Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Женда шепне приказки от миналото

7
Скалната гъба край Женда
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Малко след село Женда, на около 3 километра от шосето, се намира едно от най-привлекателните за туристите места в Източните Родопи - местността Биюк тепе, както я наричат местните хора. Тя обединява тракийско светилище, крепостта Асар кая, изсечени в скалите трапецовидни тракийски ниши, причудливи скални образувания, както и останки от гроб на мюсюлмански местен светец. И бисерът в тази композиция - впечатляваща скална гъба, разположена самотно на поляна под крепостта. 
Скалната гъба и Асар кая са сред магнитите в Източните Родопи. И няма как да е иначе. Природата тук спира дъха, нишите са мистични, крепостта - величествена, а скалните образувания - впечатляващи. Цялата местност е позната като Тракийско светилище Биюк тепе. Районът е осеят с причудливи скали, изсечени скални олтари, кръгове с диаметър над 3 метра, култови ниши. Крепостта местните хора наричат Асара или Асар кая.
Това разказват Мустафа Руфат и Юзеир Юзеир, които срещам до Скалната гъба. И двамата са родом от Женда. Мустафа живее в Кърджали, а Юзеир - в Измир. 
Тук е свято място, има някаква енергия, казва Мустафа Руфат и си спомня: "Лятото има определена дата, в която се прави молитва за дъжд. Като бяхме малки, идвахме. Големите колеха животни и се събирахме всички околни села. Като свърши, бях малък, но помня, докато се прибирахме, обикновено от Безводно облаци се появяваха. Докато идем вкъщи, почваше дъжда да вали."
Тази година молебенът за дъжд на близкото село Соколите, който се прави на това място, се проведе на 7 август, разказва кметът на Женда Рахим Идриз. И той потвърждава за силата на молитвата. "Молитвата докарва дъжд. Не винаги, обаче докарва. Даже си спомням една година, когато вечерта месото беше заклано и след като се прочете вечерната молитва, такъв дъжд два дена се изсипа и нито гости, нищо, на следващия ден не можахме да посрещнем, и пилафа не можахме да направим и на половин цена месото после в Черноочене го върнахме на кланицата", разказа той.

Не е чудо идването на дъжда, от крепостта е, тя е свято място, смята Юзеир Юзеир. Той всяка година си идва в България, но сега за първи път от 30 години се връща в мястото на своето детство. "На сърцето ми е миналото, което отново преживявам, спомените", казва мъжът.
Двамата мъже не знаят какво е било това древно население, което е живеело преди хиляди години на тези земи и което е създало тези скални изсичания. И двамата знаят за предания, че някога тук е минала страшна болест, като днешния коронавирус, и хората масово са починали. Погребани са на едно място.
Юзеир разказва, че добре си живее и в Турция, но задължително поне веднъж в годината е в България. Спомня си и за живота някога и как държавата е помагала на хората в планинските райони. "Изкупуваха млякото, телетата, агнетата взимаха и плащаха. В училището в Женда имаше 180 ученици. Сега няма", реди спомени мъжът. Животът беше труден, но хубав, казва Юзеир.
Мустафа си спомня тежките зими в детството си, когато е трябвало цялото семейство да гази дълбоки преспи, за да набере листа за животните или за да могат децата да отидат на училище. А сега какво - падне малко сняг и обявяват жълти, оранжеви и червени кодове, казва мъжът.
Тук спирам разговора с Мустафа и Юзеир, двама приятели от детските години, дошли да побродят и да си припомнят младостта из магичните места на село Женда. Откъм крепостта се задават още туристи, които Юзеир посреща свойски. 
Така е, в планината всички са равни и подвластни на красотата на минало, природа и човещина.
По публикацията работи: Станислава Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Тодор Кожухаров

Фестивалът “С песните на Тодор Кожухаров” в два дни

Задава се петото издание на Националния фолклорен фестивал “С песните на Тодор Кожухаров” в Хасково. Конкурса тази година ще е в два дни 12 и 13 октомври. Фестивалът е с конкурсен характер, без такса за участие и в него могат да участват изпълнители от цялата страна, без ограничение на възрастта. Началото е в 9 часа на 12 октомври в Младежки център,..

публикувано на 02.10.24 в 14:48

Температурите през октомври ще са около и над климатичните норми

През последните години температурата през октомври надвишава климатичните норми. Това каза за Радио Кърджали Анастасия Стойчева, синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология. "Той е онзи месец в нашата страна, в който имаме както много хубави слънчеви дни, които част от хората наричат циганско лято, но в действителност циганското..

публикувано на 01.10.24 в 15:09

Приказна вечер в Кърджали с поетесата Ивелина Радионова

С вълнение от преживяната вечер с авторката на Алтъна, Радка Петкова.

публикувано на 30.09.24 в 13:25

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 30.09.24 в 12:48
В Кирковско гледат капия от стария местен сорт

В Чорбаджийско пазят стария местен сорт "Росенка", отглеждат над 200 дка червена капия

В сезона на червената капия стопаните от кирковското село Чорбаджийско и околните села са на полето, за да прибират реколтата. Около 200 декара чушки се отглеждат в този район, което го прави най-големият в производството на капия в община Кирково. Годината за едни е добра, но за други не толкова, казва кметът на Чорбаджийско Сами Везир. "Годината е..

публикувано на 29.09.24 в 17:42

Свищов - градът на първите

Знаете ли, че град Свищов е най-южно разположеното населено място по поречието на река Дунав. В него живеят малко над 22 000 жители.  Градът е известен с първите 100 факта и събития случили в Свищов? Там е открита първата печатна книга - "Абагар" на кирилица през 1651 година. Първото крупно дарение за просветни цели в българските земи е направено в..

публикувано на 25.09.24 в 16:22

19 партии и 9 коалиции влизат в битка за вота на избирателя в 9-ти МИР Кърджали

19 партии и 9 коалиции регистрираха кандидатски листи в Районната избирателна комисия в Кърджали до крайния срок - 17 часа на 24 септември, за участие в парламентарните избори на 27 октомври.  В последния ден документи са подали 6 партии и коалиции. Това съобщи за Радио Кърджали Беркант Барзат, председател на РИК-Кърджали. Той уточни, че само пет..

публикувано на 24.09.24 в 18:26