Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Кямуран Местан: Студът може да е опасен за възрастни и болни

д-р Кямуран Местан
Снимка: личен архив

Приема се, че студът е полезен за човешкото тяло, защото подобрява съня, изгаря мазнините, сваля килограми, подмладява кожата, намалява възпаленията в мускулите и потушава алергиите – почти. Но минусовите температури, които ни споходиха тази седмица, могат да бъдат сериозен проблем за здравето на всеки човек. Защо студът е опасен и кой е най-застрашен от мразовитото време? 

По време на еволюцията човешкият организъм се е приспособил да съществува в зимни и екстремни условия, но последните десетилетия хората се изнежиха, поради напредъка на технологиите, който съпътства живота ни, и минусовите температури започнаха сериозно да вредят, смята кардиологът д-р Кямуран Местан.

Традиционно вирусите са едно  от нещата, които ни вредят в зимните месеци. Хубавото е, че последните години вече има ваксини и много информация как да се предпазим от тях, обяснява специалистът. 

Освен болестите, чисто физиологически студът влияе на човешкия организъм, но тялото ни включва компенсаторни механизми, в които да преодолее ниските температури. Един такъв механизъм е намаленото отделяне на пот. Зимата се потим по-малко и така се пази топлината на човешкото тяло.

Топлината се запазва и при друг механизъм - свиването на кръвоносните съдове в кожата, което води до намаляване на циркулацията на кръв, казва д-р Местан.

 При хипертониците обаче, свиването на кръвоносните съдове, води до дискомфорт и проблеми с кръвното налягане, което започва да играе. Затова в много от случаите трябва да се регулират лекарствата им.

Сред зимните проблеми е и промяната на хранителния режим. Това е времето, когато се приемат по-тлъсти и консервирани меса. Те обаче съдържат много сол, а тя води до задържане на течности и вода и до повишаване на кръвното налягане отново.

Не бива да се пренебрегват през зимата и тревожно-депресивните състояния. Почти не им обръщаме внимание, но те се появяват през есенно-зимния сезон и са  свързани със скъсяването на светлата част от денонощието и със синтеза на серотонин или т.нар. хормон на щастието. Когато той се произвежда в по-малки количества, това води до отключване на тревожно-депресивни състояния и до "опашки" пред кабинетите на кардиолозите заради една фиксираност от страна на пациентите върху сърдечно-съдовата им система - те се оплакват от прескачане на сърцето, нестабилно кръвно налягане отново, казва д-р Местан.

Той уточнява, че най-уязвими от студа и минусовите температури са възрастните хора с хронични заболявания, особено на сърдечно-съдовата и дихателната система и някои ендокринни нарушения, като захарен диабет. А една от големите заплахи е измръзването, до което се стига, ако се включат защитните механизми на организма и кръвоносните съдове се свият, за да не губи тялото топлина. Това може да доведе до много бързо изстиване и охлаждане и след това до измръзване. Почти винаги то тръгва от периферията на тялото - ушите, върха на носа, пръстите на ръцете и краката. Затова човек трябва да се движи, ако е продължително време на студено навън, и да прави леки разтривки на най-уязвимите части на лицето и ръцете и краката.. Много е важно да не се заспива. 

Съветваме възрастните хора да излизат в светлата част на деня, да се обличат добре, да не се отдалечават много от дома си, винаги да имат телефон, казва д-р Местан. Той припомни, че малко количество алкохол може да помогне на измръзнал човек да се затопли и възстанови функциите на организма и разказа, че санбернарските кучета, които се използват като спасители в Алпите, имат вързано на врата си малко буренце с коняк. Така намереният в планината измръзнал човек отпива глътка-две, за да се сгрее.

Повече чуйте в интервюто на Станислава Георгиева с кардиолога д-р Кямуран Местан

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

Съвременните сатри на виното се намират в Момчилград

В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..

публикувано на 14.02.25 в 16:57

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08

Бойкот на търговските вериги и магазини обявиха за 13 февруари

 След като в Хърватия започна бойкот на магазини заради високите цени, Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи се обявиха и в България да се проведе  Общонароден бойкот на всички хранителни магазини в страната. Призивът в социалните мрежи на Движение „Системата ни убива" това да..

обновено на 12.02.25 в 11:44

Метин Хафъзсалим: Бюрото по труда започна прием на документи по утвърдила се програма

„Ден на отворените врати“  ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година.  В  общините Кърджали и..

обновено на 11.02.25 в 17:23

Кольо Парамов: У нас съществува схема на елементарната лъжа

Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..

обновено на 11.02.25 в 16:02