Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деян Николов:Правителството се опитва малко ’’под масата’’ да ни вкара в Еврозоната

| обновено на 07.02.23 в 09:43



Инициативен комитет настоя българите да бъдат питани на референдум дали са съгласни България да запази българският лев като единствена официална валута до 2043 г.
"В България в следващите поне 20 години няма да бъдем готови за влизане в Еврозоната“, смята говорителят на инициативния комитет Деян Николов. Той е икономист. Завършил е „Бизнес и икономика“, със специализация „Икономическа социология“. Развива се професионално в сферата на логистиката, статистиката, бизнес анализа, мениджмънта. Работи с някои от най-големите компании в света. В момента е част от мениджмънт борда на компания, която разработва софтуерни продукти, които на базата на изкуствен интелект прогнозират и оптимизират оперативните процеси на най-големите световни логистични компании. Ежедневно комуникира с бизнес елита на Европа и света.
Попитан как върви подписката в момента, Николов отговори, че на този етап ’’ Подписката върви доста добре, може би надминава нашите очаквания. В момента имаме стотици пунктове в цялата страна, както и хиляди хора събират’’. Николов припомни, че за да е задължителен референдума за запазване на българския лев, трябва да се съберат над 400 000 подписа в рамките на 12 седмици: ’’До 10 април ни е срока. Ако продължим да събираме с това темпо, и дано и времето да е с нас, ще успеем, може би и по-рано да съберем подписите. И всъщност, защото обществото ни не иска да влезе в Еврозоната, затова върви така лесно ’’, каза Николов. Той уточни, че и в Родопите събирането на подписи върви доста добре, и квотата на този етап се преизпълнява с около 30 %.
Деян Николов смята, че решението на хората, които полагат своя подпис за провеждане на референдум, е информирано. Съгласява се обаче, че липсва на този етап  информационна кампания. ‘’ Липсваше широко обществено обсъждане изобщо още когато се заговори за Еврозоната. И има добра причина за това, защото няма много аргументи в полза на това да влезе България в Еврозоната. Правителството се опитва малко ’’под масата’’ да ни вкара в Еврозоната, без информационна кампания, без допитване, без анализ на ползите и вредите. Въпреки че има решение на Парламента, което е с ранг на закон, нито БНБ, нито Министерство на финансите, които са двата органа, които трябваше да изготвят такъв анализ, така и не си свършиха работата. Единственото което имаме е един анализ, който е в работен вариант, изготвен от над 30 експерти на БНБ в рамките на 130 страници, и почти всичко което обясняваме на хората, е на  база на написаното в този анализ, който наистина е смъртоносен за темата и за Еврозоната. Ако трябва да се осланяме на този анализ, България не е готова, и няма да бъде готова поне в следващите 20 години. Точно затова годината която сме избрали, е 2043-та’’ .
Като пропаганда определи Деян Николов твърдението, че няма юридически механизми да се проведе този референдум : ’’ Да, България е поела ангажимент да влезе в Еврозоната чрез Договора между България и Румъния за присъединяване към ЕС,  който препраща към Договора за учредяване на Европейския съюз, Договора от Маастрихт, в който е записано, че всяка държава поема ангажимент да влезе в Еврозоната в някакъв момент. В момента ние сме държава с дерогация, и можем да не въвеждаме еврото колкото време пожелаем’’. Николов уточни, че не може да се провежда референдум дали да влезем в Еврозоната, но датата на въвеждане на еврото не е записана изрично, т.е. отлагането не е уговорено.
Цялото интервю с Деян Николов може да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Гинка Динчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Георги Димитров

Георги от "Паисий" участва в международно състезание по английски

Петнадесетгодишният Георги Димитров от Кърджали ще участва в престижното международно състезание по английски Kangaroo Global Linguistics. Той е един от четиримата български ученици, успешно преминали втория кръг на надпреварата, класирани за големия финал в Солун, Гърция. Ученикът от СУ "Отец Паисий" Кърджали ще има възможност да покаже знанията..

публикувано на 04.10.24 в 12:23
Беркант Барзат

РИК назначи всички СИК, веднага започнаха замени

Две са подадените жалби в Районната избирателна комисия в Кърджали от началото на предизборната кампания. Те са от една и съща политическа формация и се отнасят за неправомерно поставени агитационни материали. Това потвърди за Радио Кърджали председателят Беркант Барзат. Жалбите са проверени от членове на РИК, очаква се на следващо заседание..

публикувано на 03.10.24 в 18:06

Дискутират психичното здраве на подрастващите в Кърджали

Нараства употребата на наркотични вещества сред младите хора в Кърджали , смята д-р Сезгин Бекир. Те се използват като стратегия за справяне с тревожността и депресията. Проблемът е, че се синтезират н ови и нови синтетични вещества, които са общодостъпни, коментира той.  За съжаление, центровете за лечение на зависимости са далеч от..

публикувано на 03.10.24 в 11:33

Иванка Караколева: КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана

КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана и да се въведат нейните изисквания в текущото българско трудово законодателство. Конвенцията е на международната организация на труда и е за премахване на насилието и тормоза в областта на работното място.  "До момента ние нямаме ясна дефиниция за насилие и тормоз на работното място. Тоест..

публикувано на 02.10.24 в 16:02

Беркант Барзат: Трудна задача ще се окаже назначаването на СИК

РИК-Кърджали регистрира кандидат за депутат от листата на парламентарно представена политическа партия, на който по-рано отказа регистрация. Това стана след намесата на ЦИК.  "Отказахме регистрация заради това, че не е живял в последните 18 месеца в България - такава информация излезе в справката, която направихме. Те обжалваха и ЦИК отмени нашето..

публикувано на 30.09.24 в 18:01

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57