Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Колев: Българските деца са сред най-добрите по английски език

| Интервю
2
Владимир Колев
Снимка: Галина Стефанова

Българските деца са сред най-добрите в изучаването на английски език. Това сочат наблюденията на директора на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България Владимир Колев. Организацията съществува от 16 години. В момента в нея има 178 активни членове – средни и частни училища, както и езикови центрове от цялата страна. „Членуват всички училища, които искат да си сътрудничат в името на по-доброто обучение по чужд език“, обясни Колев.

Асоциацията е основен организатор на най-престижното състезание по английски език, което е част от международното Kangaroo Global Linguistics. „С включването на състезанието в системата на Kangaroo Global Linguistics даваме възможност на най-добрите български деца да мерят сили с връстниците си от целия свят“, каза Колев. Той подчерта гордостта си, че българските деца на два пъти са номер 1, глобални победители в международното състезание по изучаване на езика на Шекспир.

Признанието за положените усилия, получено пред децата от цял свят, е изключително голяма награда за победителите.

По оценката на Колев сегрегацията, голямата разлика между добрите и не толкова добрите училища е сред най-големите проблеми на масовото образование у нас. Децата от така наречените "елитни" училища излизат с чудесно образование по математика и по чужди езици, но децата, които остават в другите, нямат този шанс, те трябва да наваксват, сочат наблюденията на Колев. „Целта на образователната система би трябвало да бъде да създаде условия тази граница да се смалява така, че да няма значение по отношение на знанията, с които излизаш, от какво училище си. Винаги ще има по-добри училища. Въпросът е средното ниво да се вдига. И там е дефицитът в момента“, категоричен бе той. По думите му това може да се преодолее с целенасочено инвестиране от страна на държавата в образованието и най-вече с осигуряването на добри учители, „тъй като те са ключа към успеха“.

Статистиката сочи, че педагогиката е най-търсената специалност в Софийския и в другите университети. Много млади хора се насочват към нея, но „много млади хора отиват (в професията, б.р.), насочени само от идеята за заплатата без да си дават сметка каква отговорност е учителството и дали е тяхното призвание. Смятам, че това обаче е закономерен процес. Ние не можем да направим никой насила учител, така че те нека да извървят пътя и най-добрите да останат. Има и друга стряскаща статистика, че доста от тези млади хора не издържат и пет години и напускат, но това е естествен подбор“, коментира Колев. Той обаче изрази оптимизъм, че „ще намерим пътя да се развиваме занапред“.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Метин Хафъзсалим: Бюрото по труда започна прием на документи по утвърдила се програма

„Ден на отворените врати“  ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година.  В  общините Кърджали и..

обновено на 11.02.25 в 17:23

Кольо Парамов: У нас съществува схема на елементарната лъжа

Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..

обновено на 11.02.25 в 16:02

Габриела Руменова: Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ нямат нито икономическа, нито пазарна логика

Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ и намеса на държавата в пазарните отношения и веригите на доставка с въвеждане на таван на цените или надценките нямат нито икономическа, нито пазарна логика да постигнат понижаване на цените и промени в полза на крайните потребители в дългосрочен план, това мнение изрази пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 13:55

Излъчват „Цар на лозарите“ в Кърджали на 14 февруари

Тази седмица предстои един от най-чаканите и хубави празници през февруари – този на любовта и виното. Вече 30 години от Дома на културата, съвместно с община Кърджали, предлагат богат и разнообразна програма на гражданите и гостите на града за 14 февруари, каза Мариана Ликова, директор на Общинския център за култура и младежки дейности..

публикувано на 11.02.25 в 13:09

Участието на ДПС във властта е разписано в коалиционното споразумение

- При правилно разпределение на задачите това правителство може да обърне страната към пълните мандати на Народното събрание. - ДПС има вина за Пеевски и нашият лидер се извини за това. Нека и другите партии да си признаят. - Обединение с „Новото начало“ не може да има, електоратът сам ще се върне при нас...

публикувано на 10.02.25 в 18:59
Милко Багдасаров

Кърджалийските социалисти изпращат 10 делегати на конгреса на БСП

10 ще са делегатите от Кърджали на Конгреса на БСП, който ще се проведе в края на седмицата - на 15 и 16 февруари. Това каза за Радио Кърджали областният лидер на социалистите Милко Багдасаров. Той коментира и две от решенията взети на последния  Пленум на партията  -  отмяната на прекият избор на председател на партията и на..

публикувано на 10.02.25 в 16:06

Илхан Кючюк: Битката не е между Пеевски и Доган, а между завладяната държава и свободният избор на хората

„След дългите години на политическа криза и липса на ясна посока на управление, това представляваше до голяма степен и тормоз върху Брюкселската администрация. А и големият отсъстващ от големите решения сме ние – България. Според мен въпроса по-скоро звучи по обратния начин – дали можеше да продължаваме да имаме такава политическа криза още години..

публикувано на 07.02.25 в 18:58