Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вълнение и емоции на втория майсторскли клас "С песните на Кичка Савова"

9
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Цял ден лауреати от Международния фолклорен фестивал "С песните на Кичка Савова" разучаваха песни на тракийската певица, като част от Майсторския клас организиран от фондация Кичка Савова. Лятната академия се проведе в сградата на ФА „Тракия“ в Пловдив. Ръководител на проекта е народната певица Дарина Славова. Това е втория майсторски клас организиран от фондация „Кичка Савова“, в който тази година участваха седем деца – пет момичета и две момчета. 

Божидар Дачев с ръководителят Дарина Славова разучават песента Марийка за вода отива

„Имам много какво да се научи. Много и научихме. Няколко пъти съм участвал на фестивала в Сладун, но тази година за първи път съм на този майсторски клас, разказва Божидар Дачев от село Мезек.

 Той се потапя в сета на фолклора още на петгодишна възраст. Първото му излизане на сцена е на фолклорния фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен.

Анна и Александрина Проданови са сестри, на 12 и 13 години от карнобатското село Венец и участват за втора година в майсторския клас.

„Обстановката е приятна. Миналата година ни хареса. Тази година, като второ участие сме по-спокойни, но пак ни е интересно. Запознахме се с други деца. Станахме приятели, разказват сестрите.

Ана и Александрина Проданови със Стефка Здравкова, дъщеря на Кичка Савова

Иехая Димитрова е на девет години, от село Доситеево и е участничка от миналогодишния майсторски клас, но заради Ковид-пандемията е провалило участието ѝ тогава. Затова тази година има възможността да участва отново. Ихая пее от петгодишна. Неведнъж е участвала на фолклорния фестивала „С песните на Кичка Савова“ в Сладун, дори лично е получавала първа награда от титуляра на фестивала.  

Иехая Димитрова от с. Доситеево

За втора година тракийската певица Дариан Славчева Славова ръководи майсторския клас.

„Децата са на различна възраст – от осем до шестнадесетгодишни. Емоцията е различна, но това което ги обединява, че обичат да пеят. Идват окрилени от надеждата да научат нещо ново. Да се докоснат до творчеството, до житейския път на Кичка Савова, разказва Дарина Славова.

Майсторският клас се организира от фондация ”Кичка Савова“. На гала концерта присъства и дъщерята на певицата Стефка Здравкова.

„Това не е дело само на мен и фондацията, това е съвместен проект с ученичката на майка ми Дарина, която тя толкова уважаваше. Затова избрах нея да реализираме този завет на майка ми Кичка Савова. Тези деца са талантите във фолклора. Те са бъдещето на фолклора. Да вярват в мечти. Да вярват в това, че има кой да ги чуе и подкрепи, за да продължат напред“, каза Стефка Здравкова.

В края на деня децата представиха разучаваните песни на гала концерт под съпровода на музиканти от ансамбъл „Тракия“ – Темелко Иванов – кавал, Борислав Згуровски – акордеон и Димчо Енев - гайда.

В края на концерта всички участници в майсторския клас получиха сертификат за участие от Стефка Здравкова.

На финала Магда Георгиева – Христова, ученичка на Кичка Савова поздрави с песен всички присъстващи в залата. Нейната дъщеря Мария Христова беше сред най-малките участници във втория майсторски клас. 

Чуйте още в прикачения звуков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Там може да гледате и видео от концерта. 
Никол Узунова от Свиленград
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 автора са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех на..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56