Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филип Синапов отвори фолклорна къща "Гърнатскине конаци"

5
Снимка: Божидар Чолаков - БНР Радио Кърджали

В момчилградското село Балабаново, във вилна зона Север се откри Фолклорна къща “Гърнатскине конаци”. Едно място на което може да се види българския бит и култура в неговата му автентична форма. Всичко това народния певец Филип Синапов успя да изгради за близо 2 години. На откриването присъстваха много хора от близо и далеч, негови познати приятели. Архитектурата на къщата-музей е в стар родопски стил. В нея младият изпълнител ще обучава деца по народно пеене, ще им показва позабравени български традиции - как се тъче на стан, как се преде вълна, земеделски техники при обработване на различни култури и всичко онова, както са го справяли нашите пра - пра баби и дядовци.

„Гърнатскине конаци“ са на много хубаво място. Едно, че гледат към Гърнати от където пренасям всички традиции и обичаи. Удобно място, защото сме на главен път посока Гърция и близо до три града – Момчилград, Кърджали и Джебел. Та да бъде удобно за всеки посетител. В определени дни конаците ще имат отворени врати на музея, в които ще се правят възстановки на жетва, на вършитба, пасталиране на тютюн, правене на пастал“, разказва с ентусиазъм Филип Синапов.  

В двора на къщата раздаваха пиляф, курбан за здраве. Имаше много хора от близо и далеч. Едни влизаха и разглеждаха отвътре, други отвън. На откриването бяха народния представител от Пловдив Иван Петков, кмета на село Гърнати Асен Гънгаров от където Филип е взаимствал архитектурата на къщата, Ваня Йорданова от смолянския музей и екскурзовода от Кърджали Георги Кючуков. Сред гостите беше и  учителка по народно пеене на Филип Синапов от музикалното училище в Широка лъка Соня Балабанова.

„Много се радвам на труда на това младо момче, че иска да продължи тези традиции, да ги предаде на поколенията. Защото, сега младите вече, малко трудничко опознават нещата, а тук се възхищавам на тази къща, която е построил. Всичко се вижда нагледно, и становете, и носиите, които той сам изработва. Много е приятно. Много съм щастлива, че той е наш ученик. Горда съм с неговите постижения тука, а и Родопа планина е толкова зареждаща. Толкова емоционално се чувствам и много се радвам за това, което прави това момче“, разказва Соня Балабанова.  

Откриването беше направено по българската традиция с подливане на менче с вода и родопски гайди, а всички присъстваше се хванаха на голямо хоро около Фолклорна къща “Гърнатскине конаци”.


Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39