Още три нови гроба в местността Барица край Неделино
Още три нови погребения – две детски и едно на възрастен, откриха при спасителните разкопки на средновековния некропол в местността Барица до Неделино археолозите от Регионалния исторически музей в Смолян. В началото на годината при извършване на строителни дейности в имота си семейство попадна на четири гроба – три на възрастни и един детски. По информация от откритите находки те бяха датирани в Средновековието – в периода X – XII в. Тогава гробовете бяха консервирани, за да се съхранят до спасителните археологически проучвания, които се проведоха от 5 до 16 юни т.г. от екип от музея.
„Сега ние разширихме този изкоп в източна и северна посока и установихме наличието общо на седем гроба, включително и тези четири, които бяха разкрити предварително. От тях четирите са на възрастни индивиди и още три са детски. Новото, което установихме сега през юни месец е, че разкрихме още два детски гроба и един на възрастен индивид. Некрополът се оказва сравнително интересен“, съобщи за Радио Кърджали ръководителят на разкопките д-р Николай Бояджиев от РИМ „Стою Шишков“ в Смолян.
Гробните камери са градени от плоски местни речни камъни, събирани от околността. Отгоре са похлупени с по-големи плочести камъни. Фугите между камъните са грижливо обмазани с глина, което е позволило скелетите да бъдат сравнително добре съхранени. „Установи се със сигурност, че два от възрастните индивиди са жени. Това го установихме по накитите, които бяха намерени в тях. В единия се откриха четири пръстена и две обици, а в другия – два пръстена и две обици. Накити се откриха и в един от детските гробове, на по-голямо дете, според нас на видима възраст около 7 – 8 години. В него намерихме огърлица от стъклени мъниста, като по средата е имало бронзово кръстче, което фактически доказа и датировката на некропола, която е в рамките на X и XIIвек ипоказа християнската принадлежност на това население, защото, освен че самите покойници са били погребани по християнски, тоест с глава на запад и крака на изток, ръцете скръстени върху таза или на гърдите, но вече и с това кръстче, бронзово, окончателно се доказа принадлежността на населението“, категоричен беше археологът.
На този етап са почистени и разчетени по-подробно пръстени. Те са типични за Средновековието. Върху двата е изобразен пентаграм – характерен символ за този исторически период. На другите три пръстена има изобразени птици. Два са с орел с разперени криле, също характерен за епохата накит. Другият е с птица в полет наляво, символ, интерпретиран различно от проучвателите. Обиците са не много добре запазени, а също все още не са добре проучени. Една от тях е бронзова, с три висулки. „За нея може да се предполага на този етап, изглежда като по-фино изработена и може да се предполага, че не е от местно ателие. Но това нещо предстои да го уточним в близките седмици“, каза д-р Бояджиев.
Това, че бижутата са от бронз насочва, че погребенията не са на аристократично семейство. „Но все пак има накити, поставени като гробни дарове, което показва, че населението е, така, ако мога да използвам този съвременен термин – „средна класа“, да го наречем. Тоест население, което си е живяло там, в района“, допусна археологът.
Предстои изследване на костния материал от гробовете. Скелетите ще бъдат изследвани в Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН, в София. Това ще даде по-подробна информация за погребаните – пол, възраст, евентуални травми или преживени болести. Резултати от тези проучвания се очакват на по-късен етап.
Със сигурност някъде, близо до некропола е имало селище, предполагат археолозите. Кое е и къде точно се намира то предстои да се проучи най-вероятна наесен, когато по-спокойно и пълноценно ще може да се извърши оглед на терена.
Сега предстои министърът на културата да назначи отново комисия, която след оглед на място да предпише по-нататъшни действия по новооткрития археологически обект. Комисията ще „приеме резултатите от разкопките и ще предпише по-нататъшния режим на опазване на недвижимата културна ценност. Сега тя вече е включена в архива, в автоматизираната система, археологическа карта на България, тоест обектът вече е регистриран като археологически обект. На хората (собствениците, в чийто имот е некропола, б.р.) земята няма да им се вземе. Разбира се, тя си остава частна собственост, но все пак предполагам, че комисията ще препоръча имота, както и досега, да се ползва като ливада, тоест да не се копае в дълбочина, да не се полагат трайни насаждения в рамките на тази част от имота, където е некропола. Също така зависи и от община Неделино. Тя, ако реши по някакъв начин да маркира това място, да го показва на туристи, вече предстои да се договори със собствениците на имота, по какъв начин да стане това нещо“, уточни д-р Николай Бояджиев от Регионалния исторически музей в Смолян.
На 21 ноември деца и родители се събраха в ОДК за да отпразнуват заедно Деня на християнското семейство. В църквата на този ден се отбелязва светлия християнски празник Въведение Богородично –един от дванадесетте големи вселенски празници. От векове нашите предци са вярвали, че домът е свещено място, в което децата получават грижи и обич и се..
На 20 ноември се отбелязват 80 години от построяването на последния участък от жп линията Русе - Подкова, в участъка от Момчилград до Подкова. Строителството на линията се извършва на няколко етапа, като първата отсечка от гара Русе до гара Велико Търново е въведена в експлоатация на 8 октомври 1900 г., а последната от Момчилград до Подкова – на 20..
Над 60 таксиметрови коли се събраха на стадиона пред Арена Арда в Кърджали, подкрепяйки колегите си от цялата страна и, за да изразят своя протест срещу драстичното повишаване на цената на задължителната застраховка Гражданска отговорност. Новите ставки са непосилни за повечето от тях, твърдят шофьори. Според представители на бранша имало..
Срещаме се с него в родното му родопско село Дружинци. Лято е. Селото е пълно с хора - тукашни и пришълци, създали вече дом и семейство по всички краища и на България, и на света. Той е млад, предприемчив и силно родолюбив. Прилича на много от младите, предприемчиви и родолюбиви българи, пръснати по света, но и различен - някак тъжен, че му..
Вечер в памет на големия щангист и почетен гражданин на Момчилград Наим Сюлейманоглу беше проведена в община Авджълар, Истанбул. Поводът беше 7-та годишнина от смъртта на спортиста. Сред гостите бяха кметът на Община Момчилград Илкнур Кязим, председателят на ОбС - Момчилград Ерсин Юмер, депутатът в турския меджлис и почетен гражданин на общината..
Възпоменатели церемонии по повод 7-годишнината от смъртта на световноизвестния щангист и олимпийски шампион Наим Сюлейманоглу бяха организирани в Истанбул и в Момчилград. В Истанбул церемонията се проведе на гроба на тежкоатлета. На нея присъстваха представители на местните власти, спортисти и гости от България, включително кметът на община..
Може да говорим за нуждата от решения по спешност, свързани с кадрите в здравната система. Проблемите са от години, задълбочат се и ако не се вземат мерки, ще рефлектират със страшна сила. Това каза в ефира на Радио Кърджали д-р Николай Колев, член на УС на Българския лекарски съюз. Колев посочи, че в региона на Източните Родопи средната..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478