Държавният архив в Кърджали като структура се създава по-късно, след новото териториално деление на страната на окръзи през 1959 г.. "От началото на 1960 година се създава и структурата на Държавния архив в Кърджали. През периода на своето съществуване архивът се грижи за издирването, опазването, съхраняването, популяризирането, информационното обслужване на потребителите на архивна информация, събирайки документи от територията на целия тогава Кърджалийски окръг, а сега Кърджалийска област", припомни в ефира на Радио Кърджали началникът на институцията в Кърджали Гергана Димитрова.
Първоначално е имало директор и един-двама специалисти. В последствие структурата се разширява. Стига до функции на като териториална дирекция. Щатът е стигал до 15 човека, имало е и звено за извършване на експертизи към архива. "През 2010 година беше извършена реформа и оттогава структурата в Кърджали става отдел към Дирекцията в Пловдив и съответно и щатът е съкратен на 5 човека", обобщи Гергана Димитрова сегашното състояние на институцията..
В Държавен архив в Кърджали се съхранява фондът на Мара Михайлова - краевед, журналист, общественик с огромна тежест в живота на Източните Родопи. Едно от другите "богатства" е фондът на друг изявен краевед и общественик - Кирил Попгеоргиев.
"Всеки един фонд, който се съхранява при нас, съдържа ценна и интересна информация. Има много фондове на училища, предприятия, в които има запазена информация за тяхното историческо развитие, за създаването. Има много лични спомени на отделни лица. Кои участници в различни събития да кажем в Балканската война, във Втората световна война. Има много запазени спомени на бежанци от Беломорска Тракия, които описват своя път и заселването си при нас. Също така има отделни постъпления, тоест непълни фондове, които разказват за историята на този край. Има много снимков материал, илюстриращ различни населени места, различни събития. Снимките са едни от най-интересните и най-използваните от нашите посетители, защото, освен че разказват, те и показват", разказа Гергана Димитрова.
Част от посетителите на Архива са хората, които търсят информация от имуществено-стопански характер, за земи, имоти, ниви. Другата част са научните работници, ученици и студенти, които работят по различни теми в зависимост от своите интереси и правят проучвания на различни населени места, за създаването, развитието на селищата на региона.
Най-младите посетители на институцията, "които действително четат като информация, са да кажем ученици 15, 16-17-годишни, които работят в училище по различни проекти и се интересуват от историята на региона, но иначе като институция ние организираме представяне и запознаване на младото поколение в много училища, имали сме посещение на ученици и ученици от 2 и 3 клас. Интерес и любопитство в тях предизвиква самата институция Архив какво представлява", обяснява Гергана Димитрова.
Увеличават се и дарителите и хората, които оценяват стойността на документа и смятат, че той би бил полезен за следващите поколения. Сред последните по-значими дарения е второ постъпление към фонда на известния кърджалиец, поет, общественик и бивш директор на библиотеката Иванко Маринов, направено от неговата съпруга Тамара Димитрова, която пък тази година през юни получи приза "Дарител на годината".
Гергана Димитрова призова ввеки кърджалиец, който смята, че има документи и смята, че са важни, да се свърже с Държавния архив, за да ги остави за следващите поколения.
Самият празник ще бъде отбелязан с изложба, посветена на 110 години от създаването на първото в Източните Родопи българско училище "Отец Паисий". "И тъй като в една изложба няма как да с пълнота да се представи цялостният живот и дейност на една образователна институция с вековна история, ще представим на хората документите, които са запазени в Архива от неговото създаване до момента. Училище, израснало от осем ученика в началото и превърнало се в едно модерно иновативно училище днес", каза Гергана Димитрова.
Откриването на изложбата е предвидено за 10 октомври, вторник, от 15 часа
повече може да чуете в прикачения файл.
Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..
Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..
Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..
Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..
Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..
След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..
За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478