Още първите находки от есенната археологическа експедиция на крепостта край крумовградското село Храстово поставят обекта сред първите три в страната по брой намерени елементи и части от тежка броня и воински доспехи. В същото време това е единственият обект, който разкрива повече за живота в периферията на Византийската империя през 13-14 век, тъй като, тъй като другите находки са от Царевец в Търново и Никопол край Дунав. Това разказа ръководителят на разкопките в Храстово доц. Деян Рабовянов. Той уточни, че проучванията в момента се правят със средства на Министерството на културата.
Повече от 20 са находките в първите два дни на разкопките. Има две сребърни монети, върхове на стрели, разчупени кръстове, керамика. По-важни са откритите вече седем нови пластини от брони от два различни доспеха на тежко въоръжение на кавалерист от епохата. "По-интересно може да се окаже, че откритите тук пластини от брони, поне аз като човек, който се занимава с този период и проблематика - това е третият обект в България, където се намират в такова голямо количество. Другите два са Търново - Царевец, като столица, и Никополската крепост край Дунав, която е много голяма и важна за периода на Второто царство. В нашия случай са даже по-важни тези находки. Защото това е една византийска провинциална крепост, а за тях знаем много малко", коментира доц. Рабовянов
Освен в горната, източна част на крепостта край Храстово, където са двете жилищни кули, разкопките продължават и в района на некропола, където археологът Милен Камарев от Регионалния исторически музей в Кърджали търси крепостната църква.
"Очакванията ни са свързани основно с храмовата постройка на крепостта. Имаме останки от зидове, доста разрушени. Сега правим проучване в източна посока с надежда да попаднем наистина на доказателство за съществуването на тази църква. Доказателство за нас ще се явява да открием нейната абсидна част - най-източната част, в която се разполага олтара", каза археологът Милен Камарев.
Какви хора са живели в крепостта край Храстово, как са живели и как са изградили тези здрави крепостни стени и кули, които и до днес са запазени, се чудят и трима от трима от работниците на обекта – Киро, Юсеин и Рушен. Тримата мъже се удивляват и на майсторлъка на строителите, които са изградили толкова красиви и здрави стени, оцелели през вековете до днес и изпитват вълнение при всяка находка, на която инструментите им попаднат - стрели, кръстове, керамика.
Археологическите проучвания крепостта край крумовградското село Храстово ще продължат до началото на месец ноември.
Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..
Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..
Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..
Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..
Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..
След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..
За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478