Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крие ли тайни Златният фонд на БНР?

Антон Митов
Снимка: Ани Петрова

Златният фонд на Българското национално радио е безценна колекция от аудио документи със статут на национален звуков архив. Той е част от Архивния фонд на БНР, а именно архивите са пазителите на миналото. На 27 октомври светът отбеляза деня на  аудиовизуалното наследство , който има за цел да се повиши информираността на обществото за това как се съхраняват аудиовизуалните архиви - филми, радио- и телевизионни програми, аудио- и видео записи, които са уникално свидетелство за развитието на обществото и може би най-интересните и атрактивни документи за миналото.
"За да знаем бъдещето си, преди всичко трябва да знаем миналото си". Това "клише", както го нарече директорът на Архивния фонд в БНР Антон Митов, съвсем не е без основание.

Над 900 хиляди архивни единици съставляват безценното богатство на архивите на Радиото. Една лента има 80 минути. Архивните единици на самия Златен фонд са между 20-30 хиляди. Те се пазят безсрочно.

Архивният фонд има пет отдела, Златният фонд е един от тях. Началото му не е еднозначно маркирано във времето. За начална дата на работата на фонда се смята ноември 1957 година, когато е заведен първият запис в документалната книга: реч на Георги Димитров по случай настъпването на 1946 година. Реално отделянето на записи започва много преди това. До 1948 година е имало около 50 ленти.

Идеята, че Радиото трябва да има архиви, е на Сирак Скитник, припомня Антон Митов. В историята им има и смутни периоди - като този, в който сградата, където се помещава архивът, е бомбардирана по време на войната от американски самолети и половината архив е изпепелен. "Хубаво е да имаме архиви, за да имат сегашните и бъдещите историци върху какво да спекулират", каза Антон Митов и веднага обяснява, че това е шега, която визира, че "винаги ще има някой, който да използва по правилния начин историческите извори". Разказва за някои от записите, които се пазят. Като тези на партизани, които разказват за битки, но запъват, докато четат красивите текстове, защото думите не са техни, а написани от наши писатели срещу хонорар.

Началото на Златния фонд не е категорично маркирано във времето. За начална дата на работата на фонда се смята ноември 1957 година, когато е заведен първият запис в документалната книга: реч на Георги Димитров по случай настъпването на 1946 година. Реално отделянето на записи започва много преди това. До 1948 година е имало около 50 ленти.

Българско хоро на чешкия капелмайстор Алоис Мацак е най-старият запис, съхраняван в Златния фонд. Записът е на плоча, издадена в Хановер пред 1897 година. Пази се и запис на Толстой как си прави експерименти с грамофонна плоча, когато излиза за първи път в Русия. Един от ценните записи е с изказвания на царя, висши тогава чиновници и обикновени хора за присъединяването на Добруджа към България.

Разбира се, не липсват и "тъмни периоди". Сред тях са годините преди войната и след нея, когато е имало цензура и автоцензура. "Размито е кое е ценно и кое не е . Трудно е да се прецени по простата причина, че трябва години да минат, за да се оцени стойността на записите", смята директорът на Архивния фонд.

Сред ценните Антон Митов откроява гласовете на Симеон Радев, Елин Пелин, Димитър Талев, Емилиян Станев, Елисавета Багряна, постановки на Народния театър, на Народната опера. Има записи на политици, както от по-старото поколение, така и от по-новото. Пази се и запис на смяната на караула пред царския дворец.

Той си пожелава техника - нови компютри и нова техника за опазването на самите архиви. И сграда, в която да се помещава фондът.

В прикачения файл може да чуете целия разговор на Станислава Георгиева с директора на Архивния фонд в БНР Антон Митов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Беркант Барзат: Трудна задача ще се окаже назначаването на СИК

РИК-Кърджали регистрира кандидат за депутат от листата на парламентарно представена политическа партия, на който по-рано отказа регистрация. Това стана след намесата на ЦИК.  "Отказахме регистрация заради това, че не е живял в последните 18 месеца в България - такава информация излезе в справката, която направихме. Те обжалваха и ЦИК отмени нашето..

публикувано на 30.09.24 в 18:01

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57
Снимка Фейсбук

Не подценявайте запотяването на стъклата в автомобила, това може да е предпоставка за катастрофа

Есента настъпи, с нея идват и дъждовете, а  с тях и един много неприятен, даже досаден проблем, който може и да е опасен, а именно - запотяването на стъклата на автомобила. Наглед може и да се стори за някого маловажно, но знаем, че  понякога малкото камъче може да преобърне каруцата, защото и запотяването на стъклата може да  създаде предпоставка..

публикувано на 24.09.24 в 13:48

Александър Секулов: Имам блян за Източните Родопи

Последните си книги "Възхвала на провинцията" и "Корабът на сирените"   ще представи на фестивала "Мистериите на Хухла 2024" писателят, драматург и публицист Александър Секулов . Това ще се случи в първия ден на културните празници, 21 октомври, събота в двора на Костадин-Георгакиевата къща веднага след откриването на изложбата на автентични..

публикувано на 18.09.24 в 14:55

Нешко Нешев събира най-добрите български групи и изпълнители на своя юбилеен концерт

Тази есен Кърджали ще се предвърне в столицата на българската народна музика.  Световноизвестният акордеонист Нешко Нешев  събира най-добрите български групи и изпълнители на своя  юбилеен концерт - "Вечната музика на Нешко Нешев".  Орекестър "Канарите", Оркестър "Тракия" с Иво Папазов, Теодоси Спасов, Славка Калчева, Росица Пейчева, Петя Панева -..

публикувано на 18.09.24 в 13:33

И в Златоград достъпват досиетата си

Над 200 души вече получиха достъп до електронното си здравно досие в мобилните пунктове, организирани от Регионалната здравна инспекция в Смолян и в Мадан, съобщиха от институцията. В сряда, на 18 септември т.г., ще бъде организиран такъв пункт в болницата в Златоград във времето между 10.00 и 16.00 часа, каза пред Радио Кърджали главният..

публикувано на 17.09.24 в 21:48