Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръст от 5 процента при заложени 3 до 4 на сто очакват за икономиката на страната тази година

Китайците очакват спокойствие от Заека

Риба и много дълги спагети са традиционни за новогодишната трапеза

Тодор Радев
Снимка: Личен архив


За първи път след тригодишно прекъсване заради пандемията китайците празнуват истински Новата си година. Около 5 млрд. пътувания се очакват за целия период около Китайската Нова година, която започна на 22 януари и е до 9 февруари.

В големите градове се съобразяват с наложената забрана и не могат да се видят традиционните фойерверки. В малките населени места обаче все още се допускат празничните гърмежи и социалните мрежи тези дни изобилстват от подобни публикации.

Журналистът в Китайската медийна група в Пекин Тодор Радев разказа в предаването „На чаршията, в чата“ в ефира на Радио Кърджали подробности за очакваните празненства.

Въпреки предупрежденията на властите особено към тези, които скоро са изкарали ковид, да ограничат пътуванията си, вижда се, че китайците най-после могат да празнуват така, както трябва“, каза Радев. По думите му китайците са се научили да се пазят и въпреки отпадналите противоепидемични мерки продължават да спазват поне най-елементарните, включително да носят маски, където преценят, че е нужно. „Действително официално ограниченията за пътуване паднаха, не се изискват никъде здравни кодове за влизане в обществени сгради, няма ограничения за събиране и други подобни, но китайците не са безразсъдни в това отношение“, коментира българският журналист. По негови наблюдения около края на декември миналата година и началото на януари тази година, много голяма част от жителите на Пекин, където той живее, са преболедували коронавируса. Тази вълна обаче се характеризирала с това, че макар да е много по-широка, болните успявали да се преборят с вируса за два-три дни, до седмица.

Имаше период, може би от две-три седмици, в който липсваха основни лекарства за простудни заболявания по аптеките, но постепенно ситуацията се нормализира и в момента здравните власти, поне в Пекин, казаха, че пикът на епидемията в града е преминал. Сега, разбира се, пътуванията ще утежнят някъде обстановката, но не се очаква мащабна епидемия в цялата страна в следващите два-три месеца“, каза още Радев.

След отмяната на голяма част от ограничителните мерки „една голяма част от международните икономически институти и рейтингови агенции обявиха, че очакват  през тази година китайският икономически ръст да достигне от порядъка на 5 процента, при положение че самото китайско правителство беше заложило между 3 и 4 процента“, съобщи журналистът. Според наблюденията, веднага след разхлабването и премахването на мерките вътрешното потребление се е оживило чувствително, „а то е един от големите двигатели на китайския икономически растеж“, поясни той.

Според Тодор Радев не може да се отрече, че и в далечната източна държава има инфлация, но тя категорично не може да се сравнява с тази в западните страни и конкретно в България.

Инфлацията в Китай в последните няколко месеца, може би половин година, нараства с между около 1 до 4 процента максимум на тримесечие, което е сравнително ниска. Тя е най-висока при храните и особено при сезонните храни“, подчерта журналистът. Той поясни, че това се дължи на факта, че Китай не зависи от вноса, защото е държава, която в голяма степен сама произвежда всичко, което й е необходимо.

Радев припомни, че 2023 година е годината на Водния заек в китайския календар. Заекът в китайския фолклор е миловидно, но в същото време умно животно. Хората, родени под този знак притежават чар, бистър ум и благодарение на това знаят как да постигат успехи и да завързват приятелства. От годината на Заека се очаква като цяло да бъде спокойна и да носи енергия, която ще помогне на онези, които търсят по-балансиран живот. „Важното е, както казват и самите китайци, вътрешно да сме стабилни и да не се поддаваме на външни влияния. Това е едно послание, което носи годината на Заека“, обясни журналистът.

Сред задължителните ястия на новогодишната трапеза в Китай е рибата, защото произношението на думата на китайски означава също „изобилие“. „Всичко в китайската култура има някакъв символ. Китайците също обичат по време на Нова година да ядат едни много дълги спагети, които символизират пък дълголетие“, разказа още Тодор Радев.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ресторантьорите настояват за запазване на 9% ставка в бранша

Цените в ресторантите няма да бъдат повишени засега. Това обясни Кадир Мустафов, председател на местната структура на Българската асоциация на заведенията в Кърджали по повод връщането на 20 процента ДДС в бранша oт 1 януари.  Косвеният налог беше намален заради Covid-пандемията и запазен няколко поредни години. По думите му от Българската..

публикувано на 07.01.25 в 11:05
д-р Йорданка Господинова

Д-р Господинова: Важно е какво ядеш не от Коледа до Нова година, а от Нова година до Коледа

Коледните празници отминаха, Нова година дойде, изядохме вече остатъците от богатите празнични трапези и вече започнахме да се питаме как да отслабнем и как да влезем във форма. Има ли лесни начини и какви са съветите на диетолозите за здравословно хранене? " Ако говорим за лесен начин за влизане във форма, лесният начин е да не излизаме от форма...

публикувано на 06.01.25 в 17:28
Евгений Дайнов

Проф. Евгений Дайнов: ГЕРБ се провали в сформирането на правителство

Спирането на преговорния процес преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на стабилно управление на държавата показва, че ГЕРБ се оказаха за пореден път неспособни да сформират правителство. Това мнение изрази в ефира на Радио Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов.  ГЕРБ прекрати преговорите за съставяне на редовно..

публикувано на 06.01.25 в 16:06
Вилдан Расим

Вилдан Расим: Водата е силен елемент в традициите от Йордановден до Бабинден

Богоявление или Йордановден е един от важните дни в българския обреден календар. Днес може  да не спазваме буквално традициите, но някога е било важно тяхното изпълнение.  Богоявление  е денят, на който Йоан Кръстител покръстил Исус Христос във водите на река Йордан. В момента на кръщението небето се отворило и Светият дух слязъл върху..

публикувано на 06.01.25 в 15:21
Цвета Караянчева

Цвета Караянчева за визията и отговорността на ГЕРБ

"Надявам се на продуктивни разговори и сътрудничество между ГЕРБ-СДС и Демократична България. Преговорите за коалиционно споразумение вървят с обнадеждаващ напредък. Очакваме скоро президентът да връчи мандата на нашата парламентарна група. Време е да се намерят допирни точки, за да се изгради стабилно управление с ясно разписани ангажименти и срокове,"..

публикувано на 03.01.25 в 09:55
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35