Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клиничен психолог: Детската агресия става характеристика на съвремието ни

2
д-р Сезгин Бекир

Детската агресия може да бъде определена като една от характеристиките на нашето съвремие, тя е част от ежедневието ни. Това каза в ефира на „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир. Той гостува в предаването, за да коментира ситуацията около трагичните случаи на стрелба в Сърбия, при които деца убиха деца.

Д-р Бекир съобщи данни от изследване на UNICEF, проведено у нас през 2021 г., според които близо 43 % от децата са били обект на някаква форма на насилие в училище, като всяко шесто дете, около 17 %, е било обект на физическо насилие.

Агресията може да е насочена навън, към другите, но нерядко се среща и автоагресия, която често остава незабелязана, защото няма толкова силен социален отзвук.

Причините за агресията са много, каза д-р Бекир. Той открои поне четири. Една такава е нуждата от повече уважение. Също при емоционален пик, свързан с голяма загуба, например на близък човек, децата искат да бъдат приети. Съществува и конструктивна агресия, която води до желани промени. Причина за поява на агресия може да е и изискването на извинение.

Агресивните хора са част от обществото и поведението им не трябва да бъде разглеждани отделно. Важни са отношенията и в семейството, и в училището, и като цяло в обществото.

Трябва да бъдем чувствителни към това, което се случва в семейството, в училището и в обществото като цяло, защото всички носим отговорност, препоръча д-р Бекир.

Ние сме система и ако в единия елемент има трудности, цялата система няма да работи добре“, заключи клиничният психолог д-р Сезгин Бекир.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл. 


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08

Бойкот на търговските вериги и магазини обявиха за 13 февруари

 След като в Хърватия започна бойкот на магазини заради високите цени, Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи се обявиха и в България да се проведе  Общонароден бойкот на всички хранителни магазини в страната. Призивът в социалните мрежи на Движение „Системата ни убива" това да..

обновено на 12.02.25 в 11:44

Метин Хафъзсалим: Бюрото по труда започна прием на документи по утвърдила се програма

„Ден на отворените врати“  ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година.  В  общините Кърджали и..

обновено на 11.02.25 в 17:23

Кольо Парамов: У нас съществува схема на елементарната лъжа

Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..

обновено на 11.02.25 в 16:02

Габриела Руменова: Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ нямат нито икономическа, нито пазарна логика

Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ и намеса на държавата в пазарните отношения и веригите на доставка с въвеждане на таван на цените или надценките нямат нито икономическа, нито пазарна логика да постигнат понижаване на цените и промени в полза на крайните потребители в дългосрочен план, това мнение изрази пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 13:55

Излъчват „Цар на лозарите“ в Кърджали на 14 февруари

Тази седмица предстои един от най-чаканите и хубави празници през февруари – този на любовта и виното. Вече 30 години от Дома на културата, съвместно с община Кърджали, предлагат богат и разнообразна програма на гражданите и гостите на града за 14 февруари, каза Мариана Ликова, директор на Общинския център за култура и младежки дейности..

публикувано на 11.02.25 в 13:09