Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Галунов: Изборите „2 в 1“ и вот с хартия и машина са най-лошият вариант

| Интервю
2
Проф. Тодор Галунов
Снимка: Фейсбук

Предложеният състав на кабинет от кандидата за служебен премиер Димитър Главчев е по-скоро близък до парламентарното правителство, независимо, че при съставянето му не се отразява точното разположение на партиите в парламента. Когато има консултации и когато кабинетът е одобрен от парламента, той губи своя истински дух на служебен кабинет. Това коментира за Радио Кърджали политологът проф. Тодор Галунов минути след като беше представена папката с изпълнен проучвателен мандат за служебно правителство на консултациите при  президента Румен Радев.

„Първото, което прави впечатление е, че кандидат-премиерът, според мен, беше видимо притеснен, като говореше и съобщаваше състава на министрите. На второ място в състава на кабинета в този вид се залага на лица, които са добре познати, т.е. залага се по-скоро на някакъв опит с цел, ако този кабинет бъде кратък, да няма някакви изненади и да не започне еди процес, при който министрите тепърва ще навлизат в своята работа. Кандидатът за премиер употреби един израз, който не беше много прецизен, според мен, че кабинетът е политически балансиран ... Всъщност, кабинетът трябва да бъде политически неутрален“, коментира проф. Галунов. По думите му, всичко, което виждаме ще доведе до много остри дебати и ще постави отново под съмнение целесъобразността на конституционната промяна, която беше извършена, за премахване на класическия вариант на служебния кабинет. „За пръв път ще имаме кабинет, който ще е плод на обсъждане между партиите и мисля, че началото не е много обещаващо“, категоричен беше политологът.

Според него в настаналата политическа суматоха сякаш „партиите забравиха, че има доста сериозни проблеми в изборното законодателство“. Гласуването и с хартиена бюлетина, и с машина е най-лошият вариант, обясни той. Тази ситуация плюс смесването на двата вида избори – за европейски и за национален парламент, ще доведе до сериозен брой невалидни бюлетини и объркване сред избирателите, а също и смесване на кампанията на политическите субекти.

Единственото положително от предстоящото гласуване „две в едно“ е спестяването на някакви средство. Ако изборите не се проведат достатъчно ефикасно, цената може да се окаже по-висока, защото „най-скъпо се плаща лошото управление“, счита проф. Галунов.

По оценката му кабинетът на сглобката падна в най-неподходящия момент, особено в светлината на предвижданията, че има сериозна вероятност следващият парламент да повтори в голяма степен сегашната конфигурация на партиите в него.

Време за „изгряването“ на нова политическа формация, която да се впусне в надпреварата няма. Ще има вероятно известно разместване в процентите на сегашните парламентарно представени партии, „тоест след, примерно три месеца, ние ще бъдем поставени отново пред същата дилема – същите партии, същите лидери ще преговарят за нов тип политическа сглобка. Тоест ние ще получим още от същото“, счита политическият анализатор.

Той допусна, че отново ще „избухне“ дебат за „конституционна промяна на конституционната промяна“.

Най-вероятно ще се наблюдава сериозно противопоставяне в предстоящата кампания между досегашните (не)партньори в сглобката от ПП-ДБ и ГЕРБ за „осребряване“ на успехите в деветмесечното управление. Проф. Галунов не очаква сериозна промяна в процентите, които ще получат политическите формации за следващия парламент. „Лично на мен ми се струва, че голямата политическа промяна в България, ще се отложи, няма да бъде на тези избори“, каза политологът. Той допусна вероятност следващото народно събрание да излъчи правителство от три политически формации. „След тези тежки думи между Промяната и ГЕРБ, аз не виждам те колко неща трябва да преглътнат политически, за да могат да работят отново заедно, още повече, ако ножицата между ГЕРБ  и Промяната се увеличи. ГЕРБ при преговорите ще е много по-силово и ще искат много повече власт от тази, на която бяха съгласни сега“.

Проф. Галунов не изключи по-сериозно участие на ДПС в следващия редовен кабинет, който ще се сформира след изборите.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Евгений Дайнов: Предстои победа на Ахмед Доган и редовия състав на ДПС срещу Пеевски

Ако ДПС се разцепи и Делян Пеевски реши да създаде нова партия, той ще изчезне от политическата сцена, прогнозира политологът проф. Евгений Дайнов. Според него Делян Пеевски от първия ден иска да заграби всичко. "Аз го виждам като човек, който не знае мяра, той не, че е загубил мяра, той никога не е знаел, че съществува такова нещо, като мяра, камо..

публикувано на 12.07.24 в 12:25

Георги Кулов: Двата лагера в ДПС вървят към разцепване на Движението

“Последните събития показват, че нещата са наистина необратими. Както казват и от двата лагера, те вървят към едно разцепване на ДПС”, коментира напрежението в ДПС журналистът и историк Георги Кулов.   “Вече определено отчетливо след като са изключени от парламентарната група на ДПС седемнадесетте депутати, които застанаха зад Доган, след като..

публикувано на 11.07.24 в 14:48

Д-р Гюлестан: Процесите в ДПС ще отприщят демократичните рефлекси на хората

“Като човек на години и човек, който е видял много неща в ДПС, моля Делян Пеевски да си отиде с мир. За негово добро и за доброто на ДПС”, призова в ефира на Радио Кърджали общественикът д-р Фикри Гюлестан.  Доган иска оставката на Делян Пеевски и на други 5 знакови имена на ДПС Пеевски с отговор на призива на Доган: Не съм предател...

публикувано на 11.07.24 в 14:13

Георги Георгиев: Възможно е съставянето на правителство анти ГЕРБ-ДПС

Възможно е  този парламент да излъчи правителство. Това може да стане само ако президента Радев връчи третата папка на ПП“Възраждане“, каза в ефира на Радио Кърджали депутата от Хасково и областен координатор на партията за Кърджали и Хасково Георги Георгиев. „Ние ясно заявихме, че само ние можем да съставим правителство, защото както..

публикувано на 10.07.24 в 11:43

Агоп Узунбохосян: Има достатъчно мотивирани, интелигентни и грамотни ученици, които проявяват интерес към нашата школа

Агоп Узунбохосян директор на Астрономическа обсерватория „Славей Златев“ в Кърджали сподели, че лятната школа вече има много широк спектър от теми за наблюдение и за работа в сравнение с първата  школа през 70-та година. Тази годино тя ще започне на 1 август до 16-ти август.    "Просто технологиите и времената станаха такива, че това дава..

публикувано на 09.07.24 в 17:48

Кольо Парамов: Депутатите няма да вдигнат ръка срещу себе си, защото при предсрочни избори оценката за тях може да бъде жестока

Всичко това, което се случва в момента, е достатъчно добре прогнозирано, и ние знаехме, че ще се стигне накрая до тук- да попаднат всички политически формации в парламента до пиковата ситуация . Неслучайно при четвъртият избор прогнозирахме, че ще направят всичко възможно в един момент, а то стана до шестият избор, да се търси изход само..

обновено на 09.07.24 в 15:09
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Анкара изчаква с отношението си към ситуацията в ДПС

Няма яснота в момента как Анкара гледа на ситуацията в ДПС и от Турция изчакват думата на почетния председател Ахмед Доган. Това мнение изказа пред Радио Кърджали журналистът и политически наблюдател, бивш главен редактор на в. "Заман", Мехмед Юмер: " През 2020 г., когато ДПС провеждаше своята 10-та национална конференция дойде изненадващо видео..

публикувано на 08.07.24 в 12:56