Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Черкезов: При работа на открито е два пъти по-вероятно да се развие рак на кожата

За поредна година дерматолози от МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали се включиха в Националната кампания за профилактика на рака на кожата "Евромеланома 2023". Повече от десет души бяха прегледани в деня на кампанията – 10 май, от проф. д-р Тодор Черкезов. Прегледи ще бъдат извършвани и в петък, 12 май, от 9 до 10 часа, от д-р Елеонора Бошняшка. Тази година тя преминава под мотото: „Използвате ли предпазни средства“, като се прави аналог с предпазването от полово-предавани инфекции, което е доста по-актуално за тийнейджърите, отколкото предпазването от слънцето. Тази година кампанията е насочена към по-голямата информираност на подрастващите за вредите от слънцето, които могат до доведат до злокачествени новообразувания.

"За щастие от прегледаните лица не установих никой, който да страда от това тежко кожно заболяване", коментира за Радио Кърджали проф. д-р Тодор Черкезов

Той уточни, че пигментните петна и образуванията по човешката кожа по принцип са естетичен проблем, но при определени обстоятелства могат да се превърнат и в медицински. Затова вниманието трябва да се изостря при появата им и да се търси компетентен съвет от специалист, който да прецени и препоръча определен тип поведение.

"Хората принципно са доста последователни в грижата за кожата си, за тялото си. В последните години тук значението има не толкова кампанията Евромеланома, която провеждаме, но системното разясняване от страна на дерматолозите, от страна на различни фармацевтични фирми. Това води до едно по-активно отношение на пациентите към здравето им. Аз искам да подчертая, че, независимо че малко са тези, които са се записали за профилактичните прегледи, ние имаме в кабинетите си по 4-5 случая ежедневно, които идват за консултации със съответните медицински направления от личните си лекари, изпратени от други специалисти. Така че с този тип проблематика се занимаваме ежедневно, което означава една по-висока активност на хората по отношение на дерматологичното здраве, здравна култура", коментира д-р Черкезов.

Вниманието трябва да се изостри в няколко конкретни случая, според д-р Черкезов. При хората, които работят на открито, вероятността да се развие рак на кожата е два пъти по-голяма, отколкото при останалите. "Когато се спортува на открито, трябва да знаем, че се излагаме на въздействието на ултравиолетовите лъчи и риска от рак на кожата също нараства. Когато ходим сред природата, пребиваваме дълго време на открито, включително покрай язовири и реки, трябва да знаем, че това също води до една допълнителна ултравиолетова радиация от страна на слънцето и увеличена възможност например при слънчеви бани и при ползване на солариум. И тази опасност може да се увеличи някъде около 60%", каза д-р Черкезов.

Хората трябва да са внимателни и при слънчеви изгаряния. "Доказано е, че местата на слънчевите изгаряния след това злокачествените образования се развиват около три пъти по-често, отколкото на останалите участъци по тялото."

Предпазването от вредните слънчеви лъчи, които могат да доведат до рак на кожата е като се  използват шапки, слънчеви очила и най-вече слънцезащитни кремове, балсами, препарати. Проф. д-р Тодор Черкезов припомни, че вече има и тениски с ултравиолетова защита, които младите майки слагат на бебета и малки деца. С подобни тениски хората с чувствителна кожа могат да плуват и в морето.

Не на последно място са и профилактичните прегледи и здравната култура на хората, които при съмнение трябва да потърсят компетентна помощ.  

В прикачения звуков файл може да чуете интервюто на Станислава Георгиева с проф.д-р Тодор Черкезов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59

Средства за ремонт на покрива на Керимовата къща ще събира Коледната изложба на художниците в Кърджали

Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..

публикувано на 02.12.24 в 16:09
с. Петково

"Бела съм, бела, юначе" или как си помагат хората в село Петково

Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и  какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..

публикувано на 02.12.24 в 12:45
По време на бариста шампионата с авторския кафе коктейл

Бариста Иван Парнаров: Кафето трябва да се приготвя със знание

Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..

публикувано на 30.11.24 в 16:00
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00