За православната ни църква християнското семейство е един малък храм, където чрез тайнството на венчанието се благославя зачеването, възпитанието и обучението на децата в православната вяра. В това вцърковено семейство мъжът и жената са едно цяло, а децата – дар от Бога, който им ги поверява, за да ги подготвят за царството Божие.
Родителите са тези, които отвеждат в Божия храм децата си, така както някога Йоаким и Анна за първи път водят в Йерусалимския храм дългоочакваната си дъщеря Мария – бъдещата майка на Спасителя. Според Евангелието, тригодишната Мария изкачила съвсем сама стръмните стълби до входа на храма, където я очаквал първосвещеникът Захария. Пред смаяните погледи на присъстващите, той я въвел в забранената за жени скиния, самата "Святая Святих", където ѝ отредил място за молитва. Църквата отбелязва това знаменателно събитие като Въведение Богородично – един от 12-те Господски празници през годината.
Неслучайно Българската православна църква през 1929-а година избира този ден, за да почита и християнското семейство и православната учаща се младеж. Така, голямата духовна символика на празника напомняла на родителите за моралните им задължения към децата – да ги възпитат в духа на християнските добродетели. Този ден бил истински празник, в който децата били освободени от училище, за да могат да се черкуват заедно с родителите си.
В наши дни светското ежедневие постепенно изтласква традиционните за културата ни патриархални ценности, които се възприемат от модерното общество като изживели времето си религиозни ритуали. И ако празникът е в делничния ден, децата ходят на училище, а родителите следват работната си програма. Макар и рядко обаче има и учители, които водят децата на службата, за да поддържат пламъчето на вярата в душите им.
Вечерта, на скромната трапеза, православните семейства се събират, за да почетат празника с постна питка, чаша вино и риба и да поканят Божията майка да внесе мир, любов и разбирателство в дома им.
С дълбоко преклонение пред делото му жителите на село Пчеларово отбелязаха 152-а годишнина от гибелта на Васил Левски. За да изразят своята почит към великия революционер, н а площада пред паметника на Апостола присъстваха кметът на Община Черноочене Айджан Ахмед, Председателят на Общинския съвет Месру Мюмюн, Секретарят на Общината Рушен Фейзула,..
Пет от общо 30-е награди от XV-то издание на Националния конкурс „Завещано от Апостола“, организиран от Община Хасково, пристигнаха в област Кърджали. Резултатите от състезанието станаха известни в деня на отбелязването на 152 години от гибелта на Васил Левски. Ученици от цялата страна се състезаваха в два раздела за създаване на есе и на..
Практическо занимание с около 20 доброволци по програмата “Детско Полицейско Управление” в Крумовград се проведе в сградата на Средно училище „Васил Левски“. Инспекторът от Детска педагогическа стая Александър Славов съвместно с инструктора по полицейска лична защита старши полицай Красимир Георгиев и полицай Ердинч Халил от РУ-Крумовград представиха пред..
От години площада пред паметника на Васил Левски в Кърджали не е бил толкова изпълнен с хора, дошли да сведат глави пред делото на Апостола на българската свобода, както беше днес. По традиция Общината организира възпоменателна церемония по повод 152 години от гибелта на Левски. Освен представители на държавни и общински институции, патриотични..
С едноминутно мълчание и поднасяне на венци и цветя пред постамента на Васил Левски в Ардино бе отбелязана 152 -та годишнина от гибелта на Апостола на свободата. Ритуалът събра в двора на СУ „Васил Левски“ ученици, учители и родители. Думите и делата на Левски "продължават да ни вдъхновяват и днес, напомняйки ни за силата на вярата, честността и..
Поради заболяване на актьори няма да се състои предвиденото за петък представление на самодейна театрална формация „Арт-кошер”. Любителите актьори трябваше да представят пиесата „Женско царство” по Ст. Л. Костов в Кърджали на 21 февруари от 18.00 часа в залата на НЧ „Обединение 1913”. Трупата е към читалище „Иван Буюклиев 1926” в с. Пчеларово, община..
Йовковци се включват в петото издание на Националната инициатива за отбелязване на годишнината от гибелта на Апостола на свободата. Тя ще се проведе на 19 февруари т.г. в 12.00 ч. Водени от второкласника Борис Чаушев, който по собствена инициатива е научил стиховете и 9„а“ и 6„б“ класове ще рецитират стихотворението на Христо Ботев „Обесването на Васил..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478