Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ: Няма как държавата да бъде най-лошият работодател

Тодор Капитанов
Снимка: БГНЕС

КНСБ и нейните основни членове в обществения сектор започнаха серия от протестни акции под наслов "За справедливи доходи в бюджет 2023 и защита на трудовите права на работещите". 

Днес пред служебния вход на Народното събрание се събраха работещи от Изпълнителните агенции "Борба с градушките", "Рибарство и аквакултури", Изпълнителната агенция по горите, както и служители в "Напоителни системи" и Селскостопанската академия. 

Те настояха за 20% увеличение на възнагражденията и за подобряване условията на труд. Исканията си демонстрантите раздаваха и в писмена форма на депутати преди началото на днешното редовно пленарно заседание. Народни представители от парламентарните групи на "Възраждане" и "БСП за България" излязоха при тях и заявиха подкрепа. 

Утре пред парламента ще се съберат работещите в Агенция "Пътна инфраструктура" и системата "БГТОЛ", както и пожарникарите, а в петък ще протестират служители на НОИ, НАП, Българското национално радио, Държавна агенция "Архиви" и работещите в сферата на културата, каза за Радио Кърджали вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов.

Исканията са ясни и категорични, коментира Тодор Капитанов - във всички сектори, в които има недофинансиране на дейностите за работни заплати, те да бъдат увеличени в размер, който да компенсира инфлацията от 2021 година и уточни, че досега някои сектори са получили предни години увеличение от 5%, от 10%. Но инфлацията до настоящия момент е в размер на 30%. 

Според него "положението е тежко абсолютно на всяко място, където няма няма увеличение на заплатите. Това по никакъв начин не означава, че на другите места е розово. Инфлацията продължава да расте, макар и по-бавно в последните месеци, но това не означава, че цените са поевтинели. Напротив, те просто продължават да поскъпват, но по-бавно, така че няма сектор от тези, които нямат увеличение, където да бъде казано, че е лека ситуацията. Хората изнемогват и това е причината те да излязат на протест".

Засега няма финална дата за приключване на протестите, каза още Тодор Капитанов. "Ние ще се борим, докато получим това, което, което искаме. Това е заявено още преди няколко седмици и на депутатите, и в днешния ден, и следващите дни просто ще ги изчакаме. За да се срещаме очи в очи с тях, заедно с протестиращите, за да им кажем наистина ситуацията къде колко е тежка и че разчитаме на тях да вземат разумни решения, които са само и единствено в увеличение на доходите на хората. Няма как държавата да бъде най-лошият работодател, при положение, че в бизнесът е компенсирал размер на заплатите".

В случай, че няма разумни разговори и доводите на протестиращите не бъдат чути, "ще продължим доста по-агресивно да действаме както на регионално, така и на национално ниво. И всичко това зависи от това какво желаят хората. А в момента по проучване на КНСБ 75% от синдикалните ни членове във всички сектори са готови да подкрепят една национална протестна акция. Така че хората имат готовност. Въпросът е докъде мизерията ще ги подтикне да действат", каза Тодор Капитанов.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Метин Хафъзсалим: Бюрото по труда започна прием на документи по утвърдила се програма

„Ден на отворените врати“  ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година.  В  общините Кърджали и..

обновено на 11.02.25 в 17:23

Кольо Парамов: У нас съществува схема на елементарната лъжа

Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..

обновено на 11.02.25 в 16:02

Габриела Руменова: Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ нямат нито икономическа, нито пазарна логика

Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ и намеса на държавата в пазарните отношения и веригите на доставка с въвеждане на таван на цените или надценките нямат нито икономическа, нито пазарна логика да постигнат понижаване на цените и промени в полза на крайните потребители в дългосрочен план, това мнение изрази пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 13:55

Излъчват „Цар на лозарите“ в Кърджали на 14 февруари

Тази седмица предстои един от най-чаканите и хубави празници през февруари – този на любовта и виното. Вече 30 години от Дома на културата, съвместно с община Кърджали, предлагат богат и разнообразна програма на гражданите и гостите на града за 14 февруари, каза Мариана Ликова, директор на Общинския център за култура и младежки дейности..

публикувано на 11.02.25 в 13:09

Участието на ДПС във властта е разписано в коалиционното споразумение

- При правилно разпределение на задачите това правителство може да обърне страната към пълните мандати на Народното събрание. - ДПС има вина за Пеевски и нашият лидер се извини за това. Нека и другите партии да си признаят. - Обединение с „Новото начало“ не може да има, електоратът сам ще се върне при нас...

публикувано на 10.02.25 в 18:59
Милко Багдасаров

Кърджалийските социалисти изпращат 10 делегати на конгреса на БСП

10 ще са делегатите от Кърджали на Конгреса на БСП, който ще се проведе в края на седмицата - на 15 и 16 февруари. Това каза за Радио Кърджали областният лидер на социалистите Милко Багдасаров. Той коментира и две от решенията взети на последния  Пленум на партията  -  отмяната на прекият избор на председател на партията и на..

публикувано на 10.02.25 в 16:06

Илхан Кючюк: Битката не е между Пеевски и Доган, а между завладяната държава и свободният избор на хората

„След дългите години на политическа криза и липса на ясна посока на управление, това представляваше до голяма степен и тормоз върху Брюкселската администрация. А и големият отсъстващ от големите решения сме ние – България. Според мен въпроса по-скоро звучи по обратния начин – дали можеше да продължаваме да имаме такава политическа криза още години..

публикувано на 07.02.25 в 18:58