Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Спиро, Розка и техните деца или как зубрите станаха част от Източните Родопи

3
Снимка: Георги Аргиров - Арго

Спиро, Егерозе, Илия, Ирина, Марина, Надежда, Константин, Елена... Не, това не са туристи, дошли да откриват красотата на Източните Родопи. Това е една малка част от стадото зубри, които живеят на свобода в този район от години. Eвропейският бизон, както е известен още зубърът, е най-голямото тревопасно животно в Европа и ключов вид за отворените горски екосистеми. След унищожаването на последния екземпляр в Европа в 20-те години на 20 век, сега - век по-късно, зубърът е пример за това как само в рамките на сто години един вид може да бъде доведен до ръба на изчезването и как в резултат на много усилия може да бъде възстановен. 
Както се случва в Източните Родопи, където тази година има рекорд - за първи път се родиха четири зубърчета. 
Спиро и Егерозе или както галено й казват Розка, идват от Холандия и стават български граждани през 2013 година. Тогава започва възстановяването на вида европейски бизон на територията на Източните Родопи. В дивечовъдния участък Студен кладенец са докарани първите пет животни. Адаптацията е трудна и успяват да оцелеят само две от тях. Сега, девет години по-късно, стадото наброява вече 19 зубъра, разказва Христо Христов, който от първия ден следи развитието и адаптацията им. През годините стадото се обогатява със зубри от няколко зоопарка в Европа и така идват Илзебил, Буци, Премия. Последното попълнение е от тази пролет, когато за първи път пристигнаха три женски животни, уловени в дивата природа в Полша, а не отгледани в развъдник или зоопарк.
Родените през годините зубърчета в Източните Родопи са потомство предимно на първите - Спиро и Егерозе. Двамата имат осем деца, казва Христо Христов и ги изрежда: "Илия, Ирина, Марина, Надежда, Константин, Жоро и сега последното - Димитър. Ние решихме да ги кръстим на източноправославни светци и обикновено като се родят покрай някой празник около датата, получават името на светеца. С цел да имат покровител. Някой да ги пази".
Европейският бизон живее в матриархат. Младите мъжки се навъртат около основното стадо в мъжки клубове от по две-три животни. А възрастните мъжки, които не се страхуват от нищо, живеят сами, но също наблизо, и при нужда помагат и пазят. Самото стадо се води от Алфа женска, с която всички се съобразяват и слушат. Тук Егерозе си  е извоювала това право. "Тя е много властна, влиятелна и се налага. Всички я следват. Има много опит. Преценя ситуацията и е много внимателна и съобразителна. И бързо взема решения", обяснява Христо Христов.
Оказва се, че както и при хората и при зубрите всяко от животните, освен покровител има и свой нрав, и той понякога не е съвсем добър. Като този на Ирина, която се опитва от малка да се налага в опит да отнеме водачеството на майка си. Но стадото не я следва, а слуша най-възрастната - Егерозе.   
Останалите са изгладили особеностите на характерите си, казва Христо Христов и си спомня, че Марина е била "лошичка като малка, като бебе й викахме Злостер. Обаче като порасна - сега е много добра и с новите, които пускаме, се сприятелява бързо. Илзебил от зоопарка в Зуул, която трудно се социализира към стадото, сега е детегледачка. Освен своето и другите две са с нея и ги обгрижва".
В един матриархат мъжете нямат много-много думата. Спиро и Илия са послушни и се съобразяват с авторитета на Алфа женската. Спиро е много добър баща, разказва Христо Христов: "Чупи клони за малките, защото не могат да ги стигнат. С копитата рови и се търкаля - прави им места за къпане с пясък. След това става и гледа много гордо как малките се къпят в пясъка."
Зубрите вече са се адаптирали добре към условията тук и заемат своето важно място в изграждането на мозаечния ландшафт на Източните Родопи. Вече се превръщат и в туристическа атракция и интерес не липсва, казва Антон Кръстев, изпълнителен директор на Дивечовъдния участък Студен кладенец, на територията на който се намира стадото. Сред услугите, които се предлагат, са наблюдение на зубрите в дивата природа - пешеходни турове, наблюдения с джипове или от наблюдателно съоръжение. Според Кръстев има какво още да се желае. "Истината е, че досега сме се ограничавали с наблюденията на европейския бизон, понеже стадото е било прекалено малко и сме дали време да се стабилизира като популация", обяснява той.
Зубрите не са прищявка, а дългосрочна инициатива на фондация "По-диви Родопи" и Съюза на ловците и риболовците в България.  Планираме следващите години да допълним стадото животни с други, които са от различна кръвна линия, за да стане популацията устойчива на всякакви условия. Искаме да разселим и на други места в региона, защото това ще помогне не само на природата, но и на местните хора и на развитието на туризма, казва Андреана Трифонова, ръководител екип във Фондация "По-диви Родопи". 
"Това, което трябва да се знае и ясно да се каже, че това са диви животни. Територията на "Студен кладенец" , на Източни Родопи не е зоопаркова територия и хората, които идват, е необходимо да бъдат внимателни, защото действително зубрите са много интересни и атрактивни животни, но все пак знаем, че всяко едно диво животно може да реагира по различен начин. Затова отговорният начин на поведение в природата е много важен", категорична е Андреана Трифонова.
Колко далече в бъдещето гледат? 
"Нашата мечта е много дългосрочна. Идеята има потенциал и не виждам бариера през нея във времето. Ще има зубри в Източните Родопи след сто години, надявам се и ние да сме допринесли за това", казва Андреана Трифонова.
Целият репортаж може да чуете в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Станислава Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада,  освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35

Кърджалийци обядват в гръцко след влизането ни в Шенген

В съревнованието за клиенти от двете страни на Маказа за сега печелят гръцките заведения с по-доброто качество на предлаганата храна и с отношението на персонала към гостите. Това е впечатлението на д-р Димитър Димов, който освен един от най-добрите педиатри в Кърджали е и кулинар и пътешественик, и кулинар, познавач и ценител на добрата храна...

публикувано на 02.02.25 в 15:56