Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Митева: Бъбречните заболявания са коварни, профилактиката при децата е задължителна

Проф. Полина Митева и Веселина Джамбазова, инициатори на инициативата
Снимка: Галина Стефанова

Повече от 100 деца от общините Ивайловград и Крумовград бяха прегледани профилактично за бъбречни и урологични заболявания и аномалии в рамките на инициативата „Нефрологична подкрепа за деца от малките селища“, организирана от Асоциацията на родители на деца с бъбречни заболявания, съобщи председателят на сдружението Веселина Джамбазова. Прегледите извърши един от водещите специалисти в областта на детската нефрология и хемодиализа проф. Полина Митева.

Не са констатирани болни или деца с урологични аномалии сред всички прегледани 110 деца на възраст между 5 и 17 години в двете общини, което е радващо, каза проф. Митева. Масово обаче са били с т.нар. „звездно небе“ – мехури, пълни с утайка. „Тази утайка е предпоставка за развитието на бактерии от една страна. От друга страна  - за образуване на камъни. Децата трябва да се приучват от ранна възраст на тоалет. … Родителите трябва да учат децата си да пият вода и да пикаят. На два часа и половина да изпразват мехура. Но за да изпразват мехура, те трябва да са и пили вода. Това е много важно“, категорична беше проф. Митева.

Бъбречните заболявания могат да са различни – от такива, които не изискват специфично внимание до такива, които водят до тежки последствия, подчерта тя. И допълни: Бъбречните заболявания са скрити заболявания. Човек може да мисли, че е здрав, а те да подклаждат огънчето, докато в един момент ги намерим в краен стадий“.

Професорът припомни, че е важно родителите да се възползват от въведения задължителен профилактичен преглед на шестмесечна възраст за установяване на бъбречни заболявания и урологични аномалии. Ако бъдат открити навреме може да се предотвратят тежки последици.

Идеята на настоящия проект е да бъдат прегледани децата от малки населени места и ако се установят проблеми, да бъдат „хванати“ в ранен етап и да бъдат насочени към специализирана помощ.

Проф. Митева сподели изненадата си, че в Ивайловград няма дори елементарна лаборатория за изследване на урина.

Трябва да се отбележи, че тази инициатива се организира благодарение на съвместното действие на лекари, представители на институции, неправителствени организации и спонсори, които осигуряват средствата за логистиката, подчерта Веселина Джамбазова.

На този етап инициативата си е поставила цел да извърши профилактични прегледи на децата в поне осем общини в страната. Организаторите не биха отказали обаче на всяка община, която би проявила желание нейните най-млади жители също да бъдат включени.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Бюджет 2025 е проевропейски и отваря вратата към Еврозоната

"Бюджет 2025 година е направен така, че да бъде про-европейски, тоест съобразен с всички възможности, които би имало за изпълнение на маастрихтските критерии и членство на България в еврозоната от началото на следващата година", това коментира в ефира на Радио Кърджали икономистът Румен Гълъбинов. Той припомни, че този бюджет като..

публикувано на 20.02.25 в 17:55

Смолян с най-ниска средна заплата в страната

Област Смолян остава с най-ниската средна брутна работна заплата в България за четвъртото тримесечие на 2024 г., заемайки последното 28-о място в страната. Това съобщи Николай Славов, началник на отдел „Статистически изследвания – Смолян“, цитиран от БТА. Средната брутна заплата в региона достига 1602 лв., като бележи ръст от 5,1% спрямо предходното..

публикувано на 20.02.25 в 15:11

Бавят се пощенските пратки от Белгия и Финландия

Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..

публикувано на 18.02.25 в 12:44
Снимката е илюстративна

Растат и доходите, и разходите в домакинствата, отчита НСИ

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:34

Десет училища в област Кърджали ще провеждат професионално обучение

В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..

публикувано на 18.02.25 в 11:06

Подкрепят ли кърджалийци бойкота на търговските вериги заради високите цени?

Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..

публикувано на 13.02.25 в 13:10
На среща с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев народният представител д-р Красимир Събев, заместник областният управител Андриян Петров, председателят на Общински съвет-Смолян Димитър Кацаров и началникът на РУО-Смолян Никола Запрянов защитиха предлаганите промени в план-приема

Предложението е за план-прием от 35 паралелки в област Смолян

Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..

публикувано на 12.02.25 в 09:26