„За много и благословени години. С велико благопожелание да бъде божията милост над всички нас. Над домовете ни, над града ни. Божията благословия и благодат да напътства в правилна посока тази година всички ние да изживеем спокойно, мирно и тихо в мир, в здраве, благополучно. Да бъдем единни да бъдем щастливи, да сме заедно в тези дни, които предстоят. С Божията благословия Господ да дарува само онова, което е полезното, което е необходимото за нас. Не е всичко. Всичко за човека е вредно, а само полезните и добри неща. Честита и благословена 2024 година. Честит и благословен празник Богоявление. Честит и благословен празник Събор на небесния ни покровител Свети Йоан Предтеча и Кръстител Христов. На всички благопожелавам“, благослови отец Николай Величков в ефира на Радио Кърджали.
Той представи същността на празника Събор на Свети Йоан Предтеча и Кръстител Христов. „Защо да се събираме? Нали вчера бяхме на богослужение, нали вчера бяхме в църквата? Нали вчера беше възвестено, че Бог се яви? Ами, защото Бог е оставил в света Кръстителя Христов със своята благославяща десница, след като вчера е положил върху главата на самия Спасител, ние да имаме възможността да отидем в дома Господен да се покланяме на образа на този Кръстител, на неговата десница и да се молим, както е възложил върху главата на Христос, така и върху нашата глава да възложи своята благославяща десница и да имаме неговото небесно покровителство и застъпничество и да получаваме благословията по този начин. И така от образа молитвата ни да се възнася към първообраза самия спасител Христов. Затова църквата днес чества тържествено именно по-особено Свети Йоан Предтеча, а ние трябва да знаем, че неговото име в буквален превод означава Благодат божия и тази благодат божия да съпътства и нас и през тази година и всякога, когато отиваме да търсим неговото молитвено застъпничество и неговото молитвено ходатайство пред всеподателя Бога“, проповяда отец Николай.
По повод топовните салюти и фойерверки в ритуала на Богоявление, на които в Кърджали сме свидетели от няколко години, свещеноиконом Вечилков обясни: „Това изключително не е нововъведение. Това, че на определени места не се е правило поради незнайни причини, не означава, че е нововъведение. Това, че в днешно време от десетина години се отдава възможността в Кърджали една много стародавна традиция, благочестива, да се възвърне, не означава, че е нововъведение, че сега ние сме го измислили, за да привлечем нещо, по някакъв начин да се вдига шум или подобно нещо. И ще върна малко за вашите слушатели назад в нашата българска история. Имаме свидетелства още при свети цар Борис Трети, говорим за цар заедно с кириарх на църквата, когато те са при освещаването на бойните знамена и при водоосвещението преди това, когато Светият животворящ Кръст се потапя във водното естество, тогава има вече свидетелства, че са имали топовни салюти, залпове и то от истински оръдия на военните, които по това време са притежавали. Затова тази традиция е от много дълги години, повече от 1000 години. Ние поне оттогава имаме първи свидетелства от това нещо. Иначе тя през годините се е поддържала. Заедно църквата и армията с войнското знаме и с българското знаме такива, каквито винаги трябва да бъдат, когато народа е добре и преуспява в единство, в мир и в разбирателство“, каза отец Николай.
Той припомни и притчата на Съборния празничен ден. Когато Спасителят пристъпва да бъде кръстен на река Йордан в небесата литва бял гълъб и оповестява, че това е агнецът Божи, който поема на плещите си всички земни грехове. Тогава се чува и Божият глас: „Този е моят възлюблен син“, но го чуват само тези, отворили душите си и истински вярващите. Тези, които се съмнявали, чули гръм. „Това е една от причините да има и духовен елемент във всичко това, което се случва – за упование на вярващите и за онези, които се съмняват да им се припомни, че не бива да бъдат като фарисеите, като садукеите да имат съмнения, а да се слушат и да отворят духовните си телесни очи за гласа Божи, който непрестанно възвестява: „Този е моят възлюбен син“. Но все е имало и все още има хора, които поглеждайки небесата ги виждат неразтворени, защото сърцето им е помрачено, защото сърцето не е очистено, защото вярата е някъде другаде прилепена, а не към Господа. Не се уповават на Него. Затова винаги от Богоявлението до свършека на света това ще се случва“, напомни свещеникът.
„За тези хора, които проявяват неразбиране за това нещо ще помоля – първо, идваете дома Господен. Свещеникът разказва всичко, което днес се епрочело по Светото евангелие. Като идвате на богослужение в неделния ден, вие много неща ще разбирате. Най-голямото нещо което човек може да разбере е да познае себе си“, призова духовникът.
Той подчерта, че енориашите му подготвят празничния ритуал за всички големи християнски празници. „Не съм подготвил аз това нещо. Хората, които подготвят това нещо го правят с радост. Те с нетърпение очакват да се случи този момент. Защото най-вероятно виждат небесата отворени и духът божи е в тях и във всички нас“, допълни отец Николай.
„И искам да помоля всички хора с радост бих отговорил на всеки един човек с въпроса само да имам компетенциите и възможността да го направя с радост но обръщайте се за всеки въпрос към онзи, който е правоимащия. ... Чрез правилното общуване се достига до истината. ... Хората, които недоумяват, нека да задават въпросите си не осъдително, а кротко и смирено, просветително и съм сигурен, че или аз, или някой ще отговори подобаващо, та да подчерпим всички благодатната истина и да знаем онова, което го извършваме, защо го правим“, прикани свещеноиконом Николай Величков.
Подробностите можете да чуете в прикачения звуков файл.
Парламентът в Атина се събра днес, за да избере президент. Нито един от издигнатите четирима кандидати обаче не получи на първо гласуване необходимите 200 гласа в подкрепа на кандидатурата си. Според резултатите, начело със 160 гласа е бившият председател на парламента Константинос Тасулас, предложен от управляващата консервативна партия "Нова..
Рейтинговата агенция Moody’s Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния рейтинг на България Baa1 със стабилна перспектива. Потвърждаването на рейтинга на България се балансира от три основни фактора - че показателите за дълга и кредитоспособността на България ще останат значително по-силни от тези на страните със същия рейтинг. Второ,..
Посещението на министъра на образованието Красимир Вълчев в Кърджали премина в дух на активен диалог с педагогическата общност в региона. Министърът подчерта, че тази година в област Кърджали ситуацията е значително по-добра в сравнение с други области, където има драстично намаление на паралелките. Срещата с учители и директори от региона се проведе в..
На 23 януари 2025 г. отбелязваме 58 години от рождението на легендарния щангист Наим Сюлейманоглу, известен по света като „Джобният Херкулес“. Той е роден през 1967 г. в село Птичар, Момчилградско, в семейство на български турци. Наим започва да тренира вдигане на тежести на едва 10-годишна възраст. Неговите първи стъпки в спорта са направлявани от..
Острата респираторна заболеваемост бележи тенденция към завишаване, но не в такава степен, че да смятаме, че вълната е на прага. Това каза за Радио Кърджали д-р Христо Бонев, общопрактикуващ лекар с една от най-големите практики в областта. " Имаме микс от вирусни инфекции , като в началото бяха се позасилили инфекциите от грип А и грип В. В..
Ниска е все още заболеваемостта в област Кърджали, към момента тя е 33-ма на 10 000 души, което е далече от протокола за обявяване на епидемия. Засега няма индикации за рязко повишаване броя на заболелите от грип, очакванията са това да се случи след около две седмици в нашия регион, каза пред Радио Кърджали д-р Виктор..
Днес, 22 януари се навършват 147 години от освобождението на Кърджали по време на Руско-турската война. По този повод, ученици от клуб "Историка" към СУ 'П.Р. Славейков', заедно с техния преподавател Димитър Димов и директора на училището Милко Багдасаров поднесоха венци и цветя пред Паметника на руския воин в центъра на Кърджали. На 22 януари..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478