Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Митева: Бъбречните заболявания са коварни, профилактиката при децата е задължителна

Проф. Полина Митева и Веселина Джамбазова, инициатори на инициативата
Снимка: Галина Стефанова

Повече от 100 деца от общините Ивайловград и Крумовград бяха прегледани профилактично за бъбречни и урологични заболявания и аномалии в рамките на инициативата „Нефрологична подкрепа за деца от малките селища“, организирана от Асоциацията на родители на деца с бъбречни заболявания, съобщи председателят на сдружението Веселина Джамбазова. Прегледите извърши един от водещите специалисти в областта на детската нефрология и хемодиализа проф. Полина Митева.

Не са констатирани болни или деца с урологични аномалии сред всички прегледани 110 деца на възраст между 5 и 17 години в двете общини, което е радващо, каза проф. Митева. Масово обаче са били с т.нар. „звездно небе“ – мехури, пълни с утайка. „Тази утайка е предпоставка за развитието на бактерии от една страна. От друга страна  - за образуване на камъни. Децата трябва да се приучват от ранна възраст на тоалет. … Родителите трябва да учат децата си да пият вода и да пикаят. На два часа и половина да изпразват мехура. Но за да изпразват мехура, те трябва да са и пили вода. Това е много важно“, категорична беше проф. Митева.

Бъбречните заболявания могат да са различни – от такива, които не изискват специфично внимание до такива, които водят до тежки последствия, подчерта тя. И допълни: Бъбречните заболявания са скрити заболявания. Човек може да мисли, че е здрав, а те да подклаждат огънчето, докато в един момент ги намерим в краен стадий“.

Професорът припомни, че е важно родителите да се възползват от въведения задължителен профилактичен преглед на шестмесечна възраст за установяване на бъбречни заболявания и урологични аномалии. Ако бъдат открити навреме може да се предотвратят тежки последици.

Идеята на настоящия проект е да бъдат прегледани децата от малки населени места и ако се установят проблеми, да бъдат „хванати“ в ранен етап и да бъдат насочени към специализирана помощ.

Проф. Митева сподели изненадата си, че в Ивайловград няма дори елементарна лаборатория за изследване на урина.

Трябва да се отбележи, че тази инициатива се организира благодарение на съвместното действие на лекари, представители на институции, неправителствени организации и спонсори, които осигуряват средствата за логистиката, подчерта Веселина Джамбазова.

На този етап инициативата си е поставила цел да извърши профилактични прегледи на децата в поне осем общини в страната. Организаторите не биха отказали обаче на всяка община, която би проявила желание нейните най-млади жители също да бъдат включени.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иво Маев, политолог

Иво Маев: Минимална е надеждата за редовно правителство

Минимална е надеждата за редовно правителство, е мнението на политолога Иво Маев в началото на консултациите на президента с политическите партии преди връчването на първия проучвателен мандат зае съставяне на кабинет. "К ато гледам разположението на силите в Народното събрание, риториката, начина, по който общуват помежду си политическите..

публикувано на 10.12.24 в 17:21

Засадиха 19 смърча в Боровица в памет на жертвите от домашно насилие

19 сребристи смърча в памет на 19-те жертви на домашно насилие в последните две години засадиха активисти и сподвижници на Клуб "Доверие" в Кърджали в землището на ардинското село Боровица. Акцията е част от дните, посветени на борбата с насилието, основано на пола, и се проведе в международния ден за правата на човека 10 декември. Това съобщи..

публикувано на 10.12.24 в 14:56

Община Момчилград започва археологически разкопки на Харман кая

9 неизвестни археологически обекта откриха археолози в района на загадъчния мегалитен комплекс Харман кая, известен още като българският Стоунхендж. В продължение на седмица шестима археолози обходиха района, за да проверят на терен заснетите тази пролет с помощта на лидар изображения. Технологията, при която с помощта на лазерни лъчи се сканира..

публикувано на 06.12.24 в 17:55

„Да подарим надежда за Коледа“ стартира отново

Стартира 19-то издание на Благотворителната кампания „Да подарим надежда за Коледа". Инициативата набира средства за лечение и рехабилитация на деца с физически увреждания от социално уязвими семейства и се провежда по инициатива на областния управител Никола Чанев в партньорство с кмета на община Кърджали Ерол Мюмюн, Регионалното управление на..

публикувано на 06.12.24 в 15:39

Четвъртокласникът Николай Стоянов, вдъхновен от фолклора и гайдата /ВИДЕО/

Срещаме ви с един малък гайдар. Той е Николай Стоянов - ученик в 4 клас на СУ „Йордан Йовков“. В семейството му няма музиканти, но той се запалил по гайдата, защото гледал на живо концерти с изпълнения на този инструмент, добре познат в българския фолклор. Да свириш е нещо прекрасно, споделя Ники и смята да продължи още дълги години...

публикувано на 05.12.24 в 18:33
20 от 72-мата абсолвенти завършват с отличен и много добър успех

Филиал "Любен Каравелов" изпрати випуск 2024

72-ма абсолвенти от седем бакалавърски специалности от випуск 2024 на Филиал "Любен Каравелов" в Кърджали на Пловдивския университет получиха своите дипломи за завършен първи етап от висшето си образование. 20 от студентите бяха наградени за отличен успех.  Тържествената академична церемония се проведе в Актовата зала на филиала в присъствието на..

публикувано на 05.12.24 в 16:45

Занятие как се действа при наводнение проведе Областният щаб при защита от бедствия

Областният щаб за защита при бедствия проведе планова практическа тренировка за действие при катастрофално наводнение с пострадали хора, разрушени къщи и повредена инфраструктура.  Занятието бе ръководено от заместник областния управител Кадир Муарем в качеството му на зам.-ръководител на Щаба. За ръководител на операцията бе определен директорът..

публикувано на 05.12.24 в 14:22