С над 500 малки пъстърви зарибиха река Девинска. Причината за акцията е опит за преодоляване на последиците от замърсяване на водата отпреди няколко дни, когато беше унищожена десетки килограми риба. Стана ясно, че еко проблемът е предизвикан от предприятие за бутилиране на минерална вода. От фирмата са потвърдили и са съдействали за новото зарибяване на реката.
Сигналът за мъртвата риба и запенване на водата е подаден към институциите в ранния следобед в петък. Всички имащи отношение по контрола – РИОСВ, полиция, ИАРА, прокуратура са реагирали мигновено. Спешно са извършени проверки и замервания.
„Установихме, след обход на реката, че в около 3-километров участък има стотици мъртви риби по дъното. От трите вида, които обитават реката – черна мряна, балканска пъстърва и лещанка – всичката риба беше мъртва. Не се виждаше нито една жива“, каза пред Радио Кърджали Петко Джуков, главен инспектор „Рибарство и контрол – Южна България“ към отдел Пловдив в териториално звено Смолян на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/.
393 маломерни балкански пъстърви, 192 маломерни мряни, над 60 кг риби, които са полово зрели, могат да се размножават са описани по видове и изтеглени по килограми, както изисква Законът за рибарство и аквакултури. Съгласно наредба това е необходимо, за да се определи размера на обезщетенията, причинени на рибните ресурси.
„Изчакваме с това присъждане на обезщетения, тъй като в същия ден, се сезира Районна прокуратура и има образувано досъдебно производство по случая. Докато тече проверката на прокуратурата няма как да започне административно-наказателно производство от наша страна. От „Девин“ си признаха, че от тях е причинена щетата на рибата. Веднага се свързаха и поискаха да възстановят част от щетите. Не може да се възстанови всичко“, поясни Джуков
Във вторник 100 кг балканска пъстърва са пуснати във водите на р. Девинска. Рибките са около 550 броя с размери между 180 и 200 грама. Ще бъдат необходими обаче поне две, даже три години, за да се компенсират щетите на рибните ресурси.
Замерванията на специалистите сочат, че водата в реката вече е чиста, всички показатели са в нормите.
Участъкът е на режим „Хвани-пусни“ от 2021 г . Използва се и за обучение на деца и възрастни за отговорен риболов.
Зарибяването за компенсиране на щетите ще бъде направено на три етапа. В момента атмосферните условия не са много подходящи – температурите са високи, а и нивото на реката е ниско, коментира Джуков. Следващите два етапа са предвидени за началото на септември и на октомври.
Вместо в социалните мрежи, хората да проявят активност и да сигнализират компетентните контролни органи в случай на нарушение. За това призова в ефира на Радио Кърджали директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ в Смолян инж. Екатерина Гаджева. „Обръщам внимание – колкото по-навременно получим информация за дадено потенциално или извършено нарушение, толкова е по-висока вероятността да бъде разкрит извършителят. Много е важно да се знае, че когато се касае за замърсени води, водата изтича. И тогава на изхода на предприятието от тръба много по-малко вероятно е да открием замърсяващи вещества, ако отидем късно. Молбата ми е както сме активни в социалните мрежи, така да сме активни и в подаването на сигнали на 112, на зелените телефони на институциите“, категорична бе инж. Гаджева.
Светкавичната проверка на подадения и към РИОСВ сигнал е констатирала тръба от производствената база на дружеството за бутилиране на минерална вода, заустена директно в реката. От нея излизат непречистени води – производствени и битово-фекални, и попадат във водния обект. „Съдържанието на тези води е аналогично на отпадъчната вода, която предприятието изпомпва в канализацията, но поради неработещи помпи попада директно в реката през аварийна тръба“, обясни директорът на РИОСВ- Смолян.
Заустването без разрешително е нарушение на Закона за водите и в понеделник на дружеството е съставен акт. При определяне на размера на наказателното постановление ще бъде търсена максималната стойност на санкцията, а именно 10 000 лв., посочи инж. Гаджева
От РИОСВ също изчакват да приключи започнатото досъдебно производство, след което ще стане ясно какво ще е наказанието, което ще изтърпи дружеството, причинило еко проблема.
Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Над 10 кг контрабандно пренасяни сребърни бижутерийни изделия откриха митническите служители на МП Капитан Андреево, при проверка на пътнически микробус, влизащ в страната от Турция. Случаят е от 13 ноември. Тогава на пункта пристига пътнически микробус, в който пътуват водачът и 7 пътници от Турция през България за Украйна. Всички заявили, че не..
Областният управител на област Хасково Мехмед Атаман и заместник областният управител Митко Петров проведоха работна среща с г-жа Седа Кузуджу - Представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците в България. На срещата бяха обсъдени теми, касаещи нуждите на бежанците, пребиваващи в областта - тяхната интеграция в приемащата общност, включително..
С един малко по-различен поглед към заболяването, отбелязаха в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ Световния ден на диабета – 14 ноември. Диабета става все по-социално значимо заболяване, засяга все повече хора в световен мащаб, България не прави изключение в това отношение – каза д-р Семра Изетова, зам.-директор на болницата. Ендокринологичното..
На 15 ноември изтича срокът, в който фирмите и физическите лица, извършващи дейност като търговци , включително еднолични търговци и регистрираните земеделски стопани, избрали да се облагат с данък върху годишната данъчна основа, могат да коригират размера на декларираните от тях авансови вноски за корпоративен данък или данък върху..
До края на ноември всички животни в село Узунджово ще минат на стационарно отглеждане. За това има издадена заповед от Българската агенция по безопасност на храните, каза кметът Димитър Начев по повод новото огнище на шарка по овцете, открито в селото. Той уточни, че е в близост до това, което пламна през миналия месец. Две са огнищата на..
Анализ на НПО „Демократичен център“, сравняващ данните от флаш паметите на машините за гласуване, с данните от протоколите от секционните комисия, показва обезпокояваща тенденция. И тя е, че на последните Парламентарни избори има 5 пъти повече неотчетени правилно гласове в сравнение с вота за НС през април 2023г. Разминаването в..
Властите в Солун предупреждават, че в парковете в близост до града и околните гори са се появили вълци, които търсят храна. Препоръчва се хората да са предпазливи и при нужда да се свързват с полицията. До крайният квартал на Солун - Куфаля се появиха вълци. Те са забелязани в извънградски парк и горски район, където често се разхождат местните жители...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478