Сега сме се заели с един такъв проект изследователски - да представим всъщност как е изглеждал Крумовград през старите вестници, които са излизали в периода 1913 - 1947 година", каза Илиян Тосков. Вероятно книгата ще излезе през месец май следващата година. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Спойката „страх“ ще задържи правителството за по-дълго време

Кабинетът ще се задържи известно време, защото в противен случай две от партиите рискуват да се маргинализират,  коментира пред радио Кърджали политологът доц. Иво Инджов. Той смята, че правителството няма да се разпадне след няколко месеца, защото има една основна спойка – страхът от предсрочни избори. Според политологът, предсрочните..

публикувано на 17.01.25 в 12:57
Иво Инджов

Кабинетът "Желязков": Коалиция на страха или компромис в името на България

След девет месеца без редовен кабинет и седем парламентарни избора, България отново има правителство. Кабинетът "Желязков", съставен от коалиция между ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България", "Обединена левица" и "Има такъв народ", бе подкрепен и от Демокрация, права и свободи - ДПС, които ще участват в парламентарното мнозинство, но..

публикувано на 17.01.25 в 10:29

Радослав Милев: Кабинетът "Желязков" няма да изкара дълго

Предложеното правителство на Росен Желязков няма да изкара дълго време, смята областният председател на Демократична България в Кърджали Радослав Милев. Според него противоречията и несъвместимостите в това, което предлагат политическите формации, са твърде големи, за да съществува този кабинет за дълъг период от време. "Струва ми се, че малко..

публикувано на 15.01.25 в 17:37
Иво Маев, политолог

Иво Маев: Не съм оптимист за живота на това правителство

Като единствено възможен в тази ситуация на крайно политическо противопоставяне определи проекта за кабинет политологът Иво Маев в ефира на Радио Кърджали. "От гледна точка на идеологическия профил не бих казал, че това е най-добрия избор. По-скоро това е единственият възможен избор в такава ситуация на крайно политическо..

публикувано на 14.01.25 в 13:47

Четири села в Кърджалийско със смущения в електрозахранването

Две са селата със смущения в електрозахранването в община Крумовград - Ручей и Лимец, и две в община Кърджали – Орешница и Мургово. Това каза в ефира на Радио Кърджали Петър Костадинов, говорител на ЕВН. Той обясни, че  около 70 екипа на дружеството работят средно  на терен към момента.  Достатъчно са и аварийните екипи, и техника, но..

публикувано на 14.01.25 в 13:20

Билял Чауш: Трудоемко е да се отглеждат пчели

Билял Чауш от село Токачка отглежда над 100 кошера пчели, от които добива до 1 тон мед годишно. Но, както сам споделя, пчеларството е всичко друго, но не и лесна работа.   Освен с пчели, той се занимава и с дърводелство, изработвайки кошери както за собствените си нужди, така и за продажба. Какви са тайните на този занаят и какво изисква той, ще..

публикувано на 14.01.25 в 12:23

Ресторантьорите настояват за запазване на 9% ставка в бранша

Цените в ресторантите няма да бъдат повишени засега. Това обясни Кадир Мустафов, председател на местната структура на Българската асоциация на заведенията в Кърджали по повод връщането на 20 процента ДДС в бранша oт 1 януари.  Косвеният налог беше намален заради Covid-пандемията и запазен няколко поредни години. По думите му от Българската..

публикувано на 07.01.25 в 11:05