Конференцията ще се проведе от 5 до 7 април, а броят на участниците е рекорден тази година. Разширява се и географията - освен традиционните училища и населени места, сега интерес са проявили и нови и неучаствали до момента градове, като например Лом, Силистра, Балчик. Това съобщи за Радио Кърджали Димитър Димов, историк в училището, ръководител на школата и организатор на събитието.
Тази година темата също провокира младите историци. „Общата тема е „Атентати, преврати, революции и граждански войни в световната история“, като съм дал няколко опорни аргументи. Тази година се навършват 35 години от събитията на 10 ноември 1989 г. – промените в България, навършват се 80 години от 9 септември 1944, навършват се 90 години от преврата на 19 май 34-та. Т.е. имаме три кръгли годишнини, свързани с нашата история. А да не говорим, че в световната история от френската революция имаме годишнина, от английската буржоазна революция имаме годишнина“, разясни Димитър Димов.
Според него, вероятно над 50 на сто от участниците ще се спрат на теми от българската история и смята, че сред заявките има много интересни попадения. Даде като пример темата за гражданската война след смъртта на втория наследник на Иван Асен II, след смъртта на Михаил Асен – от 1256 до 1261. Тогава политическата ситуация в България е близка до гражданска война, сменят се владетели, има напрежение. Периодът е слабо изследван и затова сега Димитър Димов очаква с нетърпение да види разработката по темата на младите историци.
Журито тази година е респектиращо. Съставено е от представители на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В него влизат проф. Диляна Ботева, проф. Веселин Янчев, доц. Румяна Маринова-Христиди и доц. Димитров. Според Димов това, че специалисти ще дават оценка на докладите и работите на конференцията ще бъде мотивация за младите историци, които ще се явят.
Освен това журито ще даде оценка и на организацията и нивото на конференцията и дали победителите, които са със сериозни интереси в историята, могат да бъдат приемани без изпит в Софийския университет, каза още Димитър Димов. „Ние имаме една далечна цел, за която говорим от две години – победителите да бъдат приемани без приемен изпит в Историческия факултет… Сега на 6 март с представители на Школата „ИстОрика“ имаме среща с декана проф. Мира Маркова, за да получим отговор на писмото кои преподаватели ще бъдат изпратени като жури и как ще подкрепят нашето желание и какво следва в следващ етап. След конференцията ще има Декански съвет, където тези четирима наши гости, които са част от журито, ще представят своите впечатления. Надявам се да има един положителен резултат на тази идея“, коментира Димов.
Според него напълно реалистично е това да стане факт следващата 2025 година, когато ще се проведе и юбилейната Десета национална ученическа конференция по история.
В прикачения файл може да чуете цялото интервю с Димитър Димов
Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..
Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..
Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..
Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..
След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..
За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..
25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478