Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Пеев: Донорството е разказ за живота

Георги Пеев
Снимка: Личен архив

"Донорството и трансплантациите са един разговор за живота и колкото нормален е този разговор и колкото повече се говори за това, толкова до повече хора в нашето общество ще стигне, защото няма по-ценно нещо от това да спасиш човешки живот." Това каза за Радио Кърджали журналистът от Хасково Георги Пеев. Разговорът с него се състоя часове преди в градската градина на Хасково да се излъчи документалният филм на режисьора Стефан Командарев "Живот от Живота", който  разказва за проблемите и тежкия път, през който минават трансплантираните, чакащите  животоспасяващия шанс на донорството и техните близки. Един от героите във филма е журналистът Георги Пеев, който е с два трансплантирани органа - сърце и бъбрек, и който през април стана световен шампион по плуване за трансплантирани в Пърт, Австралия. А прожекцията е част от Благотворителния фестивал "Подай ръка",  който цели да помогне на малкия Даниел Златев от Хасково, който е с коварна диагноза и се лекува.

Георги Пеев е един от положителните примери в България на случило се донорство и успешна трансплантация. "Икономически е по-изгодно за държавата да трансплантира хората, тоест един бъбречно трансплантиран излиза  четири-пет пъти по-евтино за държавата, отколкото един пациент на хемодиализа", казва той. Проблемът с донорството в държавата е организационен: "Тоест донорските центрове, това са най-общо казано областните болници, там се къса веригата... Не се хващат случаите, в които е възможно да бъде реализирана една донорска ситуация и да се стигне до трансплантации."

Според него основната от причините е, че болниците са търговски дружества

"Защото ако това е държавна  политика, държавата винаги може да направи така, че например дейността да не е недофинансирана, както казват повечето болници, макар че от министерство на здравеопазването твърдят, че обезпечава финансово дейността. Някъде по средата е истината", каза Георги Пеев. Той дава пример с Хърватия, в която страна са стигнали до 47 процента откази за донорство. Но това означава, че се реализират останалите 53 %, което означава над 100 трансплантации и над 100 спасени човешки живота.

Заслугата в България е основно на координатори, които са много активни, като д-р Сибила Маринова от Велико Търново, проф. Платиканов във Варна, лекарите от болницата в Плевен. Те са основните двигатели, смята Георги Пеев. Той е категоричен, че българският закон не е по-лош от закона в Испания, които са номер едно в света по брой трансплантации и съответно реализирани донорски ситуации. А нашият закон дава и защита срещу търговията с органи.

Повече може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Станислава Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59