Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С известни затруднения тръгна издаването на електронни медицински бележки за детските градини

Д-р Христо Бонев: Време е за ваксиниране срещу грип и ковид

Плавно нараства заболеваемостта от ОРЗ

д-р Христо Бонев
Снимка: Личен архив

Няма проблем с издаването на електронни медицински бележки за училищата в момента. Известни затруднения се наблюдават при детските градини и яслите, вероятно заради софтуера. Това сочат наблюденията на д-р Христо Бонев, общопрактикуващият лекар, чиято практика е най-голяма в Кърджали, в първите дни след въвеждането на електронните документи.

Програмните продукти, с които работим са адаптирани към новите изисквания за издаване на електронни бележки. Те са синхронизирани с нуждата от регистриране в Националната здравна информационна система. На настоящия етап няма някакви съществени проблеми. Колегите не срещат затруднения при издаването на електронен документ. В моята практика, аз лично, до този момент съм издал над 95, около 100 електронни бележки за тези 4 дни“, посочи д-р Бонев. Той уточни, че на ден през кабинета му минават около 120 до 150 души за преглед.

Електронните бележки позволяват да бъдат ликвидирани условията за злоупотреби с извинението, което понякога се случваше – да се издават документи със задна дата. На сегашния етап електронната бележка позволява да бъде издадена с давност не повече от 2 дни назад, тъй като не винаги пациентът може да бъде прегледан в момента на събитието и да бъде отразено и издаден такъв медицински документ“, поясни д-р Бонев. Когато се налага удължаване на времето за лечение, се издава нова бележка след вторичния преглед. Към момента има затруднения в получаването на електронните бележки за детските градини и яслите, е констатацията на личния лекар. „На настоящия етап изглежда софтуерът в детските градини не е адекватен към новата ситуация, не е добре подготвен, защото издадените медицински бележки по електронен път не ги виждат в доста детски заведения и се налага да дублираме дейността, освен електронна бележка да си дадем и на хартиен носител документ за съответния указан срок за лечение“, допълни лекарят.

Всеки общопрактикуващ лекар решава сам дали да поиска заплащане за услугата издаване на електронна медицинска бележка, тъй като тя не влиза в задължителния пакет медицински услуги, покриван от Здравната каса. „При мен, лично, на този етап още не съм решил как да подходя, защото не ми е ясно кой ще бъде платеца на тези бележки и дали си струва усилия за това, въпреки че все пак това е услуга, която се върши от нас. Но не мога да кажа, не съм си определил такса и не мога да кажа как ще процедирам по-нататък. Времето ще покаже“, коментира д-р Бонев.

Най-често се издават бележки за диагноза остра респираторна инфекция. Настъпва сезонът на този вид заболявания. Вече се наблюдава увеличаване на заболеваемостта, както и ръст на случаите на заразени с коронавирус, но към момента няма основания за тревога, категоричен е лекарят и подчертава, че „трябва да бъдем отговорни“, като спазваме противоепидемичните мерки.

Сега е подходящото време за поставяне на противогрипни и противоковидни ваксини, препоръча докторът. Наблюденията му в тази посока сочат, че „нещата при нас са малко мудни. Ние работим по национални програми за ваксиниране на лицата над 60-годишна възраст с противогрипна ваксина. Заявките са много малко. Никога не е рано да бъдат имунизирани пациентите, защото смисълът е превенция, тоест да се прави преди да се получи съответното заболяване. Така че никога не е рано, но не мога да разбера психиката, хората са малко мудни, трудно. Може би трябва да стане малко повече заболеваемостта и тогава. Време е. Преди грипната вълна трябва да сме се ваксинирали. Трябва най-рано два месеца по-рано, защото докато се създаде имунитет, поне 30 до 40 дни трябва да минат да поработи агента в организма, да създаде антитела“, посъветва д-р Христо Бонев.

Традиционно грипната вълна се очаква в началото на януари, макар че тази година има вероятност да подрани и да настъпи още през декември, прогнозира д-р Христо Бонев, общопрактикуващият лекар с най-голямата практика в Кърджали.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Египетски лешояд (Neophron percnopterus)

Елица Иванова: Предизвикателство е един лешояд да оцелее до възрастна птица

Елица Иванова от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП)сподели, че египедският лешояд е една от най-бързо изчезващите птици на планетата.  "Те са в огромен спад. Срещат се в България основно в Източните Родопи. В Североизточна   България също има няколко двойки египетски лешояди. Заплахите за тях са доста сериозни. Това са..

публикувано на 09.07.24 в 18:10
Ибрахим Карахасан -Чънар

В ДПС "злият дух от бутилката" е изпуснат, според Ибрахим Карахасан-Чънар

В ДПС нещата се въртят върху триъгълника диалог-санкция-дерибеи. Това каза пред БНР историкът и журналист Ибрахим Карахасан-Чънар и уточни: "Диалога го няма, санкциите ги има, а Делян Пеевски говори за дерибеи". По думите на историка почетният председател на ДПС Ахмед Доган е бил в изолация, "защото не му се занимава повече с политика", заради което..

публикувано на 08.07.24 в 16:17

В ДПС има криза в механизма на взимане на решения, смята Хасан Адемов

Случващото се в ДПС е криза в механизма за вземане на решенията, заяви в интервю за БНР Хасан Адемов - член на Централното оперативно бюро на Движенето. По думите му основен проблем е, че решенията не се вземат от колективните органи на партията: "Политиката е колективно занимание и индивидуалните решения винаги срещат някаква съпротива. /…/ Сега..

публикувано на 08.07.24 в 16:12
снимката е илюстративна

Пожарникари спасяват животни

Два екипа на пожарните служби в Кърджали и Момчилград са спасявали животни след подадени сигнали, съобщават от регионалния пресцентър на МВР в Кърджали.  На 6 юли малко след 9 часа екип на кърджалийската служба е бил изпратен в село Глухар, където е имало ранен щъркел. Птицата, която била с травма на крилото, е предадена на служители на РИОСВ-Хасково...

публикувано на 08.07.24 в 11:13
Декаризация

Ръст в изследванията за лаймска болест отчитат специалистите

Всеки десети кръвен тест за лаймска болест е с положителен резултат. Това показват данните от изследвалите се за лаймска болест пациенти през месеците април, май и юни т. г. в една от големите лаборатории в София и в страната.  Направените кръвни тестове в този период са 3451 като при 343 от тях резултатът е положителен. За същия период на миналата..

публикувано на 06.07.24 в 16:32
Диян Стаматов

Има "глад" за учители по математика и физика, алармират школски директори

За недостиг на  учители по математика и физика алармират директори на училища. Тенденцията е от последните 3-4 години, а освен учители по математика и физика, липсват преподаватели и по химия и биология. Диян Стаматов - директор на 119 Средно училище в София, и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България заяви,..

публикувано на 06.07.24 в 16:02
Протест в с. Дрангово, общ. Кирково.

Жители на Дрангово излязоха на протест, за да запазят училището (видео)

В навечерието на 100-годишнината от отваряне на първото светско училище в кирковското село Дрангово над 50 жители излязоха на протест пред ОУ "Васил Левски" в центъра на селото. Дранговчани протестират решението на общински съвет Кирково за закриване на школото. Хората от селото казват, че ако решението не се отмени ще предприемат по мащабни протести...

публикувано на 02.07.24 в 18:24