Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората с увреден слух в Кърджали са притеснени как ще преживеят зимата


Хората с увреден слух в Кърджали посрещат Международната седмица на глухите с песимистични настроения. Като се съберат в клуба, си говорят само и единствено за това колко е скъпо всичко, как инфлацията топи средствата им и колко трудно ще изкарат зимата. Повечето от тях се отопляват на дърва, но и те поскъпнаха, казва секретарят на Териториалната организация на глухите в Кърджали Янка Николова. И в същото време, остават и проблемите - ниските пенсии, трудното намиране на работа, която да отговаря на специфичните им възможности. Чуйте за проблемите на хората с увреден слух, от Янка Николова.

- Предстои Международната седмица на глухите. Банално е да кажем, че всичко е увеличено, инфлацията е висока, но с какви настроения посрещате седмицата? Има ли нещо организирано или някаква светлинка в тунела, идва зима?

"Засега нямаме нещо специално организирано за тази седмица, евентуално на една екскурзия може би ще заведем желаещите, който иска. Но това ще бъде една обща екскурзия от Хасково, Димитровград, цялата ни обща организация. Това е, което ще направим. А кризата тя се отразява на всички хора, но най-вече на глухите, защото те са с много малки пенсии, много от тях са само на пенсии. По-младите работят, някои от тях, обаче на по-възрастните им е трудно за работа".

"Напоследък в клуба само за това се говори /за кризата, б.ред/. Кой как ще си плати тока, като пазарува всеки ден, цените се вдигат. И аз мисля, че не само тази седмица трябва да се говори за глухите, трябва да се говори непрекъснато за глухите хора. И не само за глухите, а изобщо за инвалидите".

- Как се отопляват повечето хора?

"Повечето са на дърва. На младите им е по-лесно, защото са учили и по-лесно се интегрират. Малко по-лесно. Но на по-възрастните е много, много трудно. Дървата са много, много скъпи. Тази зима трябва да се обърне повече внимание на хората с увреждания, защото те като нямат работа, остават само на пенсиите. Трудно, трудно им е".

- Има ли самоотноживеещи, в труднодостъпни места....?

"Ние нямаме самотно живеещи. Ние сме 34 души цялата организация, нямаме толкова изпаднали. Имаме много малко възрастни хора, които живеят сами. Другите или са с родителите, или пък вече семейни, и деца имат. Имаме доста млади хора, семейства, и на тях им е много трудно, защото имат ученици, имат много разходи по тях, и изобщо разходи. Но самотните хора - те имат деца, поглеждат ги отвреме навреме. При нас ако дойдат, попълваме им документи за помощи, за дърва"

- Намират ли си работа хората с увреден слух и къде най-често успяват да се реализират?

"В шивашките предприятия. Големите хипермаркети предлагат работа, но нашите хора не могат да работят в тях. Не могат, защото трябва да работят на различни места. А те могат да бъдат само на определени места, нали, или да чистят, или да нареждат. Това са здрави, прави хора. Но обаче не могат да говорят. Техният език не е лесен език, той е като да знаеш един немски, френски...Просто винаги намират причина да ги отрежат от това, което предлагат като работа".

"После в Кърджали специално нямаме преводачи, нямаме преводачи и аз мисля, че е крайно време е общината да направи нещо и един преводач да има в общината. Проблем на кадри е, и той не е отсега. Няма преводачи, защото няма и доброволци, които да го изучават, ей така без заплащане. Всичко в крайна сметка, допира до парите. Много скъп и материален стана животът. Ние преди като се съберем в клуба, така ходим на екскурзии, събираме се, вестници, туй онуй. А сега само за това се говори - "днес вземах две неща, похарчих 50 лева".....Хората са обсебени от това как ще изкарат зимата".

- Промени ли се нещо, след като бе приет закона за българския жестов език?

"За съжаление, аз поне не виждам нещо да се променило чак толкова, че да се чувства. Младите малко повече го чувстват това. Младите трябва да се насърчават да учат, да може малко по-лесно да се интегрират.

"Пожелавам на всички глухи успех, много здраве и много много късмет".



По публикацията работи: Радка Петкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Георги Димитров

Георги от "Паисий" участва в международно състезание по английски

Петнадесетгодишният Георги Димитров от Кърджали ще участва в престижното международно състезание по английски Kangaroo Global Linguistics. Той е един от четиримата български ученици, успешно преминали втория кръг на надпреварата, класирани за големия финал в Солун, Гърция. Ученикът от СУ "Отец Паисий" Кърджали ще има възможност да покаже знанията..

публикувано на 04.10.24 в 12:23
Беркант Барзат

РИК назначи всички СИК, веднага започнаха замени

Две са подадените жалби в Районната избирателна комисия в Кърджали от началото на предизборната кампания. Те са от една и съща политическа формация и се отнасят за неправомерно поставени агитационни материали. Това потвърди за Радио Кърджали председателят Беркант Барзат. Жалбите са проверени от членове на РИК, очаква се на следващо заседание..

публикувано на 03.10.24 в 18:06

Дискутират психичното здраве на подрастващите в Кърджали

Нараства употребата на наркотични вещества сред младите хора в Кърджали , смята д-р Сезгин Бекир. Те се използват като стратегия за справяне с тревожността и депресията. Проблемът е, че се синтезират н ови и нови синтетични вещества, които са общодостъпни, коментира той.  За съжаление, центровете за лечение на зависимости са далеч от..

публикувано на 03.10.24 в 11:33

Иванка Караколева: КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана

КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана и да се въведат нейните изисквания в текущото българско трудово законодателство. Конвенцията е на международната организация на труда и е за премахване на насилието и тормоза в областта на работното място.  "До момента ние нямаме ясна дефиниция за насилие и тормоз на работното място. Тоест..

публикувано на 02.10.24 в 16:02

Беркант Барзат: Трудна задача ще се окаже назначаването на СИК

РИК-Кърджали регистрира кандидат за депутат от листата на парламентарно представена политическа партия, на който по-рано отказа регистрация. Това стана след намесата на ЦИК.  "Отказахме регистрация заради това, че не е живял в последните 18 месеца в България - такава информация излезе в справката, която направихме. Те обжалваха и ЦИК отмени нашето..

публикувано на 30.09.24 в 18:01

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57