Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната система 112 навърши 15 години

Инж. Паскалева: При сигнализиране, говорете конкретно и посочете точното място

Намаляват безпричинните позвънявания, глобите са сериозни

инж. Елена Паскалева
Снимка: Мехмед Реджеб


Националната система 112 навърши 15 години от създаването си. Тази годишнина беше отбелязана, като домакин беше Районният център 112 в Кърджали. Центърът отваря врати на 30 септември 2008 година и с неговия старт е финализирано изграждането на Националната система 112 в страната. Шест са районните центрове на територията на България - София, Монтана, Русе, Варна, Бургас и Кърджали.

Близо 70 млн. или по-точно 60 731 489, са сигналите, които са приети и обработени от служителите на Единния европейски номер 112 в България за времето от 2009 до 2022 г., съобщи началникът на Районния център 112 в Кърджали инж. Елена Паскалева, която гостува в сутрешния блок на Радио Кърджали.

за посочения период средно на денонощие на спешния телефон се приемат и обработват близо 12 хил. повиквания. В последните години чувствително са намалели злонамерените или безпричинни позвънявания. Това се дължи както на информационните кампании, които се провеждат сред населението, така и вероятно на сериозните санкции, предвидени в закона. „Глобите са от 2 до 5000 лв. за такъв сигнал, който не е по предназначение и има ангажирана служба, а когато се касае за посещение и на екип, то тогава глобите варират от 10 000 до 20 000 лв., като при повторно нарушение се плаща глоба в двоен размер. Това не е направено случайно. Идеята е гражданите да си дават сметка, че с тези си действия ограничават възможността на някой, който реално се нуждае от помощ, да я получи навреме“, коментира инж. Паскалева.

Почти половината от сигналите, които се подават са насочени към компетентността на органите на МВР. Другият много голям дял на обажданията са свързани със спешните медицински центрове.

Все още са избираеми и старите кратки спешни номера 160, 166 и 150. „Това не е случайно, защото хората, които дълго време не са били в България и не знаят, че работи система 112, звънят на тях. За да няма загубено такова повикване, автоматично от 2011 година тези повиквания се пренасочват за приемане в центровете 112“, поясни инж. Паскалева.

Работата на служителите в Центровете 112 е напрегната, изисква сериозна концентрация и бърза реакция. "Въведена е система за следене на качеството една част, на която са времеви показатели, другата е мониторинг на начина на обслужване на повикването. От 2 минути изискуемо време за приемане и предаване на информацията от оператор към координатор за приоритетен инцидент, когато се касае за живота и здравето на гражданите, го намалихме, като изискване, на минута и половина. И поздравявам операторите в цялата система, във всички центрове за положените усилия максимално бързо и адекватно да задават въпроси, да пишат едновременно, докато говорят, за да може сигнала по най-бърз начин да стигне до службите“, подчерта инж. Паскалева.

Все повече са младите хора, владеещи по два и три чужди езици, които се включват в екипа на Център 112. Мнозинството от служителите са жени и никак не е изненадващо, че за 15 години съществуване на службата са родени 33 деца. Инж. Паскалева изказа специална благодарност и на семействата на служителите за подкрепата, която е изключително важна.

Моля Ви, преди да вдигнете телефона и да изберете 112, да намислите на какъв адрес сте, защото в стресова ситуация хората не си помнят адреса, на който живеят 30 години, и да можете да кажете в какво състояние, колко е броят на пострадалите, да опишете с кратки ясни думи какво се случва при Вас. Това ще помогне на оператора да си свърши работата професионално и по най-бързия начин да предаде искането Ви за помощ на службите“, призова инж. Елена Паскалева. В края на разговора тя пожела хората да имат по-малко поводи за връзка със 112 и повече щастливи моменти.

Целия разговор можете да чуете в прикачените звукови файлове.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

платена публикация
За шеста година Фонд за подкрепа на бизнеса в Крумовград финансира проекти

Фондът за подкрепа и насърчаване на микро, малък и среден бизнес в община Крумовград откри нов приемен период за финансиране на проекти. Сдружението е учредено от златодобивната компания "Дънди прешъс металс" Крумовград и общината в града. То се ползва с голяма популярност от представителите на бизнеса в родопския град.  "Обявили сме, че Фондът..

обновено на 18.02.25 в 17:39

Антоанета Василева: Бум на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа, само за година те са достигнали 1 750 000

Рекорден скок на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа отчитат за 2024 година от Националния център за безопасен интернет. 1 милион и 750 хиляди са били те през миналата година, докато през предходната 2023 – броят им е бил 46 000. Това каза в интервю за радио Кърджали Антоанета Василева, координатор на Националния център за..

публикувано на 18.02.25 в 17:34

Благотворителен турнир "Да помогнем на Арджан" ще се проведе в Кърджали

Волейболен турнир ще се проведе на 23 февруари, неделя, от 10 часа в зала „Арпезос“ в Кърджали. Каузата е „Да помогнем на Арджан“ . Вече няколко отбора от Кърджали, Кирково и Момчилград са заявили желание за участие. Записването продължава, каза организаторът Боян Вазов. Входът ще е свободен. В залата ще бъдат поставени кутии за..

публикувано на 18.02.25 в 10:23
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

Съвременните сатри на виното се намират в Момчилград

В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..

публикувано на 14.02.25 в 16:57

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08