Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преоцененият хляб се харчи повече, пазаруват на вересия

Хората от Висока поляна молят за лекар

3
Мурадие Юсеин
Снимка: Галина Стефанова

Липсата на медицинско обслужване е най-големият проблем на хората в кърджалийското село Висока поляна. Възрастните хора, които са мнозинството от жителите, се молят поне веднъж в седмицата на място да идва медицинско лице, с което да се консултират.

„Умряла работа. Няма хора. Най-вече хляб купуват. Преоценен хляб повече ми върви, отколкото пресния“. Така описва накратко живота в селото си Мурадие Юсеин. Тя е собственичка на единствения магазин. В сферата на търговията е от 1977 г. и може да направи сравнение с живота преди 1989 г. и сега, какъвто вододел слага.

Музей на открито на антики от соца е спретнал местен жител

Село Висока поляна не е далече от областния град Кърджали и в това е и плюса, и минуса му. Млади хора почти няма. Неколцината семейства, в които има малки деца, вероятно скоро, щом малчуганите тръгнат на училище, ще се преселят в града – „по принуда“, както казва Мурадие. И неволно се връща в спомените си във времето, когато във Висока поляна са живеели 1200 души, а не 200, както е днес.

„Погледнете, днеска съм заредила 20 хляба, останали са ми 7, значи 13 хляба пресен съм продала. Това е. Няма хора. Няма оборот. Няма пари. Това е“, обобщава жената.

В селото живеят основно възрастни хора. Често пазаруват на вересия. Някои плащат, щом си вземат пенсиите. Други „протакат с месеци“, както казва Мурадие, но не може да откаже вересията, защото „няма как, те са ни комшии, утре, вдругиден, пак ще се гледаме“.

Кафенето-кръчма до магазина е със залостена врата повече от 15 години. Малкото останали жители на селото обаче продължават да минават оттам, където е мястото за социални контакти. Тези, които работят в града, идват за по ракийка и сладка приказка със съседите. Тези, които не работят, идват, за да ползват интернета на магазина, разрешава им се безплатно.

Най-големият проблем на селото е липсата на здравна услуга. „Трябва да имаме здравна служба. Затвориха училището, защото няма деца. Разбирам ги. Но поне хората имат нужда от някакво медицинско лице – кръвното да им измери, да им напише рецепта, да ги насочи, да им изслуша проблемите във връзка със здравето.Здравето е номер 1“, категорична е Мурадие.

Личният лекар на повечето живеещи във Висока поляна е в съседно село. „Но доколкото знам, той обслужва няколко села“, уточнява жената.

„Поне седмично веднъж да дойде лекар, някакво медицинско лице, това ще бъде достатъчно, според мен“, продължава и на изпроводяк ненатрапчиво, но настоятелно да моли съдействие Мурадие Юсеин за разрешаване на най-големия проблем на селото според нея.

Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бавят се пощенските пратки от Белгия и Финландия

Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..

публикувано на 18.02.25 в 12:44
Снимката е илюстративна

Растат и доходите, и разходите в домакинствата, отчита НСИ

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:34

Десет училища в област Кърджали ще провеждат професионално обучение

В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..

публикувано на 18.02.25 в 11:06

Подкрепят ли кърджалийци бойкота на търговските вериги заради високите цени?

Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..

публикувано на 13.02.25 в 13:10
На среща с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев народният представител д-р Красимир Събев, заместник областният управител Андриян Петров, председателят на Общински съвет-Смолян Димитър Кацаров и началникът на РУО-Смолян Никола Запрянов защитиха предлаганите промени в план-приема

Предложението е за план-прием от 35 паралелки в област Смолян

Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..

публикувано на 12.02.25 в 09:26
Снимката е илюстративна

Работещите в България масово са недоволни от заплатата си

94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..

публикувано на 11.02.25 в 16:17

Музеят в Ардино представя живота и творчеството на писателя Сабахатин Али

В Общинския музей в Ардино се намира Постоянна експозиция, посветена на личността и творчеството на световноизвестния турски писател и поет Сабахатин Али. В експозицията са подбрани и представени семейни фотографии, негови книги в оригинал и в превод, както и възстановка на работния му кабинет в Анкара. Съществена част от експозицията е подарената..

публикувано на 11.02.25 в 13:10