Над 40 ученици от училище „Нелсън Мандела“ в Хамбург, Германия и още толкова техни връстници от Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали ще правят мозъчни атаки, за да генерират идеи за подобряване на климата. Интересната инициатива започна тази събота и ще продължи почти седмица. Тя се осъществява по проект за мобилност по Програма „Еразъм +“ на Европейския съюз.
Гостите от Германия са дванадесетокласници и са предимно с мигрантско потекло, съобщи един от ръководителите на проекта главен учителят по немски език в ЕГ Нигяр Наим. Тя, заедно с колегите си Радка Попгеоргиева, Марина Димова и Анета Танкова са другите „двигатели“ на еко инициативата.
С хляб и мед, за да е животът сладък, по стара българска традиция, беше посрещната в актовата зала на Гимназията немската група. Градусът на емоцията се покачи, щом се извиси гласа на родопската гайда под вещите пръсти на ботевеца Даниел. Зорко репортерско око забеляза, че даже чужденците запотропваха в такт с фолклорните ни ритми.
Още по-бурно реагираха гостите щом запя Мария, друг от талантите на Гимназията.
„Добре дошли в България, в училище „Христо Ботев“, с над 100-годишна история с традиции в чуждоезиковото обучение и не само. Гордеем се с успехите на нашите ученици в различни области, не само в чуждоезиковото обучение, но и в теми, свързани с екологичното образование и възпитание, което е обект на работата ви по настоящия проект – климатичните промени и как можем да ги да ги спрем“, каза в приветствието си директорът на Езиковата Даниела Павлова. Тя представи пред гостите някои от досегашните еко инициативи, по които училището е работило през годините. „Аз се надявам, че в рамките на тази мобилност съвместно двата екипа от двете училища ще инициират много идеи, ще преосмислят работата си в насока справяне с климатичните промени, ще надградят познанията си по чужд език, ще имате възможност да се запознаете с културни забележителности в област Кърджали. И разбира се, ще си тръгнете оттук с едни положителни емоции“, изрази увереност Павлова. Тя прикани гостите от Хамбург да станат посланици на Кърджали и България в своята страна.
От името на Регионално управление на образованието с добре дошли в България и в сърцето на Родопите, в най-красивия и слънчев град Кърджали, приветства гостите началникът Ангелина Костова. „Климатичните промени дават отражение в живота на хората и се радвам, че толкова млади хора са взели присърце идеята да направят нещо, за да спрат промените в климата. Надявам се да обмените идеи, опит и наистина от тези срещи да излязат идеи, които да бъдат световно значими за промените“, каза Костова. Тя пожела на младежите да създадат трайни приятелства, които да доведат до бъдещо сътрудничество не само по въпросите за климата, а и в други сфери, които вълнуват младото поколение. „Пожелавам ви приятни емоции и приятни мигове на територията на нашия град и на нашата област. Насладете се на прекрасните природни феномени, с които ни е дарила природата. Разказвайте за тях в Хамбург и си спомняйте с добри мисли за България за Езикова гимназия „Христо Ботев“ и за приятелите тук“, допълни тя.
Гостите от Хамбург благодариха за изключително впечатляващото и топло посрещане. Те също изразиха надежда в тази седмица на обща работа да се родят добри, работещи еко инициативи, полезни за преодоляване на негативните последици от климатичните промени.
Дейностите по проекта са планирани да се осъществят преди ковид пандемията, обясни Нигяр Наим. Тя подчерта, че Гимназията е единственото училище и е било избрано в сериозна конкуренция с други школа от страната. „Трябваше да се избере само едно българско училище и трябваше да се подготвят документите много бързо, защото немската страна вече беше готова. „Забавянето на проекта, чиято тема е промяна на климата, устойчивост, трайно развитие и отпечатъка, който ние хората чрез нашите действия оставяме върху природата, вследствие на всичко, което се случи с ковид пандемията, утежни осъществяването му“, обясни Наим.
„Аз искам само да допълня, че наистина за нас беше голямо предизвикателство. Много пъти и преди нашето училище участва в проекти по програма „Еразъм“, но този е първият с такива големи мащаби“, допълни Радка Попгеоргиева.
Близо стоте участника в проекта от немска и от българска страна ще работят в рамките на седмица в Кърджали. След това съвместните дейности ще продължат в Хамбург.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
Жители на ардинското село Бял извор потърсиха Радио Кърджали, за да се оплачат от дългогодишен тормоз от страна на собственици на животновъдна ферма. Твърдят, че животните от фермата - крави и овце са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градини на хора в селото и унищожават продукцията им. Освен това създават и сериозни..
Информационна кампания, насочена към опасностите от употребата на така наречените вейпове, започват от Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали. Кампанията е озаглавена „Вейпинг мода“ и стартира на 14 януари. Тя ще се проведе в няколко училища в област Кърджали. Кампанията е провокирана от последния, за жалост,..
Има много причини за изчезването на пчелните семейства и измирането им . За този година нещата са още по-лоши, тъй като 2024 беше много неблагоприятна за пчелите, каза за радио Кърджали Неделчо Димитров, който е дългогодишен пчелар. Той поясни, че пролетта на изминалата година е била хладна и поради тази причина пчелите не са могли да..
Все още има шанс за сформиране на редовно правителство, "преговорите все още не са свършили“. Очакването изрази социологът, анализатор и създател на социологическа агенция "Мяра“ Първан Симеонов в ефира на Радио Кърджали. Той обаче специално подчерта, че изразената надежда е към ранния следобед в понеделник. Политиците ни напоследък ни дадоха..
Подкрепата за Българската православна църква от страна на президента, от правителството и от политически формации дава надежда, че ще се намери начин казусът с Българската православна старостилна църква да бъде решен, каза пред журналисти в Радомир Негово светейшество Българският патриарх Даниил. Важно е със своите действия държавата да не дава..
България влезе в новата 2025 г. без редовно правителство и без бюджет, с въпросителни около плащанията от държавната хазна, в решаваща година за приемането ни в еврозоната. С по-високи сметки за бита, с хляб на цена от 2 лв., и с прогноза за последващо поскъпване. КЕВР одобри средно с 8,5% по-висока цена на тока за битовите абонати. С..
Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 вече е в Антарктида. Леденият континент е достигнат снощи в 22.20 часа българско време, съобщиха членове на екипажа. Корабът ще осигурява Българската антарктическа база „Свети Климент Охридски“ в рамките на трета поредна полярна експедиция. Предстои транспортираната..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478