Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зарибиха река Девинска след масово отравяне на риба от производствено предприятие

Снимката е илюстративна

С над 500 малки пъстърви зарибиха река Девинска. Причината за акцията е опит за преодоляване на последиците от замърсяване на водата отпреди няколко дни, когато беше унищожена десетки килограми риба. Стана ясно, че еко проблемът е предизвикан от предприятие за бутилиране на минерална вода. От фирмата са потвърдили и са съдействали за новото зарибяване на реката.

Сигналът за мъртвата риба и запенване на водата е подаден към институциите в ранния следобед в петък. Всички имащи отношение по контрола – РИОСВ, полиция, ИАРА, прокуратура са реагирали мигновено. Спешно са извършени проверки и замервания.

Установихме, след обход на реката, че в около 3-километров участък има стотици мъртви риби по дъното. От трите вида, които обитават реката – черна мряна, балканска пъстърва и лещанка – всичката риба беше мъртва. Не се виждаше нито една жива“, каза пред Радио Кърджали Петко Джуков, главен инспектор „Рибарство и контрол – Южна България“ към отдел Пловдив в териториално звено Смолян на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/.

393 маломерни балкански пъстърви, 192 маломерни мряни, над 60 кг риби, които са полово зрели, могат да се размножават са описани по видове и изтеглени по килограми, както изисква Законът за рибарство и аквакултури. Съгласно наредба това е необходимо, за да се определи размера на обезщетенията, причинени на рибните ресурси.

Изчакваме с това присъждане на обезщетения, тъй като в същия ден,  се сезира Районна прокуратура и има образувано досъдебно производство по случая. Докато тече проверката на прокуратурата няма как да започне административно-наказателно производство от наша страна. От „Девин“ си признаха, че от тях е причинена щетата на рибата. Веднага се свързаха и поискаха да възстановят част от щетите. Не може да се възстанови всичко“, поясни Джуков

Във вторник 100 кг балканска пъстърва са пуснати във водите на р. Девинска. Рибките са около 550 броя с размери между 180 и 200 грама. Ще бъдат необходими обаче поне две, даже три години, за да се компенсират щетите на рибните ресурси.

Замерванията на специалистите сочат, че водата в реката вече е чиста, всички показатели са в нормите.

Участъкът е на режим „Хвани-пусни“ от 2021 г . Използва се и за обучение на деца и възрастни за отговорен риболов.

Зарибяването за компенсиране на щетите ще бъде направено на три етапа. В момента атмосферните условия не са много подходящи – температурите са високи, а и нивото на реката е ниско, коментира Джуков. Следващите два етапа са предвидени за началото на септември и на октомври.

Вместо в социалните мрежи, хората да проявят активност и да сигнализират компетентните контролни органи в случай на нарушение. За това призова в ефира на Радио Кърджали директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ в Смолян инж. Екатерина Гаджева. „Обръщам внимание – колкото по-навременно получим информация за дадено потенциално или извършено нарушение, толкова е по-висока вероятността да бъде разкрит извършителят. Много е важно да се знае, че когато се касае за замърсени води, водата изтича. И тогава на изхода на предприятието от тръба много по-малко вероятно е да открием замърсяващи вещества, ако отидем късно. Молбата ми е както сме активни в социалните мрежи, така да сме активни и в подаването на сигнали на 112, на зелените телефони на институциите“, категорична бе инж. Гаджева.

Светкавичната проверка на подадения и към РИОСВ сигнал е констатирала тръба от производствената база на дружеството за бутилиране на минерална вода, заустена директно в реката. От нея излизат непречистени води –  производствени и битово-фекални, и попадат във водния обект. „Съдържанието на тези води е аналогично на отпадъчната вода, която предприятието изпомпва в канализацията, но поради неработещи помпи попада директно в реката през аварийна тръба“, обясни директорът на РИОСВ- Смолян.

Заустването без разрешително е нарушение на Закона за водите и в понеделник на дружеството е съставен акт. При определяне на размера на наказателното постановление ще бъде търсена максималната стойност на санкцията, а именно 10 000 лв., посочи инж. Гаджева

От РИОСВ също изчакват да приключи започнатото досъдебно производство, след което ще стане ясно какво ще е наказанието, което ще изтърпи дружеството, причинило еко проблема.

Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гръцкият парламент не успя да избере президент на първо гласуване

Парламентът в Атина се събра днес, за да избере президент. Нито един от издигнатите четирима кандидати обаче не получи на първо гласуване необходимите 200 гласа в подкрепа на кандидатурата си. Според резултатите, начело със 160 гласа е бившият председател на парламента Константинос Тасулас, предложен от управляващата консервативна партия "Нова..

публикувано на 25.01.25 в 17:00

Moody’s очакват държавният дълг на България да нарасне умерено

Рейтинговата агенция Moody’s Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния рейтинг на България Baa1 със стабилна перспектива. Потвърждаването на рейтинга на България се балансира от три основни фактора - че показателите за дълга и кредитоспособността на България ще останат значително по-силни от тези на страните със същия рейтинг. Второ,..

публикувано на 25.01.25 в 11:28

Красимир Вълчев в Кърджали: Образованието тук е пример за успех

Посещението на министъра на образованието Красимир Вълчев в Кърджали премина в дух на активен диалог с педагогическата общност в региона. Министърът подчерта, че тази година в област Кърджали ситуацията е значително по-добра в сравнение с други области, където има драстично намаление на паралелките. Срещата с учители и директори от региона се проведе в..

публикувано на 24.01.25 в 17:01

Момчилград почита Наим Сюлейманоглу с мемориален музей и международен турнир

На 23 януари 2025 г. отбелязваме 58 години от рождението на легендарния щангист Наим Сюлейманоглу, известен по света като „Джобният Херкулес“. Той е роден през 1967 г. в село Птичар, Момчилградско, в семейство на български турци. Наим започва да тренира вдигане на тежести на едва 10-годишна възраст. Неговите първи стъпки в спорта са направлявани от..

публикувано на 23.01.25 в 16:20
Д-р Христо Бонев

Микс от вируси "шета" в Кърджалийско, грипът все още не е водещ

Острата респираторна заболеваемост бележи тенденция към завишаване, но не в такава степен, че да смятаме, че вълната е на прага. Това каза за Радио Кърджали д-р Христо Бонев, общопрактикуващ лекар с една от най-големите практики в областта. " Имаме микс от вирусни инфекции , като в началото бяха се позасилили инфекциите от грип А и грип В. В..

публикувано на 22.01.25 в 21:54
Д-р Виктор Кирчев

Грипът се очаква в Кърджалийско след около седмица-две, засега е спокойно

Ниска е все още заболеваемостта в област Кърджали, към момента тя е 33-ма на 10 000 души, което е далече от протокола за обявяване на епидемия. Засега няма индикации за рязко повишаване броя на заболелите от грип, очакванията са това да се случи след около две седмици в нашия регион, каза  пред Радио Кърджали д-р Виктор..

публикувано на 22.01.25 в 17:52

Клуб "Историка" от "Славейков" отбеляза 147 години от освобождението на Кърджали

Днес, 22 януари се навършват 147 години от освобождението на Кърджали по време на Руско-турската война. По този повод, ученици от клуб "Историка" към СУ 'П.Р. Славейков', заедно с техния преподавател Димитър Димов и директора на училището Милко Багдасаров поднесоха венци и цветя пред Паметника на руския воин в центъра на Кърджали. На 22 януари..

публикувано на 22.01.25 в 15:30