Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключиха разкопките на крепостта край Храстово

10
Късноантичната крепостна стена
Снимка: Станислава Георгиева

Приключиха археологическите разкопки за тази година на късноантичната и средновековна крепост край крумовградското село Храстово. След 18 дни работа на терен археолозите - с ръководител доц. д-р Деян Рабовянов от Търновския филиал на Националния археологически институт с музей към БАН, успяват да датират крепостта, да разкрият част от много добре запазената късноантична стена и двете средновековни кули, както и да намерят средновековния некропол и да проучат шест гроба. 

Първото, което се вижда, когато човек приближава към крепостта край село Храстово, е високата пет метра стена от късноантичната епоха. Именно в този период е създадено укреплението - между 430 и 460та година след Христа. "Това е времето на управлението на император Теодосий II, когато империята се опитва дасе закрепи на Балканите и отново да защити населението си и създава тези многобройни укрепления. Това е може би най-голямата крепост в община Крумовград", разказва археологът доц. Деян Рабовянов. Той смята, че по-добре запазена е само тази при Гугутка и може би Устра и Вишеград край Кърджали. Крепостта е на място, заобиколено почти отвсякъде от местната река Кесибир, която е приток на Крумовица.

Преди специалистите да дойдат да проучват преди 18 дни, крепостта е била дългогодишен обект на иманяри, казва кметът на село Храстово Мустафа Ахмед. "Идват, копаят, виждат се. Наскоро, преди да почнат разкопките, също са били, два метра беше копано. Търсят монети. Говори се, че имало гърне горе на високото", разказва кметът.

"Това са глупави легенди за съществуването на тунел към злато. Те не съществуват, но това не им пречи да пробиват стени, скали. За съжаление, правят поражения", коментира доц. Рабовянов и нарича търсачите на съкровища "романтични иманяри". Пораженията от тях са сериозни и затрудняват работата ни. Въпреки това успяхме да възстановим историята на крепостта, което е най-важното, коментира още археологът. Той е категоричен, че резултатите от 18 работни дни на терен показват, че  си заслужава обектът да се проучва.

Едно от любопитните места е некрополът. "На дължина от десет метра шест гроба сме разкрили. Предполагаме, че в източна и западна посока този некропол продължава", разказа археологът от Регионалния исторически музей Милен Камарев. Погребенията са християнски, телата са изпънати и ориентирани в посока изток-запад. Гробовете са вкопани в скалата на 30-40 см. Археолозите не са открили находки в тях, а в единия дори няма и тяло. Заради големината му Камарев предполага, че това е детски гроб, но тепърва ще се анализират резултатите от разкопките на некропола.

В най-високата част на крепостта, площта на която е повече от 8 декара, интересът на археолозите е привлечен от двете средновековни кули. Неслучайно са там - първо, за да бъдат защитени и второ, за да има обзор към подстъпите, обяснява доц. Рабовянов. Сред находките в югоизточната кула са предмети на лукса, като интересни фигурки от шах. Намерени са още върхове на стрели, части от желязна броня на тежък кавалерист, която е със западноевропейски произход и е внос на Балканите през този период. Има и единични монети, някои от които сребърни, които са позволили много точно да бъде датирана крепостта. Интересна находка е и наличието поне на четири фрагмента от три различни кръста за процесии, което позволява да се правят изводи, че в кулите е имало религиозна утвар, която е била служебна. "А може би поне в едната кула е имало и малък параклис, който е обслужвал семейството на обитателя на крепостта - най-вероятно византийски аристократ", каза доц. Рабовянов.

Надеждите на археолозите са да продължат проучванията, а амбицията на община Крумовград, която финансира тазгодишните разкопки, е да превърне мястото в притегателно място за планински и исторически туризъм. На това се надяват и местните жители, които вярват, че районът ще "живне" и ще привлече много туристи.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Делян Пеевски

НС отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за временна комисия за фондациите на Сорос

Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите..

публикувано на 05.02.25 в 15:15
Икономиката и поскъпването на живота остават основен проблем за турските граждани, сочат анкета

В Турция не вярват, че има партия, която да се справи с проблемите в страната

Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..

публикувано на 04.02.25 в 14:49
Снимката е илюстративна, архив

70-годишна жена пострада при роднински спор за земя

 Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура.  По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена.  Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..

публикувано на 04.02.25 в 11:39

платена публикация
"Монек България" АД стартира изпълнението на проект за енергийна ефективност

На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД  в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД  подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..

публикувано на 04.02.25 в 10:44

БДЖ въвежда по-ниски цени за пътуване между Кърджали и Подкова

От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..

публикувано на 03.02.25 в 11:38

Настояват за извънреден конвергентен доклад от ЕК с петиция

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:30

Депутат от ПП пита екоминистъра за въздуха в Кърджали

До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..

публикувано на 30.01.25 в 15:55