Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на Астрид Линдгрен - разходка из книгите на авторката


Наскоро, шведската писателка Астрид Линдгрен навърши цели 116 години, като от нея се очаква да живее поне още толкова – за радост на големи и на възрастни. Всички деца преди израстваха с образите на малкото пакостливо момиче с рижа коса и лунички, която учи възрастните как е честно да се живее, с Карлсон, който обича да си угажда, но също така да учи Дребосъчето на важни за живота умения, на Роня,  дъщерята на разбойника, която се сприятелява със съперника си Бирк, като така показва как възрастните често водят напразни битки.

Астрид Линдгрен, с моминско презиме Ериксон, е родена във Вимербюна на 14 ноември 1907 г. в стара червена къща, заобиколена от ябълкови дръвчета и израства в Смоланд, Швеция. Тя е второто дете в семейството. Много от книгите ѝ са свързани с детството, прекарано в малко стопанство край Вимербю, или със семейството ѝ.

Творбите ѝ са преведени на близо 70 езика. Първата история за най-популярната ѝ героиня „Пипи Дългото чорапче“ е публикувана в Швеция през 1945 г. Впоследствие се издават и романите за Пипи – „Пипи се качва на борда“, „Пипи в южните морета“, и „Пипи след коледното тържество“.

Линдгрен разбива клишетата в детската литература. За шведите тя е национална героиня. Построява един от най-големите детски медицински центрове в Северна Европа, който днес носи името ѝ.

Запитана защо пише детски книги, Линдгрен отговаря с цитат от нобелиста Исак Сингер:

Децата четат книги, не рецензии. Критиците въобще не ги интересуват. Децата не четат с цел да намерят идентичността си. Не четат, за да се освободят от вините си, за да погасят жаждата си за бунт или за да се справят с отчуждението. Психологията не им е необходима. Ненавиждат социологията. Не се опитват да разберат Кафка или „Бдение над Финеган“ на Джойс. Все още вярват в Бога, семейството, ангели, дяволи, вещици, гоблини, логиката, яснотата, пунктуацията и други подобни отживелици. Обичат интересните истории, не коментарите, наръчниците или бележките под линия.Когато една книга е скучна, се прозяват широко, без всякакъв срам или страх от авторитети. Не очакват любимият им автор да изкупи човечеството. Колкото и да са млади, знаят, че това не е по силите му. Само възрастните имат подобни детински илюзии“.

За Астрид Линдгрен, нейните славни герои и за посещението си в Стокхолм, където се намира Музеят на писателката, ни разказва фентъзи авторката Весела Фламбурари.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56