Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Испанските черни лешояди вече се чувстват у дома си в небето над Източните Родопи

Черни лешояди вече кръжат на свобода в българското родопско небе
Снимка: Волен Аркумарев, БДЗП

Преди десетина дни в дивата природа на Източните Родопи полетяха на свобода 14 черни лешояда - най-голямата и тежка граблива птица в Европа. Карталите, както още са известни тези птици, идват от Испания. Те бяха пуснати на свобода след период на адаптация в специално изградена за тях волиера. Инициативата е екип на Българското дружество за защита на птиците, испанската неправителствена организация GREFA (Grupo de Rehabilitación de la Fauna Autóctona) и Фондация „По-диви Родопи“, които са се заели с нелеката задача  да възстановят вида в българската част на планината. 
"Самият момент, в който отворихме вратите и първите птици прекрачиха прага на волиерата и се сблъскаха с живота в дивата природа, беше силно емоционален момент и за нас",  каза за Радио Кърджали Волен Аркумарев от БДЗП
Що се отнася до адаптацията, "младежите", както ги нарече той, са "доста различни по характер и тези различия ги виждаме и в поведението след освобождаването им. Някои от тях започнаха доста бързо да свикват с живота в дивата природа, да нощуват по дърветата на безопасни места, да правят обходи, да облитат. Други са по-привързани към мястото, където бяха освободени. Дори няколко пъти една от птиците се връщаше обратно в клетката, за да нощува на кацалките, на които е свикнала", обясни Волен Аркумарев, но уточни, че повечето се адаптират отлично. 
Скоро след като са пуснати, птиците са имали среща и със събратя - диви черни лешояди, долетели от Националния парк Дадя в Гърция, където гнездят. Още на втория ден се срещат и с белоглави лешояди. "Беше интересно, че първият белоглав лешояд, който кацна наблизо, веднага беше прогонен - вече имат чувство за собственост около мястото. Малко след това обаче броят на белоглавите нарасна - 70-80 белоглави вече ги посетиха, но са добре", разказа Волен Аркумарев. Той обясни, че белоглавите могат да бъдатагресивни, но пък черните лешояди са по-едри и полека започват да осъзнават, че са доминантен вид и да разбират своето място в йерархията. Според специалиста любопитни са и взаимоотношенията между карталите и гарваните: "Малко ги тормозят - дърпат им пера от опашките, проверяват колко ще им издържат нервите, но черните лешояди много добре се справят в дивата природа и до момента нямаме проблеми и притеснения."
Всички освободени лешояди са маркирани с GPS предаватели, което ни дава възможност в реално време да се проследяват техните придвижвания и да се следи състоянието им.
Адаптацията на птиците се наблюдава от специалистите
Припомняме, че първата група черни лешояди бе транспортирана от Испания от испанската неправителствена организация GREFA (Grupo de Rehabilitación de la Fauna Autóctona), която  от години работи за спасяването и рехабилитацията на пострадали диви птици. GREFA достави общо 17 черни лешояди, четири  от които са излюпени в техния център, а останалите 13 са диви птици, които са били спасени и лекувани след инциденти. Веднага след това лешоядите бяха настанени в специално изградена волиера за адаптация, където останаха под постоянно наблюдение около шест месеца. В района на волиерата вече има изградени десет изкуствени гнезда.
Черните лешояди живяха шест месеца в специална волиера
"Интересното е, че макар да са много млади - едва на една-двегодишна възраст, някои от тях вече започнаха да показват близост още по време на адаптацията. Имаме две потенциално сформиращи се двойки - мъжки и женски, които стоят близо, правят си малки подаръчета, но им е рано още. Те започват да сформират двойки едва около четвъртата си година", обясни Волен Аркумарев.
Той изрази благодарност към ловната дружина в района, "защото точно в този най-критичен първи период от една - две седмици, те проявиха разбиране и изместиха лова си на други места, за да не безпокоят новоосвободените птици. Установихме много добро сътрудничество", каза Аркумарев.  
През следващите няколко години е планирано да се освобождават още по 6-10 индивида годишно като част от текущата програма. Създаването на колония в България ще подпомогне оцеляването на вида на Балканите, тъй като се очаква да има обмен на птици с последната оцеляла местна  колония от около 25-30 двойки, намираща се в гръцката част на Родопите, както и с новосформираните колонии на вида в Стара планина.
Птиците бяха докарани от Испания
Цялото интервю на Станислава Георгиева с Волен Аркумарев от Българското дружество за защита на птиците може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59