Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови находки изострят интереса към крепостта в Храстово

3
Една от двете кули в източната част на крепостта край Храстово
Снимка: Радио Кърджали

Добре съхранена част от тежка броня и кръст с нетрадиционна форма, който загатва за наличие на параклис в жилищната кула на средновековната крепост край Храстово, са само две от любопитните находки от разкопките тази година. Те продължават до края на месец юни. Финансирани са от Община Крумовград и се ръководят от доц. Деян Рабовянов от Търновския филиал на Националния археологически институт с музей към БАН.

"Традиционно при археолозите най-интересните неща са в края на разкопките, така че все още очакваме нови находки, по-скоро повече находки", коментира за Радио Кърджали доц. Рабовянов. Той обърна внимание на намерената сега броня, която е като миналогодишната, но е по-добре съхранена. Откритата част е покривала лявото рамо на тежковъоръжен кавалерист. Според него този доспех потвърждава тезата, че крепостта е била дом на високопоставен византийски аристократ, офицер или благородник.

Разкопките тази година потвърждават идеята, че "може би в югоизточната кула, която е по-голяма, на етажа е имало параклис, който е обслужвал тези аристократични обитатели". След почистването на фрагменти от кръстове, открити на това място, става ясно, че надписите са на гръцки, което не е изненада. По-любопитното е друго: "Ако единият е стандартен, посветен на Св. Димитър, другият е по-интересен за нас", коментира доц. Рабовянов. И обясни, че името, което се чете на втория надпис е "Драгота". "Името очевидно е славянско. В случая даже българско, бихме го нарекли.. Сега не можем да кажем дали това е единственият ни познат Драгота от българската история, който е бил български аристократ от 13 век в Мелник, в противоположния край, така да се каже, на Родопите. Но все пак е интересно", коментира археологът. Според него тази религиозна утвар може да има дълго ползване и дълга история и е възможно този намерен кръст да е наистина на Драгота от 13 век от Мелник и да е попаднал доста далеч от неговата зона на действие и то в 14 век.

Още по-интересно е, че тази година археолозите откриват в същия този участък на предполагаемия параклис в югозападната кула още кръстове. Единият е за носене и е местна изработка с интересна форма и по-особено оформяне на раменете. Това увеличава доводите за съществуване на параклис там, според доц. Рабовянов.

Разкопките на крепостта край Храстово текат от началото на юни. Усилията на археолозите са насочени в източната част, където миналата година "разкрихме напълно една голяма кула и части от друга. Тази година идеята е да разкрием втората, както е наричана главната кула, заради това, че в нея имало и водохранилище. И да свържем участъка от стената между тях, както и пространството пред стената. Там се потвърждават очакванията, че има следи от постройки. Втората задача е свързана с противоположната част на крепостта, където миналата година регистрирахме един некропол. Тази година, може би казвам, не сме съвсем сигурни все още - може би сме открили и свързаната с него църква. За съжаление, обаче, силно разрушена...", каза доц. Рабовянов. Той уточни, че от предполагаемата крепостна църква има останки от един зид, който е в правилната позиция изток-запад и около него са гробовете: "Тоест това е една стандартна ситуация за средновековието, когато малки църкви са обслужвали подобни крепости и тяхното население обикновено са се погребвали около тях и в тях даже частично. Така че ситуацията е тази, но за потвърждение, разбира се, се иска малко повече. Надяваме се, че все пак това е църквата, спомената още навремето от Иван Балкански през 70-те години, когато на терена е имало малко повече следи, отколкото има днес."

Тази година разкопките са финансирани от Община Крумовград до края на юни. Има шанс те да продължат наесен.

"Ние естествено кандидатстваме и за  средства от държавата по програмата за теренни археологически проучвания. За съжаление цялото това журиране на тази програма все още не е извършено, тоест ние ще прекъснем разкопките, ако имаме добрата възможност да продължим, ще продължим наесен вече с тези средства, ако разбира се ги получим", надява се доц. Деян Рабовянов.

Той се надява резултатите тази година да са достатъчни и да са интересни, за да се продължи с проучването на крепостта. Важно за него е и да се направи стъпката с обявяването ѝ за паметник на културата. Това е процедура, която трябва да бъде поискана и от община Крумовград. И не на последно място тази година трябва "да се опитаме да осъществим някаква социализация, тоест това също ще го предложим на общината - да се поставят вече насочващи и обозначителни табели, малко повече информация в интернет да има. Предстои да се говори", коментира още доц. Деян Рабовянов.

цялото интервю с доц. Деян Рабовянов от Търновския филиал на НАИМ към БАН може да чуете в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Делян Пеевски

НС отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за временна комисия за фондациите на Сорос

Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите..

публикувано на 05.02.25 в 15:15
Икономиката и поскъпването на живота остават основен проблем за турските граждани, сочат анкета

В Турция не вярват, че има партия, която да се справи с проблемите в страната

Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..

публикувано на 04.02.25 в 14:49
Снимката е илюстративна, архив

70-годишна жена пострада при роднински спор за земя

 Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура.  По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена.  Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..

публикувано на 04.02.25 в 11:39

платена публикация
"Монек България" АД стартира изпълнението на проект за енергийна ефективност

На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД  в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД  подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..

публикувано на 04.02.25 в 10:44

БДЖ въвежда по-ниски цени за пътуване между Кърджали и Подкова

От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..

публикувано на 03.02.25 в 11:38

Настояват за извънреден конвергентен доклад от ЕК с петиция

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:30

Депутат от ПП пита екоминистъра за въздуха в Кърджали

До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..

публикувано на 30.01.25 в 15:55