Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десетгодишният младеж знае три езика, иска да учи арабски и османска история

Четвъртокласникът Манол гради мостове между българи и турци

3
Манол Гаренов
Снимка: Галина Стефанова

Във всеки лош човек има добро. Възрастните да се обичат един друг, а не да учат и децата си да се мразят и да разделят хората. Мъдрото послание е на десетгодишния Манол Гаренов от Кърджали. Той е син на енорийския свещеник на централния храм „Св. Георги“. Ученик е в IV„а“ клас на СУ „Отец Паисий“ с природоматематическа насоченост, в класа на госпожа Бабаева.

Манол стана, най-неочаквано за самия него, „медийна звезда“,  след като съвсем спонтанно дари спестяванията си за пострадалите в Турция от катастрофалното земетресение на 6 февруари. Четвъртокласникът беше първият дарител в Районното мюфтийство в областния град.

„Всъщност, аз изобщо нямам никаква представа защо идваха телевизии и вестници. Аз просто исках да си даря парите, само че за мен не е извънредно, защото преди (време, б.а.) още няколко пъти съм помагал“, коментира ситуацията Манол в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали, където гостува заедно с майка си Ирена.

Манол знае турски език. Говори много добър литературен език по оценката на депутати от Меджлиса, гостували неотдавна в Кърджали и на които десетгодишният младеж е бил преводач в някои от срещите им. Знае още, разбира се, български език и в момента учи гръцки.

В училище най-много обича часовете по „Човек и общество“, където учат и история. „Само че, донякъде не ми харесва, защото историята така е написана, че просто много лошо, всичко го правят много лошо за турците. Малко невярно историята е написана“, споделя момчето. Затова има препоръка към авторите на учебниците: „Бих искал да им кажа да не ги пишат така, защото тука, все пак, сме съседни държави и както има и лоши, и добри турци, така и българи има и много лоши, и много добри“.

Манол е с разностранни интереси – полиглот, еколог, обича да си строи – колиби. Интересува се от история на Османската империя. Иска да научи още арабски език, а също да стане свещеник и професор по история.

Четвъртокласникът е абсолютно убеден филантроп. Вярва, че „във всеки лош човек има и нещо добро“.Посланието му към възрастните е: „Просто да се обичат един друг, а не да учат и децата си да се мразят и да разделят хората – тия са турци, тия са българи, тия са мюсюлмани и така да ги разделят. И също така на децата искам да кажа и те да се държат добре един към друг, да не замърсяват природата“.


Манол и майка му, презвитера Ирена - гости в студиото на

Лекотата, с която откликва на всеки призив за доброта ме радва най-много, защото това говори, че има добро сърце, а от добро сърце произлизат много други добри неща“, споделя Ирена, майката на Манол. Вероятно една от причините за милосърдността  му е, че расте и е възпитаван в свещеническо семейство и от рано попива християнските ценности и добродетели. Вярата в Бога дава основата на тази състрадателност. „Много е важно децата от малки да разберат кое е добре да правят, от кое да се въздържат, как да се държат помежду си, как да се държат с другите хора, за да израснат наистина ценностни и стойностни хора“, категорична е майката.

Все повече бездуховност и материализъм, отчуждение и апатия към чуждата болка, завладяват живота ни, казва презвитерата. В последните дни обаче вълната от съпричастност след земетресението в Турция сякаш опровергава тези наблюдения. „Видяхме, че човешкото все пак е останало у хората и това дава голяма надежда“, уверена е майката.

Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Поставиха 10 контейнера за стари дрехи и обувки в Кърджали

Десет контейнера за разделно събиране на дрехи и обувки са поставени от няколко дни в централната част на Кърджали и в кв. "Възрожденци".  В тях ще могат да бъдат изхвърлени дрехи, обувки и  текстилни изделия. Препоръчително е старите текстилни отпадъци да са чисти. Те трябва да бъдат опаковани в торба, която да може да премине през плъзгащия се..

публикувано на 02.05.24 в 12:23
Маймунски салеп

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната.  Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и..

публикувано на 28.04.24 в 18:19
отец Николай Величков

Отец Николай: Лазаровден и Цветница са дни на надежда и истина, но и на равносметка

В събота и неделя православната църква отбелязва два от големите християнски празници - Лазаровден (в събота, 27 април) и Цветница или Вход Господен в Ерусалим (в неделя, 28 април).  Това са едни от най-заредените с вяра и оптимизъм дни, изпълнени с много духовност.  "Лазаровден е възпоменанието на възкресението на Лазар, който четири дни..

публикувано на 26.04.24 в 18:40
Проф. Емин Балкан

Проф. Балкан: Името на Делян Пеевски буди притеснения сред изселниците

На предстоящите избори 2 в 1, на 9 юни, най-голям брой секции в чужбина се очаква да се открият отново в Турция. В страната постоянно живеят стотици хиляди български изселници, които са с избирателни права.  Една от най-влиятелната изселническа организация, която оказва съдействие на българските власти при подготовката на изборите там е „Балгьоч“. В..

публикувано на 26.04.24 в 17:39

Георги Кулов: Генерират се политически скандали, които да ерозират управлението на страната

Политически страсти и скандали разтресоха България в последните 24 часа - служебният министър поиска смяна на двама министри, опозицията поиска вот на недоверие на служебния кабинет, ПП-ДБ обмисля да поиска оставката на председателя на Народното събрание, управителят на Здравната каса подаде оставка, бившият вече главен секретар на МВР Живко..

публикувано на 19.04.24 в 16:07
Ани Стоянова

Пациентите в Кърджали избягват да подават сигнали и жалби

От 2007 година на 18 април се отбелязва Европейският ден за правата на пациента.  Идеята е на този ден да се прави равносметка как се прилагат основните пациентски права, формулирани в Европейската харта на правата на пациентите. Акцентите са профилактиката и правото на достъп до висококачествени здравни услуги. В област Кърджали..

публикувано на 19.04.24 в 12:45

Един "по-див ден" и наблюдение на лешояди, елени и зубри предлага "По-диви Родопи"

Един "по-див ден" ви очаква, ако откликнете на поканата на Фондация "По-диви Родопи" за еднодневна опознавателна разходка и наблюдение на диви животни на територията на Дивечовъден участък "Студен кладенец". Проявата е посветена на Деня на Земята и е отворена към всички природолюбители и търсачи на различни усещания. Събитието е и продължение на..

публикувано на 19.04.24 в 11:39