Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

5654 броя водолюбиви птици от 31 вида бяха наблюдавани по време на Среднозимното преброяване във водоемите по течението на Арда

Върна ли се водният кос в реките на Източните Родопи?

И тази година в района зимуват световно застрашените кафявоглави и белооки потапници, не е забелязано обаче атрактивното розово фламинго

6
Река Арда е зимен рай за водолюбивите птици
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

5654 броя водолюбиви птици от 31 вида бяха преброени по време на традиционното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици във водоемите по долината на река Арда, Източните Родопи. Тази година птиците са повече, отчитат експертите на Фондация „По-диви Родопи“ и БДЗП. За сравнение миналия януари са били почти наполовина – 2427 от 19 вида, причина за което вероятно са по-високите температури тогава.

Като положителна тенденция през последните няколко години може да се посочи високата и постоянна численост на световно застрашения вид кафявоглава потапница на бреговете на Студен кладенец - 718.  И тази година най-многобройни се оказаха зеленоглавите патици - 1770 птици, голяма е и бройката на зимното бърне - 931. За поредна година най-много птици са преброени в язовир Студен кладенец при устието на река Върбица. 

Наблюденията показват, че намалява числеността на световно застрашения вид кафявоглавата потапница, въпреки че Източните Родопи и България са места, където тя традиционно се среща през зимата, казва на Христо Христов. „В други водоеми не се установява. Тук, в Източните Родопи, най-много виждаме, въпреки че и тук намалява. Тя бройката е долу-горе същата, но ятата са видимо по-малки. Примерно, поредни години сме имали по 300-400 броя в едно ято, сега са по-малко – 80 най-много преброихме в ято. Това е световно застрашен вид и все още не се знае защо намалява, все още се търсят причините“, коментира Христо Христов.

Сред забелязаните тази година в района световно застрашени видове е и белооката потапница, която също е много рядка за наблюдение. По-малко са къдроглавите пеликани, за което значение има и преминалият преди две години птичи грип по вида, обясни експертът. Той уточни, че тогава е загинала около 70 % от популацията в някои колонии – тези в Сребърна, Преспанското езеро. Не е засегната колонията къдроглави пеликани в Белене, вероятно защото е по-малка, смята Христо Христов.

Сред любопитните находки по време на Среднозимното преброяване на птиците е забелязаният воден кос, т.нар. гурлю. „Преди се срещаше във всяка малка рекичка – приток на Арда, в почти всеки приток имаше гнезда. Сега обаче тези притоци от години изсъхват напълно, вече не са пълноводни и видът изчезна почти изцяло в Източните Родопи, има много малко сведения“, обясни Христо Христов. Птицата е наблюдавана в очертанията на Кърджали, под стената на Водното огледало и според експерта е възможно тя да направи гнездо там. Ако това се случи, най-вероятно ще се превърне в една от фотографските атракции на Кърджали, заради специфичния си начин на живот и хранене: „Храни се с водни организми под водата. Тоест, както е кос, влиза под водата. По специален начин си отваря крилата под водата и подскача по течението, като течението я натиска към дъното и така яде. Когато ѝ свърши въздухът, си обръща по друг специфичен начин крилата и самото течение на реката я изстрелва като тапа нагоре, за да може да излети“, разказа Христо Христов.

В годините, през които се провежда преброяване в средата на зимата, на специалиста му прави впечатление, че намаляват северните видове, но пък се наблюдават южни. Примери за това са липсата на гъски, но появата на розови фламинги, въпреки че последните две години по време на среднозимното проеброяване в Източните Родопи и фламинго не се вижда. Възможно е една от причините да това да е затлачването на язовирите. В момента те не са пълни и се наблюдават наноси на местата, където по принцип има по-плитки участъци и водни огледала – в района на хижа „Боровица“, при вливането на Върбица в „Студен кладенец“, на язовир „Ивайловград“.

„По-големите групи птици искат по-големи водни огледала. В малки водни огледала много голямо ято няма да живее, защото не се чувства сигурно“, обясни експертът.

цялото интервю с Христо Христов може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Нели Найденова

За седми път Маджарово ще е домакин на Фестивал на лешояда

Традиционният седми поред Фестивал на лешояда в Маджарово тази година ще се проведе в периода 6-8 септември и ще започне в петък вечерта с концерти на групите "Карандила" и "ЗоР МаЖор". Това съобщи за Радио Кърджали Нели Найденова от фондация "По-диви Родопи", организатор на тридневното събитие. Игри, презентации, прожекции на филми, изложба,..

публикувано на 23.08.24 в 15:39

Ангелина Костова: Най-много са кандидатите за директор на училище извън Кърджали

26 кандидати са допуснати до втория етап на конкурса за директори на училища в област Кърджали. Те ще се борят за 15 директорски места в основни и средни училища и професионални гимназии. Общо подаденият брой заявления до крайния срок е 32. Това съобщи за Радио Кърджали началникът на Регионалното управление по образованието Ангелина Костова...

публикувано на 23.08.24 в 15:09
Никола Чанев, областен управител на Кърджали

Никола Чанев: Притеснителна, но не и критична е ситуацията с язовирите в област Кърджали

Язовир „Студен кладенец“ е пълен на 55 процента от обема си, водата в яз. „Кърджали“ е дори повече – почти 65 %. Това съобщи за Радио Кърджали областният управител Никола Чанев. Той уточни, че актуални данни за състоянието на всички язовири е публикувана на сайта на Министерството на околната среда  и водите. „Дали ситуацията е..

публикувано на 23.08.24 в 14:07

Община Смолян със значително по-чист въздух заради новите печки

Община Смолян има значителни успехи за постигане на по-добро качество на атмосферния въздух в резултат на намаляване на фините прахови частици. Това е свързано с многото кандидати домакинства, които са поискали да сменят старите си печки на твърдо гориво с нови уреди на пелети и на ток. В момента общината реализира втора фаза по проекта ,..

публикувано на 22.08.24 в 14:05
Гюнер Тахир

Гюнер Тахир: Време е вече Доган да си ходи

Ако бай Хасан от Джебелско село види на живо някъде Ахмед Доган, ще му каже да си тръгва вече.   Това мнение изказа пред Радио Кърджали Гюнер Тахир – председател на Национално движение за права и свободи и бивш зам.-председател на ДПС. Според него, след Тодор Живков, Доган е вторият политически лидер в България, който е начело на една..

публикувано на 22.08.24 в 11:11

Георги Георгиeв: Намираме се в конституционна и политическа криза

  Ситуацията в държавата в момента е тежка ,намираме се в конституционна и политическа криза, каза в ефира на Радио Кърджали областният координатор за Кърджали и Хасково на ПП "Възраждане", депутататът Георги Георгиeв.  Той  добави, че " Всеки едни избори променят много ситуацията в държавата. Виждате, че след последните избори не само се..

публикувано на 21.08.24 в 11:07

Проф. Юксел Йозкан: Разцеплението в ДПС ще стимулира избирателите в Турция

Според проф. Юксел Йозкан, бивш депутат в турския Меджлис и бивш дългогодишен председател на изселническа организация "Балгьоч" , разцеплението в ДПС ще стимулира изселниците и те ще са по-активни на предстоящите избори. „Разцеплението в ДПС ще задълбочи политическата криза в страната. Разбира се, това пък от своя страна ще се отрази и на..

публикувано на 15.08.24 в 11:25