Хаки Кан, момчето от Кърджали, което се самоотгледа и стана писател, човек, който организира многобройни благотворителни акции за спасяване и на хора, и на животни, който живее, за да прави добро, гостува в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали.
„Трябва да хвалим с всички сили добрите постъпки и трябва да правим наши идоли именно тези, които подобряват света с действията си“, е житейската философия на 29-годишния мъж, посветил се на каузата да направи света по-добър.
„Пътят на героя“ е втората му книга, която излезе от печат съвсем наскоро. Тя е своеобразна автобиография за преживените трудности от 6-годишната му възраст, когато остава сам, до днес, когато смело се нарича успяващ човек. Голяма част от приходите от продажбата на тази, както и на първата му книга „По-велик от живота“, отиват за осъществяване на стотиците му благотворителни акции.
„Една от основните ми цели е да оставя колкото мога по-добър пример с действията си. … Искам чрез думите ми да вдъхновявам. Искам чрез действията ми да вдъхновява“, каза при гостуването си в студиото Хаки Кан. Това е и смисълът на многобройните му акции, с които помага на семейства в нужда и на бездомни животни. „Миналата седмица сме посетили над 20 човека и сме раздали около 150 кг хранителни продукти“, посочи блогърът. Отзовава се на всеки зов за помощ. Ходи лично на място и преценява дали и как може да се помогне. Не крие, че се е срещал и с хора, които просто искат да се възползват от неговата и добрината на другите.
Оставен да се отглежда сам на невръстната 6-годишна възраст, не е сърдит на майка си, а напротив, благодарен е на съдбата си, защото това го е научило от малък да разчита на себе си и да се справя с всякакви препятствия. „Срещу колкото повече трудности се изправя в живота си един човек, толкова по-можещ е в живота, когато преследва собствените си цели. Не мисля, че хората трябва да имат лесен живот. Трябва да имат труден живот, за да се научат на важните уроци“, убеден е Хаки. „Аз вярвам, че на децата не трябва да им се дава всичко наготово. Моето старание би било да не им правя живота прекалено лесен, а да им покажа, че с труд и усилия могат да си осигурят всичко, което желаят“, ще е принципът, който ще следва един ден, когато самият стане родител.
Амбицията му е да пише „велики“ книги, които да се четат дълго след като си отиде и „да вдъхновяват хора от целия свят“. По думите му читатели от 15 държави, включително зад океана, търсят и четат неговите две творби.
Втората му книга „Пътят на героя“ е автобиографична, „буквално описва живота ми – как тръгвам от нулата“, пояснява той. Написването й му отнема цели 7 години, а идеята е „да стане наръчник как се постигат поставените големи цели“.
Децата трябва да се вдъхновяват и да следват примера на хората, които правят добро, категоричен е Хаки Кан. „Вярвам, че всеки човек трябва да се почувства като идол и дори да има един човек в живота си, който му се възхищава и му се радва на действията, и на това, което е, той трябва именно за този човек да се старае и да взима най-добрите решения. Мисля, че това трябва да е основната движеща цел в живота на всеки човек. А това зависи от нас, самите“, убеден е добротворецът.
„Искам каквото и да постигна да го направя в България“, категоричен е младият автор. И допълва: „Казвам на възрастните, на всички, които имат големи мечти – ако вложите нужното време и усилия, няма невъзможни неща в този живот“.
Стотици са благотворителните акции, които е организирал в последните години. „Тъй като не е пред очите им, много хора не разбират в колко тежко положение са много семейства“, споделя Хаки.
И ако при хората положението е тежко, при бездомните животни то е трагично. „Спасявал съм стотици животни, носил съм окървавени животинки, дори не искам да описвам“, не крие емоции младият мъж. По думите му животните не искат нищо друго освен любов и грижа и се отплащат със същото.
Не е съгласен с аргументите на тези, които считат, че първо трябва да се помогне на хората, а после да се мисли за животните. „За мен няма малко добро и няма грешно добро. Правим нещо, за да направим света по-добър тук и сега, с малки неща, с които можем да подобрим около нас“, сочи своето верую, Хаки Кан.
Скоро предстои да излезе второ, подобрено издание на първата му книга „По-велик от живота“.
Желаещите да се включат в благотворителните му акции могат да му пишат във фейсбук, да си купят книга или да дадат своята лепта със средства, време или доброволен труд в спасителните му акции.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл, а също да гледате във фейсбук профила на Радио Кърджали, както и в YouTube.
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478