Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледарчета наричаха за здраве и берекет в музея в Кърджали

Средствата от благотворителния базар ще отидат за децата от центровете за социални услуги

| Репортаж
4
Коледарчетата получиха дарове след наричанията си.
Снимка: Галена Вълова, РИМ-Кърджали

С празнична програма в Регионалния исторически музей беше открит благотворителен базар с коледна украса, изработена от ученици от СУ „Йордан Йовков“, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и специалните гости – деца от социалните домове в Кърджали. Средствата от откупените ръчно изработени изделия ще отидат в помощ на социалните домове в областния град. В началото директорът на музея Даниела Коджаманова приветства гостите и разказа за инициативата. „Тези средства ще бъдат дарени за децата от социалните къщички, за да има споделена Коледа и за тях. Благодарим Ви за това, че откликнахте на нашата инициатива, за това, че отворихте сърцата си, че добротата, която е в тях стига до тези деца, защото ние знаем, че те не са гладни, не са на студено, не са необгрижени, но човешката топлинка и добрата дума винаги е добре дошла. Зарекохме се, че слагаме началото на едно дълго приятелство и във всички такива инициативи, които правим по различни поводи, тези деца ще бъдат нашите гости и нашите съучастници“, каза Коджаманова.


С изпълненията си цигуларката Гергана Кюлханова и Тавит Мачикян, звукорежисьор в екипа на Радио Кърджали, дадоха началото на празника и представиха как хората по света посрещат Коледа.

Д-р Мария Спиридонова, уредник в художествения отдел на музея и специалист по християнско изкуство, представи икона на Рождество от XIX-и век. „Това е икона, която се съхранява в Регионален исторически музей, но е собственост на Митрополията. Представлява Рождество Христово и е рисувана от зографа Константинос Алексио през XIX-и век. Избрахме я защото особено добре показва празника, особено добре можем да разкажем историята на Рождество Христово, защото това е важното. Идеята е да обърнем очи към духовността, да възпитаваме в духовността, защото ние не сме само материални, ние сме и духовни. Затова съществуват и нашите институции – музеите, галериите, и се надявам да привлечем вниманието и да обърнем погледа не само на децата, но и на възрастните, към духовността, към същината на това изкуство“, обясни д-р Спиридонова.


Беше пресъздадена традицията на вечерта на Бъдни вечер с прикаждане и наричане.

В края, разбира се, коледарите отправиха своите наричания и благопожелания.

Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Папа Франциск призова вярващите да се молят за него

Папа Франциск призова в неделната си молитва "Ангел Господен" всички вярващи в лоното на Римокатолическата църква да се молят за него. "Молете се за мен", призова папата в текста, прочетен днес пред множеството в базиликата "Свети Петър" във Ватикана от архипиескоп Рино Физикела, предаде ДПА. Настаненият в болница папа Франциск за втора поредна..

публикувано на 23.02.25 в 17:15

Хасково подкрепя каузата #ЗаедноОтНачалото на УНИЦЕФ

 Хасково е една от двете общини в България, в които се пилотира система за ранна детска интервенция. Екипът на „Общностен център Хасково“ за поредна година е част от централното благотворително събитие, което подпомага каузата на УНИЦЕФ #ЗаедноОтНачалото. Специално видео, снимано от екипа на УНИЦЕФ, представи по време на благотворителен концерт опита..

публикувано на 23.02.25 в 14:11
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Бюджет 2025 е проевропейски и отваря вратата към Еврозоната

"Бюджет 2025 година е направен така, че да бъде про-европейски, тоест съобразен с всички възможности, които би имало за изпълнение на маастрихтските критерии и членство на България в еврозоната от началото на следващата година", това коментира в ефира на Радио Кърджали икономистът Румен Гълъбинов. Той припомни, че този бюджет като..

публикувано на 20.02.25 в 17:55

Смолян с най-ниска средна заплата в страната

Област Смолян остава с най-ниската средна брутна работна заплата в България за четвъртото тримесечие на 2024 г., заемайки последното 28-о място в страната. Това съобщи Николай Славов, началник на отдел „Статистически изследвания – Смолян“, цитиран от БТА. Средната брутна заплата в региона достига 1602 лв., като бележи ръст от 5,1% спрямо предходното..

публикувано на 20.02.25 в 15:11

Бавят се пощенските пратки от Белгия и Финландия

Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..

публикувано на 18.02.25 в 12:44
Снимката е илюстративна

Растат и доходите, и разходите в домакинствата, отчита НСИ

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:34

Десет училища в област Кърджали ще провеждат професионално обучение

В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..

публикувано на 18.02.25 в 11:06