Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въвеждането на устройствата за безкешово плащане са улеснение за клиентите, но сериозен товар за заведенията

Ресторантьори: Плащането с ПОС терминал няма да осветли сектора

Живата музика качва цената на кувертите за 8 март

2
Кадир Мустафов
Снимка: Личен архив

Във всички заведения, които са с две и повече звезди трябва да има осигурена възможност за плащане чрез ПОС терминал. Промяната в Закона за туризма, гласувана миналата година влезе вече в сила от началото на месец март, след като изтече гратисния период. Информация за тази възможност трябва да е поставена на видно за клиентите място.

Репортерска проверка на Радио Кърджали установи, че към 4 март в областния град все още има заведения със съответните звезди, които не разполагат с устройства за безкешово плащане. „Моето заведение работи с ПОС терминал още от създаването си преди четири години“ и има натрупан опит, сподели Кадир Мустафов, председател на местната структура на Българската асоциация на заведенията в Кърджали. Той допусна, че е възможно липсата да е заради дефицит на устройства, тъй като за да се изпълни изискването на закона са необходими големи количества за цялата страна, но изрази увереност, че до края на месеца новите изисквания ще бъдат изпълнени от всичките му колеги.

Мустафов припомни, че новото изискване е улеснение единствено за клиентите, а натоварва собствениците на заведения с допълнителните такси към банките. „Давам пример – аз имам една пакетна услуга към банката за ПОС терминал, която е близо 20 лв. на месец. Освен това на всяка транзакция се взима някакъв процент от сумата. Давам фрапантен пример от морската ни столица – с 3 млн. лв. оборот за миналата година (заведение, б.р.) е платило близо 50 хил. лв. такса към банката само“, каза председателят на БАЗ. Има и други такси, които се заплащат, като например за поддръжката на устройствата за безкешово плащане. „При груби сметки между стотина и двеста лева за средно голям ресторант имаме минимални такси на месец за банките“, допълни той.

ПОС терминалът е наистина голямо удобство за клиентите, особено за чужденците, които пътуват за Гърция и преминават през града ни и които нямат в себе си български левове.

Като цяло това ново изискване е тежест за собствениците на заведения и улеснение за клиентите, са коментарите на ресторантьорите. „Това не е мярка, която ще спомогне да се осветли сектора или ще спомогне да има повече приходи в хазната“, посочи Мустафов.

Промените в Закона предвиждат глоби за нарушителите. Ако обектът е с две и повече звезди, но няма ПОС терминал глобата за физически лица, които не са търговци, е от 100 до 500 лева, а за еднолични търговци и юридически лица – от 500 до 2000 лева. При повторно нарушение санкцията се увеличава от 200 до 1000 лева, а за фирми – от 1000 до 4000 лева. Ако пък липсва информационна табела и клиентите не са уведомени, че могат да плащат с карта, тогава глобата е от 100 до 300 лева за физически лица и от 300 до 1000 лева за фирми. При повторно нарушения сумата се удвоява.

Много от заведенията в Кърджали предлагат за Осми март атракция – жива музика и „звездни“ изпълнения. Сериозен интерес от колективи за празника на дамите се забелязва тази година. „Има голямо търсене“, сочат наблюденията на Мустафов.

Там, където има екстрата „жива музика“, кувертите започват „от 25 до 40 и нагоре лева“, посочи регионалният председател на БАЗ.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

С ново и по-удобно разписание се движат влаковете до Момчилград

"БДЖ - Пътнически превози" промени разписанието на влаковете, движещи се до Момчилград, и направи пътуването с железницата много по-удобно. С въвеждането на новото разписание ще бъде възможно еднодневното посещение до Момчилград. В същото време пътуващите могат да се насладят на разнообразни и живописни гледки от прозорците на влака, който преминава..

публикувано на 16.12.24 в 12:30

Минерални бани: Лечебни извори и древна история

Потенциалът на културно-историческия туризъм в община Минерални бани е значителен. Ръководството на общината, под ръководството на кмета Мюмюн Искендер, активно подкрепя инициативи за развитие на този сектор, включително чрез финансиране на археологически разкопки. Целта е местните културни паметници да заемат заслужено място в туристическия маршрут..

публикувано на 15.12.24 в 18:00

Ерол Мюмюн: Прокуратурата е независима, ДПС няма връзка с нея

"Прокуратурата е независима! Движението за права и свободи няма нищо общо с прокуратурата". Това заяви пред БНР Ерол Мюмюн, кмет на Кърджали, представител на  ДПС- Ново начало. "В момента името на господин Пеевски се ползва абсолютно за всичко. Това е плод на безсилието на целия политически елит. Каквото и да се случи в тази държава, и гръм да падне,..

обновено на 15.12.24 в 17:05

Държавата обмисля отпадане на нулево ДДС

Държавата прогнозира постъпления от над 93 милиона лева през 2025 г. от отпадането на нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното, сочи проектобюджетът за следващата година. Това е една от най-оспорваните фискални мерки, като от БСП вече е внесен законопроект за запазване на нулевото ДДС за тези продукти. Нулевата ставка за хляба и брашното беше..

публикувано на 15.12.24 в 17:00

Новият ГКПП „Рудозем-Ксанти“ вдигна двойно цените на имотите

Рекордно поскъпнаха имотите в община Рудозем. Една от причините е отварянето на новия гранично контролно-пропускателен пункт за Гърция, Рудозем – Ксанти, който ще заработи от 1-ви януари 2025 година след влизането на България в Шенген по суша. Кметът Недко Кулевски потвърди, че интересът е завишен и че цените на имотите са скочили заради..

публикувано на 13.12.24 в 14:30

Държавен шампион и призови места през годината за ТК „Орфей“

Успешна година за тенис клуб „Орфей“ Кърджали, отчете неговият треньор Христо Чобанов. През изминаващата година клубът може да се похвали с държавен шампион до 8 години  - Александър Нешев. Освен това имаме завоювани призови места – 2-ри и 3-ти, както и участия на международни турнири в Гърция и Турция, посочи Чобанов. „Емоционална..

публикувано на 13.12.24 в 12:52

Оригинални сурвачки с плодове от двора на музея станаха част от благотворителна инициатива

Соня Костадинова, уредник в отдел „Етнография“ в музея представи част от традициите в сурвакането. Сурвакарчета могат да са момичета и момчета до 12 – 13 годишна възраст. Стопаните предпочитали първо момиченцата да престъпят прага им, за да се раждат повече женски животни през новата година, защото те са плодните. Сурвачките не трябва да се..

публикувано на 13.12.24 в 12:02