Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Маринова: Не вадете кърлеж с мазнина или с въртене по часовниковата стрелка

д-р Магдалена Маринова
Снимка: Личен архив

Д-р Маринова: Не вадете кърлеж с мазнина или с въртене по часовниковата стрелка

Опасно е кърлеж, впит в човешко тяло, да бъде премахван със заливане с мазнина. Това доказват последните научни изследвания, посочи в ефира на Радио Кърджали д-р Магдалена Маринова, началник на Инфекциозно отделение в МБАЛ „Д-Р Атанас Дафовски“ В Кърджали. „Когато се сложи мазнина се запушват въздухоносните пътища на кърлежа и той повръща, хемолимфа, и ако е заразен, по тоя начин в раничката попадат много повече вируси, ако той носи вирус на съответно заболяване. Затова не трябва да се слага мазнина. Ако има подръка пинсета или да бъде обхванат кърлежа и много внимателно да се издърпа нагоре с въртеливи движения. Пак битува – да се върти по посока на часовниковата стрелка. Не, не е необходимо. Хоботчето е като свредела, който ние използваме, за да извадим тапа на вино. Затова с въртеливи движения. Ако случайно при това вадене се скъса и остане част, тогава задължително трябва да се посети личен лекар или медицински център. Ако кърлежът се свали целият, той трябва да бъде поставен в книжка и да се изгори“, категорична е д-р Маринова.

Размачкването между пръстите или пък удряне с камък, каквито методи на унищожаване се коментират сред хората, са опасни. При размачкване между пръстите е възможно заразената хемолимфа да попадне върху наранена кожа и така да проникне и внесе заразата отново у човека.  При удар с камък може да попадне върху лигавицата на окото и това се явява „входна врата“ за вируса. При изваждане на кърлеж, раната се почиства по стандартния начин, но не се затваря с превръзка.

В следващите два-три дни мястото трябва да се наблюдава дали ще се получи зачервяване, оток, болка, сърбеж. „Ако това нещо се случи, веднага се да се обърнат към личен лекар или инфекционист“, посъветва д-р Маринова.

 „Ако в следващите дни се появи нещо от това, което изброих, е добре да се отиде, защото има няколко възможности. Първо да се развие алергична реакция към тая хемолимфа, на кърлежа, която е попаднала в раничката. Може при това ухапване да се зарази с обикновени стрептококи, стафилококи, които се намират в кожата и да предизвика локален възпалителен процес. И третото, което е най-важното –  ако се появи температура, зачервяване болка задължително, защото кърлежите пренасят три много важни заболявания –  Лаймска, Марсилска и Кримска хеморагична треска. И вече тука е ролята на лекаря да прецени има ли опасност, има ли вероятност кърлежът да носи съответния причинител на съответното заболяване и как да се реагира по-натам“, съветва специалистът.

Добре е кърлежът да бъде изваден от тялото възможно най-скоро, защото колкото повече престоява у човека, толкова по-голяма е вероятността да прехвърли вируса, ако е заразен.

Д-р Маринова насочи вниманието и към профилактиката. Задължително е тревните площи в населените места да се обработват против кърлежи. При разходка в гората пък хората да са добре облечени – със светли дрехи с дълги ръкави и крачоли. Огледът на цялото тяло след завръщане у дома също е задължителен.

Комарите също могат да пренасят сериозно заболяване, което предизвиква възпаление на мозъчните клетки, известно като енцефалит. Гърция е ендемичен район за заболявания от този тип. Лекарите съветват да сме внимателни при летуване в съседната страна.

Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Спойката „страх“ ще задържи правителството за по-дълго време

Кабинетът ще се задържи известно време, защото в противен случай две от партиите рискуват да се маргинализират,  коментира пред радио Кърджали политологът доц. Иво Инджов. Той смята, че правителството няма да се разпадне след няколко месеца, защото има една основна спойка – страхът от предсрочни избори. Според политологът, предсрочните..

публикувано на 17.01.25 в 12:57
Иво Инджов

Кабинетът "Желязков": Коалиция на страха или компромис в името на България

След девет месеца без редовен кабинет и седем парламентарни избора, България отново има правителство. Кабинетът "Желязков", съставен от коалиция между ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България", "Обединена левица" и "Има такъв народ", бе подкрепен и от Демокрация, права и свободи - ДПС, които ще участват в парламентарното мнозинство, но..

публикувано на 17.01.25 в 10:29

Радослав Милев: Кабинетът "Желязков" няма да изкара дълго

Предложеното правителство на Росен Желязков няма да изкара дълго време, смята областният председател на Демократична България в Кърджали Радослав Милев. Според него противоречията и несъвместимостите в това, което предлагат политическите формации, са твърде големи, за да съществува този кабинет за дълъг период от време. "Струва ми се, че малко..

публикувано на 15.01.25 в 17:37
Иво Маев, политолог

Иво Маев: Не съм оптимист за живота на това правителство

Като единствено възможен в тази ситуация на крайно политическо противопоставяне определи проекта за кабинет политологът Иво Маев в ефира на Радио Кърджали. "От гледна точка на идеологическия профил не бих казал, че това е най-добрия избор. По-скоро това е единственият възможен избор в такава ситуация на крайно политическо..

публикувано на 14.01.25 в 13:47

Четири села в Кърджалийско със смущения в електрозахранването

Две са селата със смущения в електрозахранването в община Крумовград - Ручей и Лимец, и две в община Кърджали – Орешница и Мургово. Това каза в ефира на Радио Кърджали Петър Костадинов, говорител на ЕВН. Той обясни, че  около 70 екипа на дружеството работят средно  на терен към момента.  Достатъчно са и аварийните екипи, и техника, но..

публикувано на 14.01.25 в 13:20

Билял Чауш: Трудоемко е да се отглеждат пчели

Билял Чауш от село Токачка отглежда над 100 кошера пчели, от които добива до 1 тон мед годишно. Но, както сам споделя, пчеларството е всичко друго, но не и лесна работа.   Освен с пчели, той се занимава и с дърводелство, изработвайки кошери както за собствените си нужди, така и за продажба. Какви са тайните на този занаят и какво изисква той, ще..

публикувано на 14.01.25 в 12:23

Ресторантьорите настояват за запазване на 9% ставка в бранша

Цените в ресторантите няма да бъдат повишени засега. Това обясни Кадир Мустафов, председател на местната структура на Българската асоциация на заведенията в Кърджали по повод връщането на 20 процента ДДС в бранша oт 1 януари.  Косвеният налог беше намален заради Covid-пандемията и запазен няколко поредни години. По думите му от Българската..

публикувано на 07.01.25 в 11:05