Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НАП активира отново списъка на хора, преценили, че имат проблем със залаганията

Над 360 души поискаха помощ срещу хазартна зависимост

Снимка: pixabay

Малко над 360 души вече са поискали да бъдат вписани в регистъра на хазартно зависимите хора за по-малко от два месеца след като дейността беше подновена от Националната агенция за приходите в средата на декември миналата година.

Специалният списък „е създаден на основание Закона за хазарта, в който е записано, че всяко лице, което смята, че има проблем с хазарта, както и лицата, чието социално положение и/или равнище на доходи може да ги направи по-податливи към участие в хазартни игри и развиване на хазартна зависимост, могат да се впишат в „Регистър на уязвимите лица“, с цел забрана или недопускането им до участие в хазартни игри“. Това поясни директорът на офиса на приходната администрация в Кърджали Елван Гюркаш.

„Искане за вписване в регистъра може да подаде всеки, който смята, че не може да контролира както времето, прекарано в хазартни игри, така и средствата, които изразходва за участие в тях. Регистърът не е публичен. Достъп до данните в него имат единствено длъжностни лица, определени от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, както и служители, определени от организаторите на хазартните игри. Такива са изискванията и в Закона за хазарта“, допълни тя.

Самото вписване в Регистъра става с искане до изпълнителния директор на НАП, подадено или от самия човек, който счита, че има проблем или от законен негов представител. Заявлението се подава на хартиен носител в офисите на приходната агенция или по електронен път на адрес: nap@nra.bg, подписано с квалифициран електронен подпис /КЕП/.

„В самото искане лицето може да посочи период, за който да се извърши вписването, който не може да бъде по-кратък от две години. Заличаването от регистъра се извършва по искане на вписаното лице чрез попълване и подаване на ново искане до изпълнителния директор на НАП от споменатия вече образец или когато е изтекъл посоченият в него срок за вписване, а ако не е посочен - след изтичането на две години от вписването“, поясни Елван Гюркаш.

Въпреки че законът забранява, практиката показва, че деца имат достъп до залагания. Особено лесно това става онлайн. С цел превенция, „от НАП съветваме родителите да инсталират софтуерни филтри, които ограничават посещаването на определени уебсайтове и отварянето на определени програми от непълнолетни лица. … За да бъдем максимално полезни на своите клиенти в сайта на приходната администрация, в рубриката „Отговорен хазарт“  са публикувани съвети за отговорна игра, както и тест за самооценка на хазартните навици на играчите. Надяваме се, че предоставената информация ще помогне на лицата да вземат правилни информирани решения относно хазартната си активност. Също така информация може да се намери и в  в YouTube /Ю туб/ канала на НАП за това какво означава безопасен хазарт, как да се разпознават рисковете от хазарта“, препоръча директорът на офиса в Кърджали на приходната агенция.

Тя допълни, че НАП поддържа актуален списък на интернет страниците, които нямат действащ лиценз. Спрените хазартни платформи заради липсата на лиценз са над 130.  Към момента са регистрирани 16 платформи  за онлайн залози, които могат да развиват дейност в България.  Списъците са публикувани на официалната страница на НАП и се актуализират. „Препоръчително е потребителите, преди да започнат за залагат, да проверят дали платформата има лиценз или не“, каза Елван Гюркаш. 

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Посрещането на първия влак на жп гара Кърджали

80 години жп линия Момчилград - Подкова

На 20 ноември се отбелязват 80 години от построяването на последния участък от жп линията Русе - Подкова, в участъка от Момчилград до Подкова. Строителството на линията се извършва  на няколко етапа, като първата отсечка от гара Русе до гара Велико Търново е въведена в експлоатация на 8 октомври 1900 г., а последната от Момчилград до Подкова – на 20..

публикувано на 20.11.24 в 16:56

Таксиметрови шофьори в Кърджали протестираха срещу поскъпването на "Гражданска отговорност" /ВИДЕО/

Над 60 таксиметрови коли се събраха на стадиона пред  Арена Арда в Кърджали, подкрепяйки колегите си от цялата страна и, за да изразят своя протест срещу драстичното повишаване на цената на задължителната застраховка Гражданска отговорност. Новите ставки са непосилни за повечето от тях, твърдят шофьори. Според представители на бранша имало..

публикувано на 20.11.24 в 14:35

Лондончанинът от Дружинци Ради Къров: "Продавам" свобода

Срещаме се с него в родното му родопско село Дружинци. Лято е. Селото е пълно с хора - тукашни и пришълци, създали вече дом и семейство по всички краища и на България, и на света. Той е млад, предприемчив и силно родолюбив. Прилича на много от младите, предприемчиви и родолюбиви българи, пръснати по света, но и различен - някак тъжен, че му..

публикувано на 19.11.24 в 17:42

Вечер в памет на Наим Сюлейманоглу се проведе в Авджълар

Вечер в памет на големия щангист и почетен гражданин на Момчилград Наим Сюлейманоглу беше проведена в община Авджълар, Истанбул. Поводът беше 7-та годишнина от смъртта на спортиста. Сред гостите бяха кметът на Община Момчилград Илкнур Кязим, председателят на ОбС - Момчилград Ерсин Юмер, депутатът в турския меджлис и почетен гражданин на общината..

публикувано на 19.11.24 в 13:54

Възпоменания в Момчилград и Истанбул по повод 7 години от смъртта на Наим Сюлейманоглу

Възпоменатели церемонии по повод 7-годишнината от смъртта на световноизвестния щангист и олимпийски шампион Наим Сюлейманоглу бяха организирани в Истанбул и в Момчилград. В Истанбул церемонията се проведе на гроба на тежкоатлета. На нея присъстваха представители на местните власти, спортисти и гости от България, включително кметът на община..

публикувано на 18.11.24 в 15:09

Източните Родопи с най-възрастни лекари

Може да говорим за нуждата от решения по спешност, свързани с кадрите в здравната система. Проблемите са от години, задълбочат се и ако не се вземат мерки, ще рефлектират със страшна сила. Това каза в ефира на Радио Кърджали д-р Николай Колев, член на УС на Българския лекарски съюз. Колев посочи, че в региона на Източните Родопи средната..

публикувано на 18.11.24 в 10:56

Стартира подписка за референдум дали България да стане президентска република

Гражданска инициатива ще събира подписи за референдум по въпроса дали България да стане президентска република. Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков, който се представи като координатор на идеята. Той каза, че в областните градове и общини ще бъдат, "призовани доброволни граждански съвети", които ще учредят гражданско..

публикувано на 16.11.24 в 17:30