Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивският митрополит Николай подстрига седмина за иподякони

Синът на отец Гарена - Манол, беше ръкоположен в първа степен на свещеничеството

3
Дядо Николай подстрига седмина за иподякони
Снимка: Община Хасково

Петокласникът Манол Гаренов, който беше първият дарител от Кърджали за пострадалите от унищожителното земетресение в Турция в началото на миналата година, вече е иподякон, съобщиха кърджалийци. Младежът е син на енорийския свещеник отец Петър Гарена, предстоятел на централния храм „Св. Георги Победоносец“ в Кърджали.

Манол беше ръкоположен в първа степен на свещенството от Негово Високопреосвещенство  Пловдивския митрополит Николай заедно с още шестима миряни в църквата „Успение Богородично“ в Хасково.  По традиция висшият духовник  служи лично в Града на Богородица на 7 януари, за да отбележи Освобождението на града от османско владичество по стар стил, припомниха от общинската администрация.

Във всеки лош човек има добро. Възрастните да се обичат един друг, а не да учат и децата си да се мразят и да разделят хората. Мъдрото послание е на Манол, който гостува в предаването „На чаршията, в чата“ миналата година, след като направи своето дарение за пострадалите от земетресението.

Манол знае турски език. Говори много добър литературен език по оценката на депутати от Меджлиса, гостували в Кърджали и на които младежът е бил преводач в някои от срещите им. Знае още, разбира се, български език и в момента учи гръцки.

В училище най-много обича часовете по „Човек и общество“, където учат и история. „Само че, донякъде не ми харесва, защото историята така е написана, че просто много лошо, всичко го правят много лошо за турците. Малко невярно историята е написана“, споделя момчето. Затова има препоръка към авторите на учебниците: „Бих искал да им кажа да не ги пишат така, защото тука, все пак, сме съседни държави и както има и лоши, и добри турци, така и българи има и много лоши, и много добри“.

Манол е с разностранни интереси – полиглот, еколог, обича да си строи – колиби. Интересува се от история на Османската империя. Иска да научи още арабски език, а също да стане свещеник и професор по история.

Петокласникът е абсолютно убеден филантроп. Вярва, че „във всеки лош човек има и нещо добро“. 

Четвъртокласникът Манол гради мостове между българи и турци
По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

48 паралелки след 7 клас в област Кърджали, 22 професионални и 26 профилирани

Областната комисия по заетост съгласува държавния план-прием за учебната 2025/2026 г по професии и профили в средното образование. Броят на паралелките след 7 клас се запазва спрямо миналата година – 48, като 22 от тях ще са професионални /в дневна и дуална форма на обучение/, останалите 26 – профилирани. Предложението е съобразено с..

публикувано на 12.02.25 в 17:23

Фермерски фестивал в Момчилград

Третото издание на "Фармфест Момчилград" очаква да посрещне животновъди и производители от цяла България, а гайдари ще открият официално двудневния форум, каза кметът на родопската община Илкнур Кязим и допълни, че събитието отново ще се проведе на поляните в подножието на лесопарк "Момчил юнак". И в това издание, което ще бъде открито на 24 май, ще..

публикувано на 12.02.25 в 17:15

Хасково грейва в червено-бели цветове с инициативата „Украси дърво за първи март“

За тринадесета поредна година Община Хасково и Младежки център Хасково - Школа по етнография, организират празничната мартенска инициатива „Украси дърво за първи март“.  Колоритната проява е на талантливите възпитаници на Нели Арнаудова, които очакват креативни идеи от децата на Хасково, за да преобразят заедно красивия ни град. Школата..

публикувано на 12.02.25 в 15:44

Предвидени са пари за увеличение на учителските заплати от първи март

За педагогическите специалисти в предучилищното и училищното образование са предвидени 499 милиона лева за увеличение с 15 процента на работните заплати от първи март. Има и 123 милиона лева за възнагражденията на непедагоческия персонал и те са свързани с минималната работна заплата, каза д-р Янка Такева - председател на Синдиката на българските учители..

публикувано на 12.02.25 в 15:25
д-р Виктор Кирчев

Инспекторите от РЗИ-Кърджали откриха неразрешен ботокс в зъболекарски кабинет

Продължават проверките на Регионалната здравна инспекция в Кърджали за нерегламентирани количества ботулинов токсин в салони за красота, дерматологични и стоматологични кабинети в областта. При извършените 57 проверки в рамките на седмица само в един зъболекарски кабинет е установено наличието на флакон с препарат, който не е в разрешителния..

публикувано на 12.02.25 в 15:08

Избират "Цар на Лозарите" в Кърджали

Празникът на виното и любовта – 14 февруари, в Кърджали и тази година по традиция ще бъде отбелязан с конкурс за най-добро вино, като освен призовите места и специалните награди, ще бъде избран и „Цар на лозарите“. Това каза, директора на Дома на културата в Кърджали, организатор на празника. Тя припомни, че празникът за Трифон Зарезан с конкурсен..

публикувано на 12.02.25 в 14:14

„Стая със загадки“ ще отвори врати в Ардино

За първи път в Ардино и в региона ще отвори врати „Стая със загадки“ (Escape room). Тя се намира в сградата на читалище „Родопска искра“. „Стаята със загадки“ представлява много модерно забавление, предназначено за всички възрастови групи. Обичайни предмети от бита се превръщат в ловки оръжия, скрити предмети ви отварят нови възможности,..

публикувано на 12.02.25 в 11:57